مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

انتخاب كت و شلوار دامادي

انتخاب كت و شلوار داماديانتخاب كت و شلوار دامادي هم يكي از جالب‌ترين بخش‌هاي جشن ازدواج است ولي فقط كت و شلوار نيست كه به آن نياز داريد. اگر قرار است شما داماد شويد بايد فهرستي از وسايل و لباس‌هايي را كه در آن روز نياز داريد تهيه كنيد:
▪ كت و شلوار دامادي، يك دستمال گردن (بنا بر سليقه شما)، يك پيراهن براي زير كت، جليقه زير كت، جوراب ساقه كوتاه، كفش دامادي، زير پيراهن يا همان عرق‌گير، بند شلوار، دكمه سرآستين كت (اين بخش را رسم است كه از خانواده همسرتان هديه بگيريد)، كمربند و يك عدد گل و يا روبان براي قرار دادن در جيب كت‌تان (بهتر است اين بخش‌ هماهنگ با دسته گل‌عروس باشد).
▪ براي انتخاب كت و شلوار دامادي به سراغ رنگ‌هاي رسمي مشكي، سرمه‌اي و يا زغالي‌ تيره برويد. اين رنگ‌ها در تضاد با لباس سپيد عروس هستند و جلوه بيشتري به شما در جشن ازدواج‌تان مي‌بخشند.
▪ دكمه سردست‌هاي براق و رسمي، به تيپ شما حالت رسمي‌تري مي‌بخشند و شما را شيك‌تر نشان مي‌دهند. اگر يكي از رنگ‌هاي تيره را براي كت و شلوار دامادي‌تان انتخاب كرده‌ايد حتما براي پيراهن زير آن سراغ رنگ‌هاي روشني مانند سفيد يا آبي روشن يا خاكستري روشن برويد.
▪ براي انتخاب كت و شلوار دامادي به دنبال خريد مارك‌هاي گران‌قيمت نباشيد چون در اين صورت مجبوريد مقدار زيادي از هزينه‌هاي ازدواج را بابت خريد فقط يك دست كت‌و شلوار بپردازيد.
▪ شما مي‌توانيد سري به ژورنال‌هاي لباس يا فروشگاه‌هاي معتبر بزنيد و مدل كت‌وشلوار خود را انتخاب كنيد سپس يك خياط مردانه ماهر پيدا كنيد و دوخت مدل كت‌وشلوار مورد نظرتان را به او بسپاريد.
 
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:49 توسط aseman790| (0) نظر

چه رنگي و چه فرمي بپوشيم؟

چه رنگي و چه فرمي بپوشيم؟فرض كنيد شما بيمار نيستيد، اما از يك پزشك وقت مي گيريد. سروقت به مطب مي رويد و زماني هم كه با او روبرو مي شويد شروع مي كنيد به گله كردن از درد در ناحيه سر يا شكم يا گردن و يا... به نظر شما پزشك چه مي كند؟ بدون شك شروع مي كند به معاينه همان عضوي كه شما آدرس داده ايد. سؤال هايي مي پرسد، در ذهن خود كنكاش مي كند، اين آثار را با آثار بيماري هايي كه مي شناسد تطبيق مي دهد و در خوش بينانه ترين حالت براي شما آزمايش و يا عكسي مي نويسد تا شايد بيماري شما را بيابد و اگر هم باتجربه نباشد مطابق آدرس هاي عوضي شما، بالاخره تصميمش را مي گيرد و بيماري خاصي را براي شما تشخيص مي دهد. درهر دو صورت شما دست خالي از مطب خارج نمي شويد برايتان نسخه اي نوشته مي شود تا شايد بتواند مشكل ساختگي شما را حل كند.
فرض كنيد كه اتفاقا شما بيمار هستيد و از درد شكم رنج مي بريد، اما وقتي با پزشك روبرو مي شويد و شرح درد مي دهيد او شروع به معاينه گوش شما كند و يا از كشوي ميز خود نسخه از قبل نوشته اي را به دست شما بدهد. در اين صورت اوضاع، حتما از آنچه هست وخيم تر مي شود. از بهبودي خبري نيست به علاوه امكان بروز عوارض ديگري هم هست. درهر دو صورت بدون شك وقت، انرژي و امكانات شما، پزشك و كشور تلف شده است.
فرض كنيد آن بيمار، انسان نيست و جامعه است. جامعه هم نمي تواند با بيماري به حيات خود ادامه دهد و قطعا براي بهبودي آن بايد اقدامي كرد. اگر فرض ۱ را انتخاب كنيم يعني به متخصصان مسايل اجتماعي و برنامه ريزان فرهنگي آدرس عوضي بدهيم و يا در فرض ۲ به آنها آدرس درستي از موضع دردناك بدهيم، ولي آنها شروع به معاينه بخش هاي ديگر كنند و يا نسخه هاي آماده از قبل، ارائه دهند نتيجه چه مي شود؟ آيا نتيجه فقط همان اتلاف وقت، انرژي و امكانات خواهد بود؟ در مورد دردهاي اجتماعي وضع به اين گونه نيست، يعني علاوه بر مشكلات بالا، جامعه درادامه بقا دچار اختلال مي شود. مرگ يك جامعه مانند مرگ يك فرد نيست. دامنه مرگ آن وسيع است و در يك ارگانيزم ساده و منفرد خلاصه نمي شود.
يكي از دردهاي اجتماعي كه امروزه جامعه ما از آن رنج مي برد و بايد مراقب بود تا به فرض هاي بالا گرفتار نشود مسئله «پوشش اسلامي» است. بدون شك نمي توان وجود معضلي به نام «پوشش» را در جامعه انكار كرد. فقط كافي است سري دراطراف بگردانيم و خيابان ها را نگاه كنيم. پيداست ارگانيزم جامعه از دردي رنج مي برد كه ظاهرا به آن اهميت داده مي شود، به معاينه آن پرداخته مي شود و نسخه هايي نوشته مي شود، اما از درمان خبري نيست! در اين مورد، اگر موضع دقيق درد مشخص نشود و يا برنامه ريزان و متخصصان به جاي پرداختن به موضع صحيح، سرگرم اصلاح بخش هاي خيالي شوند، اميدي به حل معضل نيست. بايد مراقب بود كه نه گرفتار آدرس هاي عوضي شد و نه با پرداختن به بخش هاي سالم اين ارگانيزم، فرصت ها را از دست داد.
نگارنده به عنوان يك معلم كه سال ها با جوانان حشرونشر داشته، آنچه كه پيرامون مسئله پوشش اسلامي دريافته اين است كه جوانان در برخورد با اين مسئله به دو بخش تقسيم مي شوند:
۱- بخش بسيار اندكي در اعتقاد به حجاب اسلامي مشكل دارند و البته خيلي هم به دنبال اثبات يا رد آن نيستند.
۲- بخش بسيار وسيعي لزوم حجاب اسلامي را پذيرفته اند و آن را مطابق عقل و شرع مي دانند، اما بر سر «نحوه و ميزان آن در فرم و رنگ» بحث دارند كه اين گروه خود به دو بخش تقسيم مي شوند. بخشي به حداقل ها اكتفا مي كنند (كه با صراحت مي توان گفت مشكل اصلي جامعه اينجاست) و بخشي هم حداكثرها را انتخاب مي كنند.
از آنجايي كه نسخه طبيبان اجتماع كه همانا برنامه ريزان فرهنگي جامعه هستند توليدات رسانه اي- اعم از فيلم و سريال و همايش و نمايشگاه و ميزگرد و بحث هاي آزاد راديويي و تلويزيوني و سخنراني و غيره- است با اندكي ملاحظه مشخص مي شود كه بخش بسيار وسيعي از اين برنامه ها براي گروه اول و پيرامون «فلسفه پوشش» ساخته مي شوند و بخش بسيار اندكي- شايد با جرئت بتوان ادعا كرد كه اين بخش اساسا در توليدات رسانه اي غايب است- براي گروه دوم ساخته مي شوند. به نظر مي رسد اين موازنه اشتباه باشد.
اغلب مخاطبان اين برنامه ها در فلسفه پوشش و اين كه «حجاب» از دستورات ديني و اسلامي است مشكلي ندارند و پذيرفته اند كه «پوشش» مثل ويتامين ها مقاوم كننده ارگانيزم اجتماع است و امكان ادامه حيات آن را ميسر مي كند. پوشش كه نشانه اي از «عفت اجتماعي» است مانند واكسن، مهمترين نهاد جامعه يعني خانواده را در برابر آفات حفظ مي كند و مستقيما در حراست از كرامت انسان و اجتماع نقش دارد. با صراحت مي توان ادعا كرد آنچه كه مورد سؤال و خواست خانواده ها- نه فقط فرزندان آنها- است «نحوه و ميزان پوشش» است نه اثبات ضرورت آن و همان گونه كه گفته شد اين موضوع در توليدات رسانه اي غايب است.
براي حل اين معضل، هم مردم بايد آدرس صحيح بدهند و هم متوليان فرهنگي جامعه كه در حكم طبيبان اجتماع هستند همت خود را معطوف به بخش هاي بيمار اين ارگانيزم كنند كه در غير اين صورت ممكن است بيمار به زودي از دست برود...
 
زهره علي عسگري
روزنامه كيهان
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:48 توسط aseman790| (0) نظر

چه سبيلي به چه صورتي مي‌آيد؟

چه سبيلي به چه صورتي مي‌آيد؟ادي مورفي، كمدين مشهور فيلم‌هاي آمريكايي را با سبيل پرپشت مشكي‌اش مي‌شناسند كه به‌صورت پهن و گوشت‌آلودش جلوه جالبي مي‌دهد. در صف سبيل‌داران مشهور سينما و ورزش لابد آلپاچينو را هم به خاطر مي‌آوريد.
بعضي از آقايان معتقدند كه بدون ريش و سبيل صورت‌شان تميزتر به نظر مي‌آيد ولي بسياري از آقايان هم اعتقاد دارند كه درست برعكس است و اندكي مو بر صورت، چهره‌شان را جذاب‌تر و مردانه‌تر مي‌كند. اين هفته قرار است به اين سوال پاسخ بدهيم كه چه سبيلي به صورت شما مي‌آيد؟
اگر قصد داريد سبيل بگذاريد و چهره جديدي را تجربه كنيد، حتما پيش از گذاشتن سبيل اين نكات را در نظر بگيريد؛ چون توجه به اين اندازه‌ها به شما كمك مي‌كند كه بتوانيد شكل سبيلي را كه به شما مي‌آيد طراحي كنيد و مدلي را برگزينيد كه چهره شما را جذاب‌تر و مردانه‌تر نشان دهد: طول متوسط دهان‌تان، اندازه بيني‌تان، فاصله ميان لب بالا و بيني‌تان. اين فاصله بايد به اندازه كافي بلند و پر باشد، عرض ميان گونه‌هايتان، شكل و عرض آرواره‌ها و چانه‌تان، پرپشتي و رشد موهايتان.
رنگ و جنس موهاي سر و صورت‌تان و شكل سبيلي كه تاكنون داشته‌ايد و اينكه چه مدل‌هايي را مي‌پسنديد نيز مهم است. شايد براي اطرافيان‌تان بسيار مشكل باشد كه ببينند شما در يك روز تغيير چهره زيادي داده‌ايد.
● ريش و سبيل و قيچي
بعضي از آقايان براي اصلاح ريش و سبيل‌شان به آرايشگاه مي‌روند و به اصطلاح ريش و سبيل و قيچي را به دست آرايشگر مورد اعتمادشان مي‌سپارند ولي اگر شما قصد داريد در منزل سبيل‌تان را اصلاح كنيد، بايد يك نكته را همواره به ياد داشته باشيد كه وقت كافي براي اين كار در نظر بگيريد چون در غير اين صورت، سبيل‌هايتان لنگه به لنگه مي‌شوند؛ به همين سادگي.
دو بخش اصلي در اصلاح سبيل وجود دارد كه اگر آنها را رعايت كنيد، به خودتان جلوي آيينه تبريك خواهيد گفت. اول اينكه بدانيد مي‌خواهيد سبيل شما چه طولي و اندازه‌اي داشته باشد و دوم اينكه بدانيد مي‌خواهيد آن را به چه شكلي درآوريد. برخي از آقايان با يك قيچي تيز و شانه به سراغ سبيل خود مي‌روند ولي برخي ديگر ماشين‌هاي ريش‌تراشي و وسايل اصلاح مدرن را كه در آگهي‌هاي بازرگاني ديده مي‌شوند، ترجيح مي‌دهند.
● ۸ نكته زيرسبيلي
۱) پيش از اصلاح سبيل‌تان، لباس‌هايتان را با حوله‌اي تميز و يا روكش پلاستيكي بپوشانيد. حتما قبول داريد جدا كردن موهاي ريز از ميان لباس‌ها بسيار دشوار است.
۲) مقابل آيينه بايستيد. دقت كنيد فضاي حمام نور كافي داشته باشد تا ببينيد به طور دقيق چه مناطقي از صورت‌تان و سبيل‌تان را بايد اصلاح كنيد و شكل دهيد.
۳) سبيل‌تان را به طرف پايين شانه كنيد تا موها همگي در يك جهت مرتب شوند و طول‌شان تقريبا يكسان باشد.
۴) اول از همه طول سبيل‌تان را كوتاه كنيد و قد آن را تنظيم كنيد. اين كار را با چيدن موها در بالاي لب انجام دهيد. فراموش نكنيد موهاي سبيل در جهات گوناگون رشد مي‌كنند. شما بايد موها را در تمام اين جهات كوتاه كنيد.
۵) قيچي كردن موهاي سبيل‌تان را با دقت از يك سمت تا سمت ديگر ادامه دهيد تا همه موها اندازه يكساني پيدا كنند.
۶) بايد كنترل كنيد كه اندازه و قد موهاي سبيل شما در دو سمت دهان‌تان به يك اندازه باشد.
۷) گاهي برخي از آقايان مدادهاي رنگي آرايشي را براي پرپشت‌تر نشان دادن سبيل‌شان، درون آن مي‌كشند شما مي‌توانيد اين مدادها و يا پودرهاي پرپشت نشان‌دهنده را از فروشگاه‌هاي عرضه لوازم بهداشتي آقايان تهيه كنيد.
۸) استفاده از ژل و موم هم مي‌تواند سبيل شما را خوش حالت‌تر نگه دارد و كمك كند كه شكل دلخواه‌تان را در طول روز حفظ كنيد.
▪ اگر صورت پهن و بزرگي داريد: به شما سبيل‌هايي پهن و پرپشت را پيشنهاد مي‌كنيم.
▪ اگر بيني برجسته داريد: سبيل‌هاي متوسط تا پهن را به شما توصيه مي‌كنيم تا برجستگي بيني‌تان را در نظر بيننده تعديل كنند.
▪ اگر صورتي بلند و باريك داريد: سبيل‌هاي متوسط تا باريك، بهترين گزينه براي شماست.
▪ اگر دهان بزرگ و دندان‌هاي بيرون‌زده داريد: با ماشين ريش‌تراشي، سبيل‌تان را به شكل‌ هرمي يا مثلثي فرم دهيد. مطمئن باشيد به شما مي‌آيد.
▪ صورت‌هاي كوچك: سبيل‌هاي مثلثي كوچك مناسب شماست.
▪ دهان پهن با لب بالاي برجسته: سبيل پهن يا سبيل‌هاي دسته دوچرخه‌اي و يا يك سبيل بزرگ دو شاخه پيشنهاد ماست.
▪ صورت گرد: اگر شما صورت گردي داريد كه در ميان آقايان كشور ما هم كم نيستند، بايد بگوييم كه سبيل‌هاي نيمه چهارگوش برايتان گزينه مناسب‌تري است.
 
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:48 توسط aseman790| (0) نظر

چه سربندي بپوشيم بهتر است؟

چه سربندي بپوشيم بهتر است؟شايد براي شما جالب باشد كه اطلاعاتي درباره سربندهايي كه اين روزها بسياري از خانم‌ها استفاده مي‌كنند، داشته باشيد
مدل‌هاي گوناگون سربندها در بازار بسيار زياد است. شما مي‌توانيد از مدل‌هاي پولك دار گرفته تا مدل‌هاي دخترانه در جنس‌هاي پلاستيكي، چرمي، ابريشمي يا مخملي با هر طرح و هر اندازه‌اي و هر جنسي كه بخواهيد انتخاب كنيد.
سربندهايي كه اين روزها پشت بسياري از ويترين‌ها مي‌بينيد، شيك و مطابق مد هستند.
پوشيدن‌شان نيز راحت و داراي تنوع‌هاي بسياري است. براي استفاده از سربند مهم نيست كه موهاي شما بلند باشد يا كوتاه! شما درهرصورت مي‌توانيد از آنها استفاده كنيد. يكي از بهترين خبرهايي كه درباره پوشش سربند بايد به شما بدهيم، پذيرش دوباره آنها در جامعه است.
چه نوع سربندي مناسب است؟ اين شايد سئوال بسياري از شما باشد؛ قانون كلي خوبي وجود دارد كه براساس آن، اگر موهاي شما كوتاه است پوشيدن سربندهاي ظريف و نازك مناسب شماست.
● انواع سربندها:
نه تنها بايستي رنگ سربند را درست انتخاب كنيد بلكه بايد مدل، جنس و پهناي آن را نيز در نظر بگيريد. سربند يكدست و يكرنگ مناسب‌تر و آراسته‌تر است. اگر رنگ كلاسيك يا خنثي بپوشيد خيلي بهتر، رنگ موهاي شما را كه مخالف آن است نشان مي‌دهد. همچنين سربند يكرنگ، جالب تراست مثلا اگر صورتي براق بپوشيد.
 
همشهري آنلاين

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:47 توسط aseman790| (0) نظر

چه كيف مناسبي بخريم؟

از اهميت توجه به جنس و ساختمان كفش و تناسب آن با پاي مصرف‌كننده كه بگذريم، در نظر اول خريد كيف آسان است. اما اگر شما هم معتقديد كه فقط سليقه خوب داشتن براي خريد كيف مناسب كافي است، سخت در اشتباه هستيد. براي حفظ سلامت ستون فقرات و شانه‌ها بايد هنگام انتخاب كيف همان قدر دقت و توجه كنيد كه در زمان خريد كفش بايد صرف كنيد. بنابراين، پيش از آن كه به خريد كيف و كفش عيد برويد، بهتر است آگاهي خود را دربارهٔ كيف مناسب افزايش دهيد. كيف مناسب براي هر شخص ممكن است معناي منحصر به فردي داشته باشد. مسلماً كيفي را كه يك زن ميانسال براي استفاده روزمره به‌كار مي‌برد، نمي‌توان براي يك دختر نوجوان دبيرستاني مناسب دانست؛ زيرا وزن و ساختار بدن و همچنين نيازهاي روزانه اين دو با يكديگر كاملاً متفاوت‌اند.
 
دكتر شيرين ميرزازاده
جامعه مديران و متخصصين صنعت كفش ايران

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:47 توسط aseman790| (0) نظر

حفظ كننده رنگ لباس‌هاي تيره و جين

حفظ كننده رنگ لباس‌هاي تيره و جينكمتر كدبانويي است كه براي شستن لباس‌هاي تيره رنگ مشكل نداشته باشد.
اين لباس‌ها در شست‌‌وشو رنگ زيادي از دست مي‌دهند و لباس، بور و كدر مي‌شود. توصيه مي‌كنيم لباس تيره و جين را در تشتي حاوي يك فنجان سركه سفيد و مايع شست وشوي لباس يا ظرفشويي و آب سرد پر كنيد و لباس مورد نظر را بعد از نيم ساعت خيساندن در اين محلول، به آرامي شست وشو دهيد و با آب سرد آبكشي كنيد.
سركه سفيد، مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق شدن لباس مي‌شود.
● سركه در زدودن بوهاي بد از لباس
- به خصوص بوي سيگار- بسيار مفيد است. اگر كمي سركه سفيد به آب شست وشوي لباس خود اضافه كنيد بوهاي نامطبوع لباس از بين خواهد رفت و يا اگر قصد شستن لباس را نداريد لباس‌ها را بالاي ظرفي كه در آن يك فنجان سركه سفيد و چند ليتر آب است آويزان كنيد. تا در اثر بخار حاصل، بوي نامطبوع آنها از بين برود.
اگر روزي خواستيد پارچه‌هاي ظريف را در ماشين بشوييد، آنها را تا كنيد و درون يك روبالشي قرار دهيد. سپس در ماشين لباسشويي بگذاريد.
 
پرشين وي
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:47 توسط aseman790| (0) نظر

راحتي يا مد ؟ كفش هاي ناراحت زنانه !

راحتي يا مد ؟ كفش هاي ناراحت زنانه !از سدهها پيش كه نياكان ما براي اولين بار خود را با بافه علفها و پوست حيوانات پوشاندند تا هنگام راه رفتن روي زمين ناهموار آنها را محافظت كنند، تا به امروز كه كاركرد با مد در تضاد افتاده است، كفشها براي راه رفتن، دويدن، پيادهروي و حتا رقص ساخته شدهاند. از دمپاييهاي ساخته شده از پوست كروكوديل و چكمههاي كابويي گرفته تا آخرين مد كفشها كه امروزه در خيابانهاي شهرها ديده مي شوند، همه بيشتر براي آن هستند تا موقعيت صاحبشان را فاش سازند نه آن كه راحت باشند.
در ميان كفشهاي زنانه، مد حقيقتاً بر كاركرد پيروز شده است. با نزديكي ماههاي تابستان، صندلهاي رنگين، كفشهاي لاي انگشتي، نوك تيز، پاشنه بلند و تخت صاف پيادهروها را اشغال ميكنند. يكي از مدترين كفشهاي اين فصل كفش موسوم به "تريبوت" – با يك پاشنه متزلزل ۵/۵ اينچي – است.
اين كفشهاي اغلب دردآور كه براي تناسب با بقيه لباس انتخاب مي شوند و بيشتر روي قوزك پا، زانو و پشت فشار وارد ميآورند و نه كف پا، از جمله عواملي هستند كه در هزينه سالانه ۵/۳ ميليون دلاري جراحي پا، يعني معادل ۱۵ ميليون ساعت كار در ايالات متحده نقش دارند.
كارشناسان در مورد آن چه كه پزشكان "كفشهاي دردآور" مينامند، هشدار ميدهند؛ اين"كفشهاي پنجه باريك، كفشهاي پاشنه باريك و كفشهاي پاشنه بلند" طبق گفتهي سايت "جامعه ارتوپدي پا و قوزك آمريكا" از جمله كفشهاي دردآور محسوب ميشوند، زيرا "موجب جمع شدن پنجه پا و افزايش فشار ميگردند، كه ميتواند به "انحناي پنجه پا" يا "بيرون زدگي استخوان" منجر شوند.
امروزه، عليرغم افزايش شواهد مربوط به صدمات ناشي از كفش نامناسب، زنان پنجه پاي خود را ميچلانند تا پاهايشان را در اين كفشهاي نوك تيز بسيار رايج جاي دهند و قوانين "جراحي ارتوپدي آكادمي آمريكا" - نبايد بيش از سه ساعت در روز كفشهاي پاشنه سه اينچي را پوشيد – را زير پا مي گذارند. به گفته كلينيك مايو، پوشيدن كفشهاي پاشنه بلند باعث ميشود تا پا به جلو بلغزد و "وزن بدن بر پنجه پا وارد آيد كه موجب فشار غير طبيعي بر جلوي پا شده و بدن را از محور طبيعي خود خارج ميكند". به گفته همين منبع، پاشنههاي بلند موجب فرسودگي يا صدمه ماهيچههاي ساق پا، آرتروز زانو و درد كمر مي شود.
متخصصان پا اغلب به بيماران توصيه ميكنند: «كفشهاي راحت، بايد پنجهاي گرد داشته باشند، نرم باشند و قوس پا را پر كنند.»
اما وقتي كه نوبت به انتخاب كفش مناسب ميرسد، اغلب زنان از امكان انتخاب كمتري نسبت به مردان برخوردارند. در نتيجه، زنان بيشتر در خطر بيماريهاي ناشي از كفش قرار دارند كه علت ۹۰ درصد از جراحيهاي رايج مربوط به انحراف پا مي باشند.
اين خطر شامل بيرون زدگي استخوان، شكستگي، درد در محل اتصال پنجه به پا، ضخامت بافت عصب، بيرون زدگي استخوان در پشت پا، پينه پشت پا، انحراف پنجه پا، بيماريهاي مربوط به ناخن پا، كوتاهي يا سفتي تاندونهاي پشت پا مي باشد.
 
سيمرغ
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:47 توسط aseman790| (0) نظر

راهنماي خريد پارچه

راهنماي خريد پارچه● هنگام خريد پارچه
پارچه را متناسب با لباس موردنظر انتخاب كنيد. تكه‌اي از پارچه را در دستانتان مشت كنيد تا مطمئن شويد پارچه خيلي زود چروك نمي‌شود، اگر پارچه در دستان شما خيلي زود چروك شد، از خريد اين پارچه منصرف شويد.
اگر پارچه سفيد و مرطوبي ‌را روي پارچه تيره كشيديد و پارچه سفيد خيلي زود رنگ گرفت اين پارچه بعد از شست و شو رنگ زيادي از دست خواهد داد. با دست، پارچه را از دو جهت (تار و پود) بكشيد تا از استحكام پارچه اطمينان حاصل كنيد.
● نگهداري از لباس‌هاي پشمي
لباستان را با يك فرچه نازك و سخت تميز كنيد. جيب‌هاي لباس پشمي را پس از استفاده خالي كرده و در جاي سرد آويزان كنيد.
لباس‌هاي پشمي كه چروك شده در بخار حمام قرار دهيد تا چروك‌ها برطرف شود و يا با پارچه نم‌دار و تنظيم درجه اتو روي شماره مخصوص لباس‌هاي پشمي آن را اتو كنيد. براي آنكه عمر لباس‌هاي پشمي طولاني شود، پس از دو روز پوشيدن، يك روز از آنها استفاده نكنيد.
 
روزنامه تهران امروز
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:46 توسط aseman790| (0) نظر

شب خاطره را با چه كفشي طي مي كنيد؟

شب خاطره را با چه كفشي طي مي كنيد؟لباستان را انتخاب كرده‌ايد ولي هنوز كفش مناسبي نيافته‌ايد! خريدن كفش عروسي نياز به زمان دارد و شما بايد در عين در نظر گرفتن سليقه‌تان به معيارهاي زيادي توجه كنيد. نوع لباس عروسي، محل برگزاري جشن و ميزان تحمل فيزيكي شما... همگي بايد در نظر گرفته شوند. مي‌دانيد چه كفشي انتخاب كنيد كه تا پايان مراسم شما را خسته نكند و دچار پادرد نشويد؟
پيشنهاداتي براي شما دارد تا كفشي مناسب براي اين شب به ياد ماندني به پا كنيد.
● تناسب كفش و محل برگزاري مراسم :
در صورتي كه شما مي‌خواهيد مراسم‌تان را در باغ برگزار كنيد يا پيش از شروع مراسم قصد داريد با همسرتان در باغي چند قدمي بزنيد و عكس يادگاري بگيريد بهتر است به هيچ عنوان كفشي با پاشنه نازك نخريد. يك كفش ساده بنددار يا يك صندل ساده ايده بسيار بهتري است. در صورتي كه مراسمتان را در سالن برگزار مي‌كنيد نيز سعي كنيد كفش پاشنه بلند و نوك‌تيز نگيريد چون در اين صورت پس از كمي رقصيدن دچار پادرد خواهيد شد و مجبوريد كفش را از پايتان درآوريد كه در اين صورت نيز مهمانانتان با منظره جذاب و زيبايي مواجه نخواهند شد. كفش پاشنه سه يا پنج سانت با نوك گرد يا صاف بهترين انتخاب مي‌تواند باشد.
● تناسب كفش و لباس عروسي:
در صورتي كه لباس عروس شما بلند است به طوري كه تا روي زمين را مي‌پوشاند و پاهاي شما به هيچ عنوان ديده نمي‌شود، بهتر است از يك صندل ساده و راحت استفاده كنيد اما اگر جلوي لباس شما كمي كوتاه‌تر است و كفش‌هاي شما ديده مي‌شود بهتر است از كفش‌هاي جلوبسته و بندي سه تا پنج سانت استفاده كنيد.
● رنگ كفش :
اگر لباس عرس شما سفيد است، كفش‌تان را هم سفيد انتخاب كنيد. البته غير از رنگ سفيد بايد به جنس لباس و جنس كفش‌تان نيز توجه كنيد. اگر لباستان ساتن سفيد براق است يا ابريشم، جنس كفش‌تان نيز بايد با آن تناسب داشته باشد. مثلا كفش سفيد مات چرمي شايد چندان به يك لباس ساتن نيايد. بهترين ايده اين است كه از كفاشتان بخواهيد روي كفش‌تان را با مقداري از پارچه خاص لباس عروستان تزئين كند. بدين ترتيب جلوه كفش‌تان بيشتر خواهد شد. در صورتي كه لباس عروستان با گل‌ها يا زيورآلات رنگي( طلايي يا صورتي) تزئين شده مي‌توانيد براي هماهنگ كردن بيشتر كفش‌تان را هم همان رنگ انتخاب كنيد.
● به عادات خود احترام بگذاريد:
وقتي مي‌خواهيد كفش عروسي بخريد كمي به عادات خودتان هم توجه كنيد.
معمولا چه كفشي مي‌پوشيد؟ جلوبسته، جلوباز، بندي، بدون پاشنه، نوك‌تيز...؟
حتما مجبور نيستيد كه در روز عروسي كفش پاشنه‌دار و نوك‌تيز بخريد. كفشي بخريد كه در آن راحت باشيد تا در تمام ساعات عروسي ناله نكنيد و به خاطر خريد كفش خود را نفرين نكنيد.
پاشنه كفش بسيار مهم است!
كفش‌هاي پاشنه‌بلند قد شما را بلندتر و شما را لاغرتر جلوه مي‌دهد و به لباس‌هايي مي‌آيد كه كاملا ماكسي هستند. البته به شما پيشنهاد نمي‌كنيم كفش با پاشنه ۱۰ سانتي بخريد چون در اين صورت به طور حتم پيش از پايان مراسم آنها را از پا درآورده و پابرهنه راه خواهيد رفت.
انتخاب پاشنه‌هاي سه تا پنج سانتي منطقي‌تر است. هم قد شما را بلند نشان مي‌دهد و هم شما در آن راحت‌تر و باثبات‌تر خواهيد بود.
در صورتي كه قد شما بلندتر از همسرتان است نيز پيشنهاد مي‌كنيم كفش بدون پاشنه انتخاب كنيد چون با آرايش موها خواه‌ناخواه قد شما چند سانتي‌متر بلندتر خواهد شد و بلندتر بودن زن نسبت به مرد، جلوه چندان زيبايي نخواهد داشت.
● چند پيشنهاد ساده براي راحت‌تر بودن
۱) يك هفته پيش از مراسم كفش‌تان را بخريد و هر روز به مدت ۱۰ دقيقه آن را پا كرده و با آن راه برويد تا پايتان به آن عادت كند.
۲) اگر كفش‌تان هنوز تنگ است حتما جوراب نازك به پا كنيد و چسب زخم در كيف‌تان داشته باشيد تا اگر كفش كناره‌هاي پايتان را زد از تاول زدن آن جلوگيري كنيد.
۳) يك شب قبل از مراسم‌تان مقداري روزنامه خيس كرده و داخل كفش بگذاريد بدين ترتيب كفش كمي جا باز مي‌كند و پايتان در آن راحت‌تر خواهد بود.
در صورتي كه كفش پاشنه بلند مي‌خريد حتما يك كفش يدك هم همراهتان باشد چون ممكن است در اواسط مهماني پاشنه كفش‌تان بشكند يا به هر دليلي از پا كردن آن احساس ناراحتي كنيد. بدين ترتيب مي‌توانيد به جاي پا برهنه شدن، كفش يدكي راحت‌تان را پا كنيد.
 

پابگاه اطلاع رساني سلامت ايرانيان
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:46 توسط aseman790| (0) نظر

طلا و جواهر و ۱۱ نكته اي كه بايد بدانيد

طلا و جواهر و ۱۱ نكته اي كه بايد بدانيدصابون مد، به تن طلا و جواهر هم خورده است. اين روزها اگر چه به اقتضاي مد، مارك‌هايي مانند ورساچي و بولگاري، ويترين‌هاي طلا و جواهرفروشي‌‌ها را پر كرده‌اند، اما براي يك انتخاب خوب در دنياي طلا و جواهر بايد به چند نكته توجه كنيد. از جمله اينكه:
۱) اگر پوست‌تان سفيد يخي است، ترجيحا به جاي طلاي زرد از طلاي سفيد استفاده كنيد. درخشندگي طلاي سفيد، زيبايي و جلوه پوست‌‌تان را بيشتر مي‌كند.
۲) اگر پوست‌تان گندمگون (رنگي مابين سفيد و برنزه) است، استفاده از طلاي زرد و تركيب آن با طلاي قرمز براي جلوه پوست‌تان مناسب‌تر است.
۳ـ اگر پوست‌تان برنزه يا سبزه تيره است، ترجيحا از زيورآلاتي استفاده كنيد كه تركيبي از طلاي سفيد و زرد باشند.
۴) در مهماني‌هاي رسمي اگر تنها نگين انگشتر و يا نگين آويز گردنبندتان همرنگ لباس يا مكمل رنگ لباستان باشد، مناسب‌تر است.
۵) گردنبند پهن، اصطلاحا اسپرت است و استفاده از آن در محافل رسمي چندان مرسوم نيست. بهتر است كه از اين گردنبند‌ها در مهماني‌هاي صميمي و محافل دوستانه استفاده كنيد. اين را هم فراموش نكنيد كه اگر گردنبندتان پهن باشد و نگين‌هاي رنگي داشته باشد، چهره‌تان عبوس و گرفته به نظر مي‌رسد.
۶) وقتي از گردنبند پهن استفاده مي‌كنيد، بهتر است از گوشواره صرف‌نظر كنيد‌، چون بخشي از فضايي كه براي جلوه‌ي گوشواره‌تان لازم است، توسط پهني و درخشندگي گردنبندتان از بين مي‌رود. ضمنا بهتر است كه رنگ سنگ‌هاي به كار رفته در جواهرتان با رنگ پوست‌تان هماهنگ ‌باشد.
۷) موقع انتخاب دستبند دقت كنيد كه دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد كه با كاهش وزن‌تان توي دست لق بزند يا از دست‌ بيفتد. اگر دست‌تان نسبتا چاق است، دستبندي انتخاب كنيد كه كيپ دست‌تان نباشد. دستبندهاي تنگ، دست‌تان را چاق‌تر از آن چيزي كه هست، نشان مي‌دهند. در انتخاب دستبند بايد راحتي دست را هم در نظر بگيريد. اگر دستبندتان باعث درد يا حس گرفتگي در مچ دست‌تان مي‌شود، هميشه حس ناخوشايندي خواهيد داشت و از خريدتان ناراضي خواهيد بود.
۸) اگر گوشواره‌اي با آويز بلند داريد، بهتر است از گردنبند صرف‌نظر كنيد تا جلوه‌ي گوشواره‌تان بيشتر شود. اگر گردني كشيده و بلند داريد و اگر موهايتان كوتاه است يا اگر موهاي بلندي داريد كه هميشه جمع مي‌كنيد، بهتر است از گوشواره‌هاي بلند و پهن استفاده كنيد. اگر گوش‌هاي كوچكي داريد، ترجيحا از گوشواره‌هاي چسبان استفاده كنيد.
۹) از طرح‌هاي جديد طلا و جواهر مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: طرح‌هاي شوپارت ، كه در آنها چندين جواهر در يك محفظه شيشه‌اي به صورت معلق قرار مي‌گيرند. كارهاي مرصع كاري پنهان،كه يك نگين بزرگ از به هم پيوستن چندين نگين كوچك‌تر تشكيل مي‌شود به نحوي كه از دور فقط يك تكه بزرگ نگين به نظر مي‌رسد. و توري‌هاي بسيار نازك و ظريف، كه برگرفته از طرح‌هاي ايتاليايي و سوييسي است.
۱۰) خطر بروز حساسيت‌هاي پوستي در استفاده از انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند وجود دارد. اگر با نشانه‌هايي از حساسيت پوستي مواجه شديد، حتما براي درمان به پزشكان مراجعه كنيد.
۱۱) و بالاخره اينكه، اگر طلا و جواهرتان را با استانداردها و معيارهاي انتخابي خودتان بخريد، مطمئنا علاقه بيشتري به آن پيدا خواهيد كرد و در نهايت هم از خريد خودتان راضي و خشنود خواهيد بود. اسير مد بودن و تقليد كوركورانه از مد روز، باعث مي‌شود حس مالكيت و علاقه‌تان نسبت به آنچه خريداري كرده‌ايد، به مرور از بين برود
 
‌‌ مهرنوش پاك‌اندام
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:45 توسط aseman790| (0) نظر

فصل چكمه‌هاي كوتاه و بلند

فصل چكمه‌هاي كوتاه و بلندفصل پاييز وقتي كه به ميانه راه مي‌رسد و هوا باراني مي‌شود بازار چكمه‌هاي بلند و كوتاه گرم مي‌شود.
بهترين راه براي اينكه پاهاي خود را از سرما و خيسي حفظ كنيد پوشيدن چكمه است اما در نظر داشته باشيد كه چه نوع چكمه‌اي انتخاب كنيد.
اگر قصد داريد كه از در خانه‌تان سوار ماشين بشويد و در مقصد هم از ماشين پياده شويد (يعني آنكه اصلا پياده روي نداريد) مي‌توانيد از چكمه‌هايي با جنس جير استفاده كنيد. يادتان باشد كه با اين نوع چكمه‌ها بايد كيف هم‌جنسش را استفاده كنيد. براي رفتن به سركار يا محل‌هاي اداري استفاده از اين جنس را پيشنهاد نمي‌كنيم. اين جنس چكمه‌ها در نوع كوتاه يا بلندش مناسب براي شركت در مهماني‌ها يا عروسي‌هايي است كه در شب‌هاي پاييزي و زمستاني برگزار مي‌شود. به ياد داشته باشيد كه براي استفاده از چكمه‌هايي كه تا زير زانو هستند حتما از شلوار مناسب استفاده كنيد. براي چكمه‌هاي بلند با جنس جير به شما پيشنهاد مي‌كنيم از شلوار جين تيره يا ماهوت مشكي استفاده كنيد. در صورتي كه مي‌خواهيد از دامن استفاده كنيد دامن‌هاي تيره با جنس پشمي يا جين‌هاي تيره بهتر هستند.
چكمه‌هاي بلند با پاشنه‌هاي نازك به‌هيچ عنوان مناسب استفاده روزمره نيست. حتي اگر جنس آن از چرم باشد. روزهاي باراني كه سطوح لغزنده هستند اين كفش‌ها باعث مي‌شوند كه نتوانيد تعادل خود را حفظ كنيد. استفاده از كيف‌هاي بزرگ در اشكال مختلف مناسب روزهاي پاييزي است چراكه در اين فصل شما لباس‌هاي اضافه‌تري داريد مثل دستكش ،شال‌گردن يا... و بهتر آن است كه وقتي آنها را لازم نداريد در كيف‌تان بگذاريد به جاي آنكه دستتان بگيريد.
در هنگام انتخاب رنگ چكمه هم همچنان به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه رنگ‌هاي تيره را انتخاب كنيد كه دستتان براي انتخاب لباس‌هايتان باز باشد. اگر يك چكمه بلند بنفش دل شما را برده است قبل از آنكه غصه گران بودنش را بخوريد به اين فكر كنيد كه اگر آن را بخريد چند بار مي‌توانيد بپوشيدش؟ چند دست لباس بنفش داريد؟ و مطمئن باشيد كه هرچقدر هم كه آن كفش زيبا باشد بايد با ساير لباس‌هاي شما هماهنگي داشته باشد. پيشنهاد ما براي شما انتخاب يك نيم‌بوت است كه بهتر است رنگش مشكي يا قهوه‌اي تيره باشد. پاشنه چهارگوش براي اين فصل بهتر است چرا كه مي‌توانيد آن را با شلوار پارچه‌اي يا جين هماهنگ كنيد.
سعي كنيد پاشنه چكمه بيشتر از ۵ سانتي‌متر نباشد. اگر چكمه شما زيپ نداشته باشد مي‌توانيد بيشتر اميدوار باشيد كه روزهاي بيشتري از آن استفاده خواهيد كرد. چون زيپ مشمول هيچ گارانتي نمي‌شود و اگر زيپ چكمه شما به‌هردليلي خراب شود بايد با چكمه‌تان خداحافظي كنيد.
حتما چكمه‌تان را يك شماره بزرگ‌تر بخريد كه اگر خواستيد جوراب كلفت بپوشيد بتوانيد چون در روزهاي برفي و سرد جوراب نازك باعث مي‌شود كه به‌دليل سرما از چكمه‌تان متنفر شويد!
يك پيشنهاد ديگر هم برايتان داريم اگر مي‌توانيد پا روي قلبتان بگذاريد از خريدن چكمه بلند منصرف شويد! به‌طور كلي استفاده از نوع فانتزي آن در روزهاي باراني غيرممكن است و در روزهاي غيرباراني هم داخل آن خيلي گرم است مگر شما در سراسر زمستان به چند عروسي دعوت مي‌شويد كه بخواهيد هزينه‌اي به اين سنگيني را متحمل شويد اما اگر واقعا دلتان يك چكمه بلند مي‌خواهد پيشنهاد مي‌كنيم كه جنسش را چرم انتخاب كنيد. باز هم به زيپ توجه كنيد كه اگر نباشد بهتر است و در چكمه بلند بهترين حالت كوتاهي پاشنه آن است.
متناسب با قدتان چكمه را انتخاب كنيد اگر قد بلندي نداريد چكمه تا بالاي زانو مناسب شما نيست.
هماهنگ‌بودن رنگ كيف و كفشتان را هم فراموش نكنيد.
 
روزنامه تهران امروز
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:43 توسط aseman790| (0) نظر

كفش كوهنوردي

كفش كوهنوردياز قديم معروف بوده است كه پا قلب دوم انسان و مخصوصا كوهنوردان است . بنابراين كفش كه محافظ پا است از مهمترين وسايل و پوشاك كوهنوردي به شمار مي رود . كفش هاي قديم از چرم ساخته مي شد كه بنا به شرايط مورد استفاده ضخامت و تعداد لايه هاي چرم متفاوت بود . يكي از اشكالات كفش هاي چرمي زمستاني وزن بالاي آنها بود كه با اختراع لايه ها و پارچه هاي جديد با عناوين گورتكس - سيمپاتكس و تينسوليت تا حدي اين نقيصه جبران گرديده است . لايه گورتكس كه در انواع پوشاك زمستاني كوهنوردي نيز بكار مي رود داراي خاصيت يك طرفه بودن است ؛ يعني تنها از يك طرف كاملا ضد آب و باد است و در نتيجه از داخل بخار و گرماي ناشي از تعرق و فعاليت را بخارج مي فرستد و از خيس شدن پوشاك زير و سرمازدگي جلوگيري مي كند . لايه سيمپاتكس نيز مانند گورتكس ضد آب و ضد باد و داراي قابليت تنفسي است . لايه تينسوليت نيز گرمازا بوده و در كفش هاي زمستاني و سنگين بكار مي رود . زيره كفش كوهنوردي نيز از لايه هاي مخصوصي ساخته مي شود كه معروف ترين آن ويبرام ايتاليا است . همچنين اخيرا لايه اي شوك گير نيز ساخته شده كه فشار ضربه هاي وارده به كف پا را كاسته و پا ديرتر خسته مي شود و در سرازيري زانوها كمتر آسيب مي بيند . با توجه به پيشرفت هايي كه در زمينه ساخت كفش هاي كوهنوردي بدست آمده و به برخي از آنها در بالا اشاره شد ؛ امروزه براي هر نوع برنامه كوهنوردي و براي هر فصل و منطقه كفش خاصي ساخته شده و مورد استفاده قرار مي گيرد و ديگر عنوان كفش هاي چهار فصل يا همه كاره دور از ذهن مي باشد . به عنوان مثال در كفش هاي مخصوص سنگنوردي نوع كفش براي مرد و زن و همچنين بسته به جنس و نوع سنگ متفاوت مي باشد .
بطور كل مي توان كفش ها را به ۶ دسته بزرگ به شرح زير تقسيم كرد :
كفش صعودهاي هيماليايي كه سه پوش و يا دو پوش هستند . نوع دوپوش از يك كفش كوچك و تنك مثل كفش رشته كشتي كه بجاي بند داراي چسبك است تشكيل مي شود و اين كفش درون كفش اصلي كه بزرگتر است قرار مي گيرد . مي توان شب در داخل چادر و كيسه خواب كفش بيروني را از پا درآورد و از پوش داخلي به عنوان جوراب و يا كفش داخل چادر استفاده كرد . در نوع سه پوش علاوه بر اين دو كفش يك لايه گتر بلند نيز بر روي كفش قرار مي گيرد كه به دور كفش دوخته شده و تمام رويه و اطراف كفش را در بر مي گيرد . پوش دوم كفش يا از جنس چرم است و يا از جنس فايبر گلاس كه نوع اخير شبيه كفش هاي اسكي است .
كفش كوهنوري سنگين در صعود هاي بلند زمستاني مانند ارتفاعات ايران بكار مي روند و داراي يك يا چند لايه فوق الذكر مي باشند و قابليت نصب كرامپون را هم دارند .
كفش كوهنوردي يا كفش نيمه سنگين كه براي سه فصل اول سال مورد استفاده قرار مي گيرد . كفش كوهپيمايي يا تركينك كفش هايي سبك است و براي صعود هاي يك روزه يا چند روزه سبك و كم ارتفاع بكار مي رود . كفش راه پيمايي براي مسير هاي ساده و كفي استفاده مي شود . شبيه كفش هاي معمولي ورزشي و يا اسپرتكس هاي معروف مي باشند .
كفش سنگنوردي يا كتان سنگ جهت صعود هاي داخل سالن و يا سنگنوردي طبيعي بكار مي رود نكات :
بعد از هر برنامه كفش را كاملا تميز كرده و داخل آن را با روزنامه پر كنيد تا هم رطوبت آن گرفته شود و هم حالت و فرم خود را حفظ كند . هيچگاه كفش خيس را براي خشك شدن در برابر حرارت مستقيم مثل آفتاب و آتش قرار ندهيد .
اول فصل زمستان كفش چرمي را كاملا با پيه شتر و يا گوسفند چرب كنيد و محل دوخت ها را نيز با موم عسل بپوشانيد تا آب وارد كفش نشود .
هنگام شب خوابي در برنامه زمستاني كفش ها را با روزنامه پر كرده و داخل يك كيسه نايلني قرار داده و در انتهاي كيسه خواب قرار دهبد تا يخ نزند . در غير اينصورت صبح روز بعد به پا كردن كفشي مانند آهن غير ممكن است .
http://neshate-koohestan.blogfa.com/post-۵۱.aspx
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:43 توسط aseman790| (0) نظر

كدام لباس براي كدام پوست؟

فرض كنيد امشب براي ميهماني دعوت شده‌ايد. چه لباسي مي‌پوشيد؟ البته منظور ما مدل آن نيست بلكه جنس آن است. تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه چه جنسي از لباسي كه مي‌پوشيد، براي سلامت پوست شما مناسب‌تر است؟ اگر به حساسيت‌هاي پوستي دچار شده‌ايد، حتما توجه كرده‌ايد كه حتي برخي از لباس‌هايي با جنس خوب و مرغوب به علت نوع رنگ يا بافت يا اندازه و موادي كه در آن به كار رفته است، براي شما حساسيت‌زاست.
لباس ما ممكن است از علل اصلي درماتيت يا التهاب‌هاي ناشي از شغل خاصي باشد. منشا درماتيت ممكن است خود پارچه يا مواد افزودني به آن باشد. گاهي جنس لباس و ماده افزودني هيچ دخالتي در بروز حساسيت ندارند بلكه اين اندازه لباس است كه اگر تنگ و چسبان باشد، با بستن راه ترشح غدد عرق و چربي موجب بروز حساسيت و ايجاد عرق سوز به ويژه در فصل گرما مي‌شود.
● طبيعي يا مصنوعي؟
الياف پارچه، مصنوعي، طبيعي يا تركيبي از هر دو است. الياف طبيعي مانند ابريشم و پشم از پروتئين ساخته شده‌اند و اليافي مانند كتان از سلولز گياهان تهيه مي‌شوند. پليمرهاي مصنوعي شامل نايلون، پلي‌استر، فايبرگلاس و چرم است. همه انواع الياف‌هاي طبيعي و مصنوعي موجب بروز درماتيت تماسي حساسيتي يا تحريكي مي‌شوند اما نوع آلرژيك به ندرت ديده مي‌شود. براي مثال برخي از افراد مبتلا به درماتيت آتوپيك ممكن است به الياف پشمي‌ حساس باشند در حالي‌كه حالت آلرژيك و افزايش حساسيت وجود ندارد.
واكنش‌هاي آلرژيك يا تحريكي ممكن است به علت استفاده از لباس‌هايي از جنس چرم، رزين‌هاي فرمالدئيد، مواد افزودني شيميايي، رنگ‌هاي گوناگون، چسب‌ها و عوامل تيره كننده كه در روند ساختن لباس وجود دارد، مشاهده شود.
الياف الاستيك كه در لباس‌هاي زير يا در قسمت مچ بند آستين پيراهن به ويژه انواع زنانه وجود دارد و همچنين نوارهاي الاستيك موجود در كش شلوار و لباس‌هاي زير ممكن است موجب بروز درماتيت تماسي تحريكي شود و اگر در مناطق عرق كننده بدن باشد با اصطكاك و جلوگيري از تعريق، وضعيت را بدتر مي‌كند. يكي ديگر از انواع پوشش‌هايي كه امروزه به آن توجه بيشتري مي‌شود، دستكش است به خصوص انواع لاتكس. اين نوع دستكش‌ها به علت اينكه از جنس نايلون است با بستن منافذ غدد دست‌ها موجب بروز حساسيت تحريكي پوست و در مواردي هم حساسيت به مواد شيميايي محافظت كننده از دستكش و موادي كه در روند ساخته شدن آن به كار مي‌رود، مي‌شود مانند پودر تالك، مواد افزودني چرمي، آنتي‌اكسيدان و مواد نگه دارنده يا حتي پروتئين خود لاتكس.
رزين‌هاي فرمالدئيد كه در صنايع پارچه بافي براي ضدچروك كردن پارچه‌هاي كتان يا كتان و پلي‌استر به كار مي‌رود، ممكن است موجب بروز حساسيت پوستي شود كه علت حساسيت به علت وجود رزين است نه به علت فرمالدئيد.
● حساسيت به رنگ‌ها
رنگ‌هايي كه به مواد ساخته شده مي‌زنند به مراتب بيشتر از خود مواد موجود در پارچه موجب بروز حساسيت و تحريك پوست مي‌شود. رنگي كه بيش از همه موجب بروز درماتيت مي‌شود از گروه رنگ‌هاي پودري نوع آزو يعني رنگ‌هاي آبي و آنتروكينون است. يك علت مهم اين موضوع اين است كه رنگ‌ها با پيوند گسستني به الياف و مواد موجود در پارچه مي‌چسبند و به راحتي با كشيده شدن روي پوست از سطح پارچه كنده مي‌شوند و به سطح پوست مي‌چسبند.در الياف برخي از لباس‌هاي بانوان از نوعي رنگ آبي به نام آبي پلي‌استر ۱۰۰ درصد و آبي استات ۱۰۰ درصد استفاده مي‌شود كه انواع مشكي، سبز و بنفش آن هم وجود دارد. در لباس‌هاي آقايان از رنگ‌هاي سفيد، خاكستري و بژ استفاده مي‌شود كه كمتر موجب بروز حساسيت مي‌شود.رنگ‌هاي موجود در لباس‌هاي بانوان موجب بروز اگزما مي‌شود كه در موارد زيادي مزمن مي‌شود. بسياري از پژوهشگران، حساسيت پوست را به لباس‌هاي ضد آتش و حرارت گزارش كرده‌اند كه علت اين موضوع، ماده‌اي‌ است به نام تريس و در برخي موارد از اگزماي مزمن كه به سختي هم درمان مي‌شود، حساسيت به رنگ قرمز پايه موجود در لباس‌هاي ضدآتش گزارش شده است. يكي از موارد شايع مشكلات پوستي به علت مواد موجود در لباس، حساسيت به نيكل است. نيكل بيشتر به شكل دكمه در لباس‌هاي اسپرت مانند شلوار و بلوزهاي جين وجود دارد. پيش از ساخته شدن لباس‌هاي جين در اواخر دهه ۱۹۶۰ ميلادي، حساسيت به نيكل بيشتر در ناحيه بستن كمربند مشاهده مي‌شد. مواد شيميايي ديگر كه موجب بروز حساسيت پوستي مي‌شوند شامل موادي است كه در صنايع توليد كفش و كمربندهاي چرمي‌ به كار مي‌روند، مانند رنگ‌ها، كروميوم و فرمالدئيد و فرآورده‌هاي چسب كه در اين صنايع استفاده مي‌شود.
● پوست و لباس كار
در بسياري از موارد جنس لباس موجب بروز عارضه خاصي نمي‌شود بلكه به علت اشتغال به كاري خاص مواد شيميايي به لباس مي‌چسبند كه يا شسته و برطرف نمي‌شوند يا به علت سهل انگاري در شستشوي لباس موجب مي‌شوند كه فرد در معرض ابتلا به حساسيت پوستي قرار گيرد. اين موضوع در بسياري از موارد حتي اثر شديدتري در مقايسه با اثر ايجاد حساسيت خود لباس دارد چون در صورت برخورد مواد آلوده لباس به پوست و كشيده شدن و اصطكاك آن موجب بروز فوليكوليت يا عفونت ريشه مو مي‌شود. اين مشكل به ويژه در مكانيكي‌ها، كارگران ساختمان سازي و آسفالت كاران و كارگران صنايع پتروشيمي ‌و نفت مشاهده مي‌شود. استفاده از لباس‌هايي كه آغشته به حلال‌هاي قوي‌اند، ممكن است به احتمال بسيار زياد به سوختگي شديد پوست منجر شوند. نوعي روغن به نام اوروشيول كه در گياهان بلوط و گزنه سمي ‌وجود دارد، بقايايي از خود در لباس‌ها و كفش افراد برجا مي‌گذارد كه در صورتي كه شسته يا پاك نشود، موجب بروز درماتيت آلرژيك تماسي مي‌شود. در برخي از لباس‌ها ذرات ريز فلزي مانند تري اكسيدهاي آنتيموني و آرسنيك وجود دارد كه واكنش‌هاي تحريكي شديد پوستي ايجاد مي‌كند و اگر با تعريق شديد همراه باشد، موجب بروز ضايعات خارش دار و ملتهب و قرمز رنگ در منطقه اصطكاك پوستي مي‌شود.

ترانه ها
 
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:43 توسط aseman790| (0) نظر

لباس مناسب براي يك برف واقعي

لباس مناسب براي يك برف واقعيبالاخره هوا سرد شد، سرد واقعي و برف باريد.
حالا ديگر بايد به‌طور جدي به زمستان فكر كرد، به زمستان و لباس‌هايي كه بايد در آن پوشيد. حالا با باريدن برف و باران بايد به فكر يك روپوش مناسب باشيد.
اگر از جمله كساني هستيد كه چتر به‌دست مي‌گيريد، بايد بگوييم حتما رنگ چترتان را با كفش و كيف‌تان هماهنگ كنيد يا اينكه مي‌توانيد از يك چتر با رنگ متضاد با لباس‌هايتان استفاده كنيد.
در صورتي كه چتر به‌دست مي‌گيريد، به‌راحتي مي‌توانيد از پالتو يا كاپشن‌هايي كه رويه شمعي ندارند، استفاده كنيد چون لباس شما زير باران و برف خيس نمي‌شود اما اگر چتر به‌دست نمي‌گيريد، بايد لباس‌هايي كه مي‌پوشيد، از جنس شمعي باشد، حتي كلاهتان. در اين‌صورت است كه زير بارش، خيس نخوايد شد. استفاده از كلاه و شال بافتني يا كاپشن‌هايي كه رويه غيرمشمعي دارند، نه‌تنها از شما در برابر برف و باران محافظت نمي‌كنند، بلكه باعث مي‌شوند كه خيس‌تر شويد.
اگر صبحي كه مي‌خواهيد از خانه خارج شويد، برفي و سرد است، اين نكته را فراموش نكنيد كه تا ساعاتي بعد، شما دوباره در يك مكان گرم خواهيد بود، پس تا مي‌توانيد روي لباس‌هايتان لباس گرم بپوشيد، نه زير مانتويتان!
پوشيدن جوراب ضخيم شايد به‌نظرتان مهم نرسد اما تاثير زيادي روي گرماي بدن‌تان خواهد داشت. يك جفت جوراب ضخيم در يك روز برفي كه مي‌خواهيد پياده‌روي كنيد، شما را از تصميم‌تان منصرف نخواهد كرد. پس براي پوشيدن يك جفت‌ جوراب ضخيم بايد يادتان باشد كه كفش‌هاي زمستاني را يك سايز بزرگ‌تر بخريد!
هم كفش‌هاي زمستاني و هم پالتوهاي زمستاني را حتما يك مقدار بزرگ‌تر بخريد تا بتوانيد لباس‌هاي ضخيم تر بپوشيد!
 
روزنامه تهران امروز
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:42 توسط aseman790| (0) نظر

لباس‌هاي زيباي شما مخصوص ميهماني!؟

آيا در حالي كه لباس جذاب و زيبايي بر تن داريد در جلو در به استقبال شوهرتان رفته‌ايد؟ اكثر زنان سعي دارند كه بهترين لباسشان را در مهماني‌ها بپوشند و به رخ ساير خانم‌ها بكشند ولي هيچ‌وقت اين كار را در مورد شوهرانشان نمي‌كنند. شوهرتان نيز نياز دارد كه شما روياهايش را براي داشتن يك زن شيك برآورده سازيد. هرگز اجازه ندهيد كه شوهرتان پي ببرد وقتي كه به خانه برمي‌گردد همسرش با چه «لباس و آرايشي» منتظرش است، اين عمل، باعث مي‌شود او احساس خاصي نسبت به لحظه ورود به منزل پيدا كند. اين، درست مانند همان احساسي است كه انسان در موقع باز كردن بسته‌بندي يك هديه دارد.
شما مي‌توانيد با پوشيدن لباس‌هاي گوناگون و جالب، نظر شوهرتان را نسبت به‌خود جلب كنيد. اگر فرزند بزرگ سال داريد، طبيعتاً هنگامي كه در خانه هستند از پوشيدن لباس‌هاي نامناسب در حضور آنها خودداري كنيد. ولي بچه‌ها لباس‌هاي زيباي شما را دوست دارند، چون زندگيشان را از يك‌نواختي خارج و هيجان‌انگيزتر مي‌كند.
شوهر شما دوست دارد كه شما خوب لباس بپوشيد، او شما را دوست خواهد داشت زماني كه احساس كند كه مي‌خواهيد وي را خوشحال كنيد. هنگامي كه نياز او به مشاهده يك زن جذاب و شاداب و طناز در خانه برآورده شد، به‌قدري سپاسگزار شما خواهد بود كه احساس وظيفه براي برآوردن نيازهاي شما را خواهد كرد، بدون اينكه شما از او چيزي خواسته باشيد. همين امشب اين موضوع را آزمايش كنيد
 
نيك سايت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:42 توسط aseman790| (0) نظر

نكاتي براي نشان دادن ظاهري زيبا و جذاب

نكاتي براي نشان دادن ظاهري زيبا و جذاب● شما كه داراي اضافه وزن هستيد، چه نوع لباسي را بايد بپوشيد
طراحان فشن، كم كم دريافته اند كه همه افراد تنها در دو سايزخاص (يا حتي ده سايز) محدود نمي شوند. زناني كه داراي اضافه وزن هستند، سرانجام اين فرصت را پيدا كرده اند تا گزينه هاي بيشتري درانتخاب لباس داشته باشند و در حال حاضر لباس هاي زيبا، شيك و مد روز در سايزهاي بزرگتر هم دردسترس است. اما هنوزهم بسياري از زنان گمان مي كنند كه داشتن اندام بزرگتر به معني پوشيدن لباس هاي بزرگ تر و گشادتراست.
مهم نيست كه شما داراي چه سايز و اندازه اي هستيد، قواعد و روش هاي تناسب اندام بازهم در مورد شما به كار مي رود، لباس هايي كه به صورتي بد ريخت و نامناسب از بدن شما آويزان مي شوند و براي شما گشاد هستند، تنها شما را ازآنچه كه واقعا هستيد بزرگتر نشان مي دهد. درعوض استفاده از لباس هايي كه بدون احساس تنگ بودن در آنها، برآمدگي و انحناي زيادي بدن شما را كمتر نشان بدهد مناسب تراست. همچنين شما بايد قسمتهاي مثبت و نيرومند بدن خود را برجسته تر نشان بدهيد، اگرماهيچه ساق پا درشت و پر و بزرگي داريد، دامن هايي كه تا زانو هستند بپوشيد و صندل هاي بزرگ و بلند به پا كنيد؛ و فراموش نكنيد كه اعتماد به نفس و اطمينان بهترين وسيله و لازمه براي هر زن خوش لباس است.
بهتر است بدانيد كه:
در پيراهن هاي كمردار(Wrap )، شما مي توانيد قسمت بالا و كمر خود را طوري تنظيم كنيد كه برآمدگي و انحناي بدن شما را كاملا درست و متناسب نشان بدهد: چسبيده و اندازه و متناسب بدن، اما نه خيلي تنگ.
پارچه هاي نرم و لطيف ، مي تواند قسمت بالا و پايين بدن شما را تزئين كند و بپوشاند، در حالي كه پارچه هاي سفت و شق و رق ، خطوطي غير طبيعي ايجاد مي كنند.
يقه وي شكل، براي بالاتنه هاي بزرگ، بلوزي كه كمي دگمه بالاي آن بازاست يا يقه وي « V » شكل كه كمي برگشته است، مي تواند اثر مشابهي بگذارد.
● آنچه كه شما را نامناسب و غير جذاب نشان مي دهد و بايد ازآن خودداري كنيد:
▪ كفش هاي بند دار در قوزك پا:
وجود نواري بر روي قوزك پا، پايين ساق پا را درشت تر و بزرگتر نشان مي دهد، شما مي توانيد درعوض پاشنه هاي سه گوش (گوه اي و توپر) را امتحان كنيدضخامت كف پا را با ماهيچه ساق پاي شما متناسب و متعادل مي كند و همچنين نسبت به پاشنه هاي بلند معمولي تكيه گاه بهتري براي شما ايجاد مي كند.
▪ ژاكت ها و پلوورهاي بزرگ و شل و ول:
يك پلوور بزرگ شما را بزرگ و چاق تراز آنچه هستيد نشان مي دهد. بدترين ژاكت ها آنهايي هستند كه بر روي كمر و ران ها خطوط و راه هاي برجسته اي دارند، كه باعث جلب توجه ديگران به آن قسمت ها مي شود و خط كلي بدن شما را تفكيك مي كند و مشخص مي كند.
▪ شلوارهاي باريك شونده نوك تيز(خمره اي شكل):
شلوارهايي كه در قوزك پا باريك مي شوند، ران هاي شما را درمقايسه با آن، حتي پهن تر و بزرگ تر از آنچه هست نشان مي دهند. درعوض مي توانيد از شلوارهايي كه از ران به سمت پايين مستقيم و راسته هستند، استفاده كنيد.
▪ بالاتنه شلوغ:
از پوشيدن هر نوع پيراهن وتي شرتي كه قسمت بالاي آن موج دار و شلوغ يا قلابدوزي شده باشد يا هر نوع تزئين ديگري داشته باشد، خود داري كنيد؛ چون اين نوع لباس تنها به حجم نيمه بالايي بدن شما مي افزايد.
▪ كيف هاي كوچك:
كيف هاي دستي ممكن زيبا و جذاب به نظر برسند، اما حمل كردن آن شما را به طور نامناسبي بزرگ نشان مي دهد. اطمينان حاصل كنيد كه كيف شما به اندازه كافي بزرگ هست تا بدن شما را مناسب نشان بدهد.
 
اليزابت بلك ول ترجمه : ساخت دوخت
دوخت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:41 توسط aseman790| (0) نظر

نكاتي در مورد نگهداري كفش و جوراب

نكاتي در مورد نگهداري كفش و جورابكفش نو را اولين بار در يك روز آفتابي و خشك به پا كنيد، زيرا در اين صورت لايه اي از خاك و سنگ ريزه به صورت پوششي، تخت كفش را فرا مي گيرد كه مقاومت آن را در برابر آب و رطوبت افزليش مي دهد.
● جوراب با دوام
قبل از آنكه جوراببلند يا جوراب شلواري جديدي به پا كنيد، ابتدا آن را منجمد كنيد. با اين كار دوام جوراب زيادتر خواهد شد. بنابراين ابتدا جوراب را كاملا خيس كنيد، به آرامي لوله كنيد و درون كيسه پلاستيكي گذاشته و داخل فريزر يا جايخي يخچال قرار دهيد. وقتي منجمد شد، يخ آن را دز ظرف بزركي از آب ذوب كنيد و سپس آويزان نمائيد تا خشك شود.
● كفش براق
براي ايجاد درخشندگي و برق بيشتر در كفشهاي چرمي، قبل از واكس زدن، كفش را كاملا با وازلين چرب كنيد و سپس واكس بزنيد.
● قهوه به جاي واكس
با قهوه غليظ مي توان به كفشهاي مشكي از جنس چرم و جير، طندگي دوباره بخشيدف براي اين كار، با يك قطعه اسفنج، قهوه را روي كفش بزنيد و رويه آن را تر كنيد. مراقب باشيد قهوه شما بايد خالص باشد نه شير قهوه!
● رفع بوي پا
يكي از روشهاي موثر براي برطرف ساختن بوي پا، استفاده از جوش شيرين است. اگر اندكي جوش شيرين به داخل كفش ها بپاشيد، لوي بد كفش شما را از بين خواهد برد و به طور كلي مي توان جوش يشرين را ه عنوان يك ماده ضد بو به كار برد و پاها را نيز درمحلول آن شستشو داد.
 
كلوب
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:41 توسط aseman790| (1) نظر

نكاتي كه هنگام خريد طلا و جواهر بايد بدانيد

نكاتي كه هنگام خريد طلا و جواهر بايد بدانيدصابون مد، به تن طلا و جواهر هم خورده است. اين روزها اگر چه به اقتضاي مد، مارك‌هايي مانند ورساچي و بولگاري، ويترين‌هاي طلا و جواهرفروشي‌‌ها را پر كرده‌اند، اما براي يك انتخاب خوب در دنياي طلا و جواهر بايد به چند نكته توجه كنيد. از جمله اينكه:
۱ـ اگر پوست‌تان سفيد يخي است، ترجيحا به جاي طلاي زرد از طلاي سفيد استفاده كنيد. درخشندگي طلاي سفيد، زيبايي و جلوه پوست‌‌تان را بيشتر مي‌كند.
۲ـ اگر پوست‌تان گندمگون (رنگي مابين سفيد و برنزه) است، استفاده از طلاي زرد و تركيب آن با طلاي قرمز براي جلوه پوست‌تان مناسب‌تر است.
۳ـ اگر پوست‌تان برنزه يا سبزه تيره است، ترجيحا از زيورآلاتي استفاده كنيد كه تركيبي از طلاي سفيد و زرد باشند.
۴ـ در مهماني‌هاي رسمي اگر تنها نگين انگشتر و يا نگين آويز گردنبندتان همرنگ لباس يا مكمل رنگ لباستان باشد، مناسب‌تر است.
. ۵گردنبند پهن، اصطلاحا اسپرت است و استفاده از آن در محافل رسمي چندان مرسوم نيست. بهتر است كه از اين گردنبند‌ها در مهماني‌هاي صميمي و محافل دوستانه استفاده كنيد. اين را هم فراموش نكنيد كه اگر گردنبندتان پهن باشد و نگين‌هاي رنگي داشته باشد، چهره‌تان عبوس و گرفته به نظر مي‌رسد.
۶ـ وقتي از گردنبند پهن استفاده مي‌كنيد، بهتر است از گوشواره صرف‌نظر كنيد‌، چون بخشي از فضايي كه براي جلوه‌ي گوشواره‌تان لازم است، توسط پهني و درخشندگي گردنبندتان از بين مي‌رود. ضمنا بهتر است كه رنگ سنگ‌هاي به كار رفته در جواهرتان با رنگ پوست‌تان هماهنگ ‌باشد.
۷ـ موقع انتخاب دستبند دقت كنيد كه دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد كه با كاهش وزن‌تان توي دست لق بزند يا از دست‌ بيفتد. اگر دست‌تان نسبتا چاق است، دستبندي انتخاب كنيد كه كيپ دست‌تان نباشد. دستبندهاي تنگ، دست‌تان را چاق‌تر از آن چيزي كه هست، نشان مي‌دهند. در انتخاب دستبند بايد راحتي دست را هم در نظر بگيريد. اگر دستبندتان باعث درد يا حس گرفتگي در مچ دست‌تان مي‌شود، هميشه حس ناخوشايندي خواهيد داشت و از خريدتان ناراضي خواهيد بود.
۸ـ‌ اگر گوشواره‌اي با آويز بلند داريد، بهتر است از گردنبند صرف‌نظر كنيد تا جلوه‌ي گوشواره‌تان بيشتر شود. اگر گردني كشيده و بلند داريد و اگر موهايتان كوتاه است يا اگر موهاي بلندي داريد كه هميشه جمع مي‌كنيد، بهتر است از گوشواره‌هاي بلند و پهن استفاده كنيد. اگر گوش‌هاي كوچكي داريد، ترجيحا از گوشواره‌هاي چسبان استفاده كنيد.
۹ـ از طرح‌هاي جديد طلا و جواهر مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: طرح‌هاي شوپارت ، كه در آنها چندين جواهر در يك محفظه شيشه‌اي به صورت معلق قرار مي‌گيرند. كارهاي مرصع كاري پنهان،كه يك نگين بزرگ از به هم پيوستن چندين نگين كوچك‌تر تشكيل مي‌شود به نحوي كه از دور فقط يك تكه بزرگ نگين به نظر مي‌رسد. و توري‌هاي بسيار نازك و ظريف، كه برگرفته از طرح‌هاي ايتاليايي و سوييسي است.
۱۰ـ خطر بروز حساسيت‌هاي پوستي در استفاده از انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند وجود دارد. اگر با نشانه‌هايي از حساسيت پوستي مواجه شديد، حتما براي درمان به پزشكان مراجعه كنيد .
۱۱ـ و بالاخره اينكه، اگر طلا و جواهرتان را با استانداردها و معيارهاي انتخابي خودتان بخريد، مطمئنا علاقه بيشتري به آن پيدا خواهيد كرد و در نهايت هم از خريد خودتان راضي و خشنود خواهيد بود. اسير مد بودن و تقليد كوركورانه از مد روز، باعث مي‌شود حس مالكيت و علاقه‌تان نسبت به آنچه خريداري كرده‌ايد، به مرور از بين برود
 
مهرنوش پاك‌اندام
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:41 توسط aseman790| (0) نظر

نگهداري از پاپوشها

نگهداري از پاپوشها▪ پاك‌كردن كفش‌هاي مردانه
كفش آقايان معمولاً خيلي زود كثيف مي‌شوند و اگر همسر شما بعد از يك روز كاري با كفش‌هاي خاك‌آلود وارد خانه شد، نگران نباشيد. ابتدا با دستمال و در صورت نياز با دستمال مرطوب كثيفي كفش را پاك كنيد.
با كمك يك مسواك كهنه، خاك و غبار كناره‌هاي كفش را پاك كنيد؛ كمي روغن زيتون به كفش بماليد و يك ساعت بعد با فرچه كفش‌ها را واكس بزنيد.
▪ پاك‌كردن كفش‌هاي كتاني
كفش‌هاي كتاني خيلي زود كثيف مي‌شوند؛ بهترين روش، استفاده از شامپوي فرش براي شستن اين كفش‌هاست. براي اين كار، طبق دستورالعمل شامپوي فرش عمل كنيد.
▪ پاك‌كردن كفش‌هاي روشن
كفش‌هاي سفيد و روشن لاستيكي را مي‌توانيد با خميردندان تميز كنيد، خميردندان و يا شير پاك‌كن را روي تكه‌اي پنبه‌ بماليد و بعد از تميزكردن كفش با آب روي لكه‌هاي كفش بماليد.
 
روزنامه تهران امروز

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:41 توسط aseman790| (0) نظر

قدم زدن با كفش هاي پروانه‌اي

قدم زدن با كفش هاي پروانه‌ايچشم نوازترين بوتيك هاي كيف و كفش در اروپا را ميلان دارد. ساختمان هاي چند طبقه واقع در مركز شهر پر شده اند از دختران جواني كه زمان زيادي را براي انتخاب و خريد كفش مورد علاقه شان سپري مي كنند.
با اينكه مدل كفش ها همه يك جور است ولي نوع رنگ بندي و طراحي رويه آنها به گونه اي است كه انتخاب را بسيار مشكل مي كند يا آدم را مجبور مي سازد دل به دريا زده و بي خيال پس انداز و جمله معروف انگليسي ها يعني save money شود و يكي دو جفت كفش ديگر هم به سبد خريدش اضافه كند.
اين اولين بار است كه قسمت اعظم ويترين بوتيك هاي كفش حتي آنها كه بيشتر سبك مجلسي طراحي مي كنند مثل آرماني ، شانل و فندي را كفش هاي اسپرت طرح عروسكي تشكيل مي دهد. كفش هايي كه پيشتر به عنوان روفرشي استفاده مي شد امروز به يكي از پرطرفدارترين مدل كفش ها بدل شده است.
همه چيز درست از زماني شروع شد كه آقاي روسانو سولديني، رئيس انجمن بين المللي مد ايتاليا در يك اقدام جالب و شگفت انگيز هزينه هاي يك سال انجمن را صرف خريد مدل كفشي كرد كه پاي عروسك ها به خصوص خانواده باربي ديده مي شود. آقاي طراح كه ديد توليد اين كفش در سال ۲۰۰۶ ، ۵۲ ميليون دلار برايش سود دارد امسال نيز با طراحي و توليد همان مدل هاي عروسكي پا به عرصه رقابت كيف و كفش گذاشت.
فروشگاه بوتيچلي در ميلان يكي از فروشندگان كفش هاي ساخت كارخانجات سولديني است. كفش هايي كه شبيه به كفش بالرين ها بوده، كف تخت دارد و پنجه اش گرد است. كفش هاي باربي به لحاظ سبكي، نرمي و رنگ بندي متنوع در صدر جدول فروش قرار دارد. نه تنها دختران تين ايجر كه خانم هاي جوان هم آن را مي پسندند.
‌● راه بسيار است كفش زيبا بپوش
اين جمله را براي اولين بار فرانكو پارنتي وقتي مشغول اجراي نمايش بود به زبان آورد ولي فكرش را هم نمي كرد كه جمله اش در بهار ۲۰۰۷ دليل فروش كفش هاي مغازه اي در ميلان شود. جاي شگفتي نيست.
خرافات حتي در انتخاب كفش ايتاليايي ها نيز رخنه كرده. تا پارسال همه قرمز مي پوشيدند به اعتقاد اين ضرب المثل كه قرمز بپوش فقير نشي. امسال قرعه به رنگ طلايي افتاده. بيشتر كفش ها به رنگ طلايي، زرد و وانيلي است. اصولاً رنگ هاي تيره از سكه افتاده اند اما همچنان سبز ارتشي، بنفش و دارچيني طرفداران خاص خود را دارد.
در بين جوان ها كمتر كسي تمايل به پوشيدن كفش پاشنه بلند دارد. انجمن مد ايتاليا چندي پيش به نظرسنجي از خانم ها درباره انتخاب كفش پرداخت، اينكه بيشتر تمايل به پوشيدن چه نوع كفشي دارند ضمن اينكه چه رنگي را براي كفش مي پسندند. در اين نظرسنجي تنها ۳۶ درصد از زنان تمايل به خريد كفش پاشنه بلند البته بيش از پنج سانت داشتند. پنج درصد در اغلب موارد كفش اسپرت به پا مي كنند و تنها براي شركت در بعضي مراسم به خريد كفش پاشنه بلند مي روند.
۲۱ درصد به دليل مشكلات ناحيه كمر از پوشيدن كفش تخت و پاشنه دار امتناع مي ورزند و نوع پاشنه سه سانت را ترجيح مي دهند. ۶/۸ درصد هم به دليل قدبلندي كفش هاي تخت مي پوشند و طبق آنچه كه در پرسشنامه نوشته بودند از صميم قلب آرزو مي كردند اي كاش قدي مشابه قد نيكول كيدمن داشتند، ۷/۷ درصد هم هميشه كفش ساق دار شبه وسترن پايشان مي كنند كه بسته به نوع فصل ميزان ساقشان كوتاه و بلند مي شود. حدود ۲۶ درصد هم هميشه كتاني پوشند و فقط اگر مجبور باشند آن هم روز عروسي شان كفش مدل خنجري پا مي كنند.
● ظهور پاشنه خنجري ها
در ميان كفش هاي پاشنه دار بيش از همه پاشنه خنجري ها مورد استقبال قرار گرفته اند. امريكايي ها هم كه سابقه ديرينه در اسپرت پوشي دارند تازگي به پوشيدن كفش هاي پاشنه خنجري رو آورده اند. بوتيك مانولوس واقع در خيابان شماره ۵۴ نيويورك مركز فروش انواع كفش هاي پاشنه خنجري است كه مدلش را در پاي ستارگان سينما مي توان ديد.
مانيا مدير فروشگاه كه اصالتي اسپانيايي دارد و طراحي لباس خوانده مي گويد؛ يكي از ويژگي هاي بوتيك مانولوس عرضه كردن انواع لباس و كيف و كفشي است كه نمونه اش را فلان هنرپيشه معروف در يك فيلم به يادماندني استفاده كرده است. يكي از اين مدل هاي به يادماندني كفشي است كه توسط كمپاني بلاهنيك براي ويكتوريا بكام طراحي شده است.
كفشي جلو باز از جنس چرم مشكي كه با يك بند كم قطر دور مچ پا بسته مي شود و پاشنه اش تيز و باريك و شيشه اي است.
همه مدل كفشي را در مغازه مانيا مي توان پيدا كرد. او آلبومي دارد از انواع كفش هايي كه ستارگان هاليوود مثل لوپز، كيدمن و مدونا به پا كرده اند و حالا هر كه مي خواهد مي تواند با پرداخت هزينه اي بيش از آنچه به طور معمول براي خريد كفش داده مي شود پا در كفش كيدمن يا مثلاً جودي فاستر كند،ظهور كفش هاي پاشنه خنجري بعد از ده سال چنان سروصدايي كرده اند كه يكي از نويسندگان انگليسي به نام كاميلا مورتن ادبيات و قصه نويسي را كنار گذاشته و مقاله اي با عنوان چگونه با كفش هاي پاشنه بلند حرف بزنيم نوشته و در آن به تعريف و تمجيد از طراحان كفش خنجري پرداخته. عده اي بر اين باورند چون خانم نويسنده مردستيز است كفش پاشنه بلند را حربه اي براي سركوب فكري مردان مي داند.
براي هضم نظر منتقدان مقاله خانم مورتن كافي است صحنه مكالمه خانم و آقايي را مجسم كنيد، آقا بايد مثل نمايشگران سيرك دو تا چوب بلند زير بغلش بزند تا بلكه گفته هاي خانم را بهتر بشنود. اما اينكه اين كفش هاي پاشنه خنجري چطور بعد از ده سال دوباره پشت ويترين مغازه ها پيدا شد به خلاقيت خواهران فندي برمي گردد. يكي از مارك هاي مطرح لباس و كيف و كفش در دنيا فندي است كه اتفاقاً چهارشنبه گذشته پا به هشتاد و دو سالگي گذاشت.
هشتاد و دو سال پيش در هجده مه آدله فندي به همراه همسرش ادواردو در خيابان توماچلي مركز شهر رم خياط خانه كوچكي راه انداختند و كارشان را با دوخت لباس عروس و كيف هاي پارچه اي به رنگ سفيد و طوسي نقره كاري شده آغاز كردند. خانم فندي تبحر خاصي در دوختن انواع سنگ و شيشه رنگي به لباس عروس داشت و همين باعث شد كمتر از يك سال در بين سي چهل مارك معروف به شهرت برسد و در سال ۱۹۶۰ اولين فروشگاه خود را در خيابان برگنيونا افتتاح كند.
او پنج دختر دارد كه در ميان آنها فقط كارل و آلدا توانستند كمپاني فندي را ظرف اين سال ها جهاني نگه دارند. طراحان فندي اصولاً علاقه خاصي به سنگ و شيشه دارند. كفش ها اغلب پارچه اي و به رنگ طوسي و سنگ دوزي شده هستند يا در زينت آنها از سنگ و شيشه به صورت گل استفاده شده است. فندي امسال يكي از پركارترين طراحان مد هاليوود بود. مونيكا بلوچي، جوليا رابرتز، كيت بلانشت، جنيفر لوپز، كاترين زتاجونز و نائومي كامپبل از سفارش دهندگان پر و پاقرص كفش و لباس فندي هستند.
گوچي نيز به توليد كفش هايي موسوم به پروانه اي روي آورده است. كفش هايي به رنگ طلايي، نقره اي و يا كرم كه نشان تابستاني بودن آنها جلوباز بودنشان است. پرفروش ترين كفش گوچي مدل پروانه اي است.
كفش طلايي با پاشنه ۱۱ سانت كه رويه آن دو بند به صورت بال پروانه خورده است و با دو بند بلند نيز دور مچ پا بسته مي شود. كفش هاي اسپرت باربي كه در ناحيه پنجه پاپيون خورده و بيشتر به رنگ هاي سبز فسفري، قرمز و زرد و فيروزه اي موجود است از ديگر شاهكار هاي گوچي در اين فصل به شمار مي رود.
● توصيه هاي امريكايي
هيچ كجاي دنيا آدم هايي را نمي يابيد كه به اندازه امريكايي ها در پي راحتي باشند، نمادشان شلوار جين است و آديداس جزء لاينفك زندگي شان. شايد به خاطر همين عقيده است كه وقتي آل پاچينو روز تولدش كفش سبزرنگ به پا كرد اتفاق خاصي نيفتاد كه باعث خدشه دار شدن محبوبيتش شود. وقتي حسش از پوشيدن كفش سبز را از او پرسيدند، گفت؛ «تجربه نامعقولي نيست. من راحتم، ضمن اينكه سبز رنگ فوق العاده اي است.» يك هفته نگذشت كه جوانان نيويورك همگي به رنگ سبز درآمدند.
در خريد كفش مناسب رنگ و طرح ملاك اصلي نيست. گرچه بسيار مهم است ولي توجه به نوع در خريد كفش يكي از مسائلي است كه طراحان كفش قبل از اتود زدن به آن فكر مي كنند.
درد پا در ناحيه مفاصل و درد كف پا در ناحيه قاعده انگشتان، چنگالي شدن انگشت ها، بدشكل شدن ناخن و بيماري مورتون كه فشار ناحيه جلو پنجه كفش در آن فاصله به دردناك شدن انگشت سوم و چهارم منجر مي شود، از مهم ترين عوارضي است كه در اثر انتخاب كفش نامناسب بروز مي كند. توجه كنيد اختلاف ضخامت يا ارتفاع بين پاشنه كفشي كه مي خريد با نواحي ديگر كفه آن كمتر از دو سانتي متر نباشد در غير اين صورت دچار درد كف در ناحيه گودي مي شويد.
▪ براي پيشگيري از پيچ خوردگي مزمن و مكرر مچ پا كه درد آن معمولاً در جلو، پايين يا پشت قوزك خارجي مچ احساس مي شود از خريد كفش هاي پاشنه باريك خودداري كنيد.
▪ درد پاشنه نيز به دليل پوشيدن كفش داراي كفه سخت و غيرقابل ارتجاع به خصوص در افرادي كه دچار اضافه وزن هستند ديده مي شود.
▪پوشيدن كفش كفه نرم قابل انعطاف به گونه اي كه در ناحيه كفه از داخل يعني همان جايي كه پاشنه قرار مي گيرد اگر با شست دست فشار وارد كنيم حدود يك سانتي متر گود بيفتد از راهكار هاي مناسبي است كه در جهت پيشگيري از اين عارضه توصيه مي شود. به طور كلي از به پا كردن كفش هاي پاشنه بلند به مدت طولاني خودداري كنيد.
▪ كفش هاي پاشنه بلند لغزيدن و به زمين خوردن، درد كمر و پا و تغيير در فرم پا را به دنبال دارند. سعي كنيد پاشنه كفشتان از ۴ سانتي متر بلندتر نباشد. همچنين پاشنه هاي عريض تر نسبت به پاشنه هاي نوك تيز و باريك مناسب تر هستند.
▪ از خريد كفش هاي پنجه باريك تا حد امكان خودداري كنيد چرا كه اين گونه كفش ها انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و بدفرم مي كند.
▪ كفشي بخريد كه آستر و پوشش درون آن نرم، فاقد درز و هرگونه برآمدگي باشد.
▪ از پوشيدن كفش گشاد هم خودداري كنيد زيرا پا تاول مي زند و هنگام راه رفتن كف پايتان مي لغزد و دچار مشكل مي شويد. در هر حال به اين فكر نكنيد كه كفشتان امروز در كجاي دنيا پرفروش است يا اگر كفش نارنجي بپوشيد شانس مي آوريد، مثل آل پاچينو فكر كنيد.
● كفش هاي آقاي وارهول
اندي وارهول تنها يك هنرمند جنجالي پاپ نيست. او در دهه شصت اتود هايي براي كفش زده كه در نوع خود بي نظير است. يكي از همين طرح ها را در تصوير مي بينيد. كفش طراحي شده آقاي وارهول كه در موزه هنر مدرن نيز به نمايش درآمد در يكي از حراجي هاي خصوصي نيويورك با قيمت هفتصد و پنجاه هزار دلار به فروشرسيد.
● جادوي رنگ ها
در ميان جديدترين مدل هاي كفش، كفش هاي طراحي شده مدل پروانه اي آلبرتا فررتي به لحاظ رنگ بندي خاصي كه دارد و نوع لژ آن كه يكسره بود و رويه پارچه اي بسيار مورد استقبال خانم هاي جوان خوش سليقه قرار گرفته است.
● كفش هاي ميليون دلاري
خانم كارلا فندي كه چندي پيش جشن هشتاد و سالگي كمپاني فندي را برگزار كرد به تازگي كفش هايي را به نمايش گذاشته كه شمردن صفرهاي اتيكت آن سي ثانيه اي وقت مي گيرد. اين كفش ها كه در تزئين شان سنگ و شيشه هاي رنگي به كار گرفته شده اغلب پارچه اي و از جنس ساتن نقره اي هستند.
● نوآوري شانل
طراحان خلاق شانل اين روزها از متد هاي قبلي فاصله گرفته اند. نتيجه اش كفش هايي است كه از نوعي پلاستيك فشرده به نام پي وي سي تهيه شده و به رنگ هاي طوسي و مشكي پشت ويترين بوتيك هاي پر رفت و آمد به چشم مي خورد.
 
بهاره مهرنژاد
روزنامه شرق
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:39 توسط aseman790| (0) نظر

خوش تيپي هم حساب و كتاب دارد!!

خوش تيپي هم حساب و كتاب دارد!!چه كسي پيدا مي شود كه دلش نخواهد هميشه و در تمام فصول به خصوص فصل پاييز زيبا و خوش لباس باشد؟ در اين صورت اگر شما هم جزو آن خيلي ها هستيد زود دست به كار شويد و در كمد لباس تان را باز كنيد.
ما به شما خواهيم گفت كه بايد كدام يك از لباس ها را كنار بگذاريد و چه لباس هايي بخريد. در قدم بعدي چند دست از اين لباس هاي پاييزي را با هم ست مي كنيم تا شما بتوانيد آنها را در مهماني هاي پاييزه زنانه و مردانه بپوشيد
الان موقع آن است كه جارختي لباس هاي پاييزه تان را ترتيب دهيد. در ترتيب دادن جارختي و يا كمد لباس پاييزي سه نكته اصلي را به ياد داشته باشيد:
۱) جنس لباس پاييزه:
پارچه هاي مخمل كبريتي ، چرم، جير،‌ پارچه هاي كتاني راه راه و زبر، مخمل، بافتني و كشباف، پارچه هايي كه آستر دارند، خز و در نهايت پارچه هاي پشمي، پارچه هاي لباس هاي پاييزي هستند. پس به سراغ اين جنس ها هنگام انتخاب برويد.
۲) رنگ لباس هاي پاييزي:
پاييز فصل زرد و نارنجي است بنابراين شما هم در اين فصل به طبيعت و حال و هواي آن احترام بگذاريد و لباس هايي را انتخاب كنيد كه رنگ آنها مناسب اين فصل است. سبز يشمي، آبي تيره(آبي نفتي)، عاجي و قهوه اي مناسب اين فصل هستند. رنگ هها در پاييز غوغا مي كنند پس شما هم د راين جشن رنگ طبيعت شركت كنيد.
۳) نوع لباس هاي پاييزه:
وقتي بوي مهر مي آيد كم كم وقت آن است كه لباس هاي آستين كوتاه را جمع كنيد و لباس هاي ديگري را مهمان جارختي تان بكنيد. بلوزهاي يقه اسكي،‌ ژاكت كشباف،‌ عرق گير، شلوارهاي جين، شلوارهاي پارچه اي كمي ضخيم تر،‌ و دستكش هاي چرمي و يا موهر ظريف، چكمه هاي ساق بلند، بلوزهاي بلند دكمه دار، كت هاي ورزشي مناسب، جليقه و كت هاي كوتاه كمردار، كمربندهاي چرمي از كمد شما يك كمد پاييزي مي سازند.
● باد نكنيد لطفا!
يكي از مشكلات اصلي با لباس هاي پاييزه و به خصوص ژاكت اين است كه شما را چاق تر از آنچه هستيد نشان مي دهد و به خصوص در زماني كه لباس جفت و جور بدن بيشتر طرفدار دارد اين يك مشكل بزرگ است ولي راه حل آن آسان است. به سراغ خريد ژاكت هايي برويد كه جفت و جور بدن شما بافته شده باشند.
از طرف ديگر مي توانيد به جاي ژاكت، يك زير پيراهن كه نقش عرق گير را ايفا مي كند و دو لايه لباس (پيراهن) بپوشيد. در اين صورت ديگر نيازي به حمل ژاكت در اين روزهاي پاييز كه هوا متغير است را نخواهيد داشت. يك مزيت ديگر ژاكت اين است كه اگر گرمتان شد مي توانيد آن را از تن بيرون بياوريد و به دور كمرتان گره بزنيد. هواي پاييز نامطمئن است، خيلي اوقات همرا ه داشتن يك ژاكت مناسب ضروري است.
● خريد پاييزي با كودك
▪ جوراب: بهتر است از هر رنگ جوراب، دو جفت بخريد. در اين صورت اگر كوچولوي شما يك لنگه از جورابش را گم كرد هنوز سه لنگه ديگر دارد.
▪ تي شرت:‌ خريد چند تي شرت براي لباس پاييزه بچه ها هم بد نيست چون آنها وقتي به كلاس درس مي رسند، ژاكت و كت را از تن بيرون مي آورند. در اين شرايط لباس آستين بلند هم براي هواي پاييزي كلاس شايد گرم باشد و هم سر آستين هاي آن در اثر تماس مداوم با ميز كثيف مي شود.
▪ سوئيت شرت: كاپشن براي لباس پاييزي كودك خيلي زود است. به جاي آن ‌چند سوئيت شرت رنگي براي روزهاي آغاز مدرسه اش بخريد.
▪ دستكش، كلاه و روسري: براي كودك خود به سراغ خريد دستكش هاي گران نرويد چون دستش در حال رشد است. پارچه هاي ضد آب بهترين انتخاب براي دستكش هستند، بهتر است دستكش پاييزي از جنس پشم نباشد چون پس از شست و شو و يا حتي زير باران خيس شدن دير خشك مي شود.
● ۷ پيشنهاد ايده آل:
۱) مي توانيد يك ژاكت قرمز و يا هر رنگ شاد ديگر را كه با كمر يا دكمه بزرگي بسته مي شود را با يك بلوز يقه اسكي سفيد بپوشيد. زيورآلات رنگ قهوه اي مانند آنهايي كه از چرم ساخته شده اند تيپ پاييزي شما را كامل مي كنند.
۲) پيشنهاد شماره دو براي مهماني هاي زنانه مناسب است. شما مي توانيد يك چكمه نيم ساق را با يك دامن بلند با طرح هاي هندسي و رنگ هاي شاد بپوشيد و آن را با يك بلوز آستين بلند ساده و يك گردنبند ظريف كامل كنيد. مي توانيد براي اينكه سردتان نشود ساق بپوشيد.
۳) خوب آقايان اعتراض نكنند. به فكر آنها نيز بوده ايم. خوب شما بايد براي پاييز امسال يك جين خاكستري بخريد. در روزهاي پاييز دست از سر جين هاي آبي برداريد و شلوار جين خاكستري تان را با يك پيراهن يقه اسكي يا يقه گرد ست كنيد.
۴) چند وقتي است كه ژاكت هاي فانتزي زيبا براي دختر خانم ها به بازار پاييزه آمده است. شما مي توانيد يكي از اين ژاكت هاي كوتاه به رنگ شاد را با يك بلوز نازك به رنگ هاي سفيد و بنفش روشن و شلوار جين ست كنيد.
۵) پوشيدن تونيك هاي پشمي وبافتني بلند در اين فصل غوغا مي كند. مي توانيد اين تونيك ها را با يقه اسكي و آستين هاي تا آرنج به همراه ساق بپوشيد.
۶) پيشنهاد شماره ۶ ما هم مخصوص آقايان است و آن خريد يك شلوار كتاني مشكي است. شلوار كتاني مشكي هم بسيار شيك است و هم به شما ظاهر رسمي تري مي بخشد. مي توانيد اين شلوار را با بلوز يشمي ست كنيد. همچنين اين شلوار با ژاكت بي آستين بسيار زيبا مي شود.
۷) آقايان مي توانند تيپ لباس پاييزي شان را با خريد يك كت مخمل كبريتي، كامل كنند. رنگ هاي شتري، قهوه اي و حتي سدري براي پاييز ايده آل است. خوبي اين كت ها اين است كه هم با شلوار جين ست مي شوند و هم با شلوار پارچه اي.
 

سايت سيمرغ
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:38 توسط aseman790| (0) نظر

همه پوش، همه‌جا پوش، خوش پوش

همه پوش، همه‌جا پوش، خوش پوشدر دنياي امروز اگر كسي خواست رستم با يك دست اسلحه باشد، بي‌ترديد سراغ شلوار جين مي‌رود چون در موقعيت‌هاي مختلف، در محل كار، دانشگاه، پيك‌نيك، سفر، خريد و حتي ميهماني مي‌توان با شلوار جين حضور پيدا كرد. شلوار جين پس از ۶۰ سال حضور چشمگير و پررنگ در ميان انواع پوشاك، اين روزها تبديل به يونيفرم موجه و قابل قبولي شده كه مي‌توان در بيشتر موقعيت‌هاي كاري و خانوادگي ( به جز عروسي، مهماني شب و افتتاحيه نمايشگاه سالانه نقاشي ) پوشيد. شلوار جين هر چند به‌طور ثابت وارد سبد خريد خانواده‌ها شده و آمار فروش آنچناني در سطح جهان دارد ولي فقط نزديك به ۶۰ سال از كاربرد عمومي و رونق شلوار جين در ميان جوانان مي‌گذرد. آمريكايي‌ها در سال ۲۰۰۴، ۱۴ ميليارد دلار صرف خريد شلوار جين كردند در حالي كه گرايش جوانان و نوجوانان به شلوار جين از سال ۱۹۵۰ ميلادي آغاز شد و پيش از آن لباس كار محسوب مي‌شد.
● ابتداي جين
جنس شلوار جين از پارچه كتان است و سرچشمه تاريخي آن، شهري در نزديكي تورين ايتاليا شناخته شده است. در سال‌هاي ۱۶۰۰ ميلادي نيروهاي دريايي ايتاليا از اين نوع شلوار به عنوان يونيفرم استفاده مي‌كردند. شلوار جين در آن زمان پوشاك مناسبي براي سربازان بود كه بتوانند در موقعيت‌هاي مختلف و هواي سرد و گرم بپوشند. پاچه‌هاي شلوار جين به راحتي بالا مي‌رفت تا از باتلاق‌ها عبور كنند و گل‌ولاي هم به راحتي از آن پاك مي‌شد. در سال ۱۸۵۰ ميلادي يك تاجر آلماني به نام لوي استراوس شلوار‌هاي جين آبي با نام « ليوايز» را به كارگران معدن كاليفرنيا مي‌فروخت. لوي استراوس، موسس ليوايز، مارك مشهور شلوار جين است كه هنوز بيشترين بازار جهاني را در اختيار دارد و در تمام دنيا با نام توليدكننده شلوار جين خوب شناخته شده است. روزي يكي از مشتريان لوي به نام ژاكوب به او پيشنهاد كرد كه شلوار جين‌هاي تازه‌اي توليد كنند. ژاكوب خياط بود و فهميده بود كه جيب‌هاي شلوار جين زود پاره مي‌شود، به همين دليل به لوي استراوس پيشنهاد كرد كه در جاي جيب‌ها و زيپ‌ها ميخ‌هاي مسي بكوبند. با ابتكار ژاكوب نسل شلوارهاي جين آمريكايي كه شكل و شمايلي شبيه جين‌هاي امروزي دارند، متولد شد. مصرف‌كنندگان اوليه شلوار جين كارگران كارخانه‌ها بودند. در سال ۱۹۵۰ ميلادي جوانان و نوجوانان شلوار جين را به عنوان نماد مبارزه با اجتماع و نوعي بي‌هنجاري انتخاب كردند. در آن زمان پوشيدن شلوار جين چنان بي‌هنجاري‌اي محسوب مي‌شد كه برخي سالن‌هاي سينما و رستوران‌ها از پذيرفتن جين‌پوش‌‌ها خودداري مي‌كردند. در دهه ۷۰ پوشيدن شلوار جين بيشتر مقبوليت يافت و در دهه ۸۰ يك مد غالب و يك پوشش رايج در آمريكا شد. در طول اين مسير و تا رسيدن به محبوبيت عمومي شلوارهاي جين يك تحول عمده داشتند. در نيمه دهه ۶۰ كارخانه‌هاي بافت كتان با يك تكنولوژي تازه به نام سنگ شور آشنا شدند كه با بالابردن استحكام پارچه‌هاي كتان، بازار جهاني اين پارچه‌ها را گسترده‌تر كرد.
● مد جين، جين مد
شلوار جين دنياي مدي متعلق به خودش دارد و هر فصل و هر ماه مدل تازه‌اي از شلوار جين وارد بازار مي‌شود و جوان‌هاي مشتاق مد به سوي شلوارهاي تازه رسيده مي‌دوند. نخستين مدل‌هاي شلوار جيني كه دوخته شدند، شلوارهاي گشادي بودند. با ابتكار كارخانه ليوايز مدل‌هاي ديگر شلوار جين طراحي و دوخته شدند. هم‌اكنون ۱۵ مدل و فرم ثبت شده و شناخته شده شلوار جين وجود دارد كه نمونه‌هاي آن «بگي»، «بوي كات»، « راسا»، «گشاد» و... هستند. هر سال هم مد تازه، مدل جديدي از شلوار جين را به جين‌دوستان معرفي مي‌كند. مانند برخي لباس‌ها كه كلاسيك و هميشه جذاب هستند، مدل كلاسيك شلوار جين هم هميشه مشتريان خاص و فرم شكيلي دارد. يكي از نشانه‌هاي بارز موفقيت جين در جلب تمام توجه‌ها و تصاحب بازارهاي جهاني، توجه بيشتر طراحان لباس به اين نوع پوشاك است. تنها طراحان لباس‌هاي اسپورت و جوانانه مانند ليوايز، تامي هيلفيگر و لاكوست نيستند كه به طراحي مدل‌هاي تازه شلوار جين روي آوردند بلكه در آلبوم طراحان لباس‌هاي رسمي چون ايوسن‌لورن هم مي‌توانيم شلوار جين را ببينيم.
● مردانه يا زنانه
جين با همه اسپورت بودنش از همان ابتداي تاريخ تولدش براي زنان و مردان فرم جداگانه داشت. در دوران جنگ جهاني دوم كه بيشتر كارگران از شلوار جين استفاده مي‌كردند، تفاوت شلوار جين زنانه و مردانه در محل دوختن زيپ بود. در شلوارهاي جين مردانه، زيپ در جلو دوخته مي‌شد و در شلوارهاي جين زنانه در طرف راست شلوار. در دهه ۷۰ كه شلوار جين از كارخانه وارد جامعه شد، اين تفاوت شلوار جين برداشته شد و از آن زمان به بعد و به خصوص با حضور طراحان لباس برش شلوار بود كه تفاوت شلوار جين زنانه و مردانه را مشخص مي‌كرد. شلوار جين‌هاي زنانه كمري باريك‌تر نسبت به نمونه‌هاي مردانه داشتند. در سال‌هاي اخير با مد شدن شلوارهاي فاق كوتاه ديگر قطر كمر هم فرق شلوار زنانه و مردانه را نشان نمي‌دهد و سايز و ظرافت دوخت گوياي زنانه يا مردانه بودن شلوار جين است.
شلوار جين زنانه و مردانه دارد اما سن ندارد. اين روزها براي هر سني از نوزاد تا كهنسال شلوار جين وجود دارد و هر فردي در هر سني شلوار جين مي‌پوشد. شلوار جين لباس هيچ طبقه خاصي نيست و زن و مرد از هر طبقه اجتماعي و با هر درآمدي شلوار جين را به عنوان پوشاك غيررسمي مي‌شناسند، مي‌خرند و مي‌پوشند.
● از يك هزار تا n هزار
تنوع شلوار جين به مدل، طرح و رنگ محدود نمي‌شود. در بازار ايران قيمت شلوار جين نيز هيچ مرزي ندارد. يك خريدار مي‌تواند از ۱۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان شلوار جين انتخاب و خريداري كند، اين انتخاب به بودجه خريدار بستگي دارد. بازار ايران را جين‌هاي معروف به ترك تصاحب كردند اما فروشندگان جين‌هاي بالاي ۱۵۰ هزار تومان مدعي هستند كه جين‌هاي آنها آمريكايي است و كيفيتي بالاتر از جين‌هاي ترك دارد. در بازار جهاني نيز شلوار جين وضعيت مشابهي دارند. در خارج از ايران هم مي‌توان بين ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار شلوار جين انتخاب كرد. قيمت شلوار جين به شركت طراح و توليدكننده و مد بودن آن بستگي دارد. وقتي شلوارهاي جين لوله‌تفنگي مد مي‌شوند، اين مدل شلوار جين‌ها قيمت بالاتري نسبت به ساير مدل‌ها و شلوار جين‌هاي كلاسيك دارند.
 
ماهور نبوي‌نژاد
روزنامه كارگزاران
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:37 توسط aseman790| (0) نظر

ويژگيهاي تن پوشهاي زنان در مناطق مختلف ايران

ويژگيهاي تن پوشهاي زنان در مناطق مختلف ايرانلباس از سنتهاي كهن و آداب و رسوم و نحوه معيشت و فرهنگ محلي و باورهاي مذهبي حكايت مي‌كند.
در نگرشي به نحوه لباس پوشيدن زنان ايراني نگاهي داشتيم به لباس‌هاي زنان كرد كردستان و كرمانشاه و بانوان گيلاني. اينك به چند نقطه ديگر سر مي‌كشيم و نحوه لباس پوشيدن زنان آن مناطق را كه يادگاري از سنتهاي كهن و نشانه‌هايي از آداب، رسوم، نحوه معيشت و فرهنگ محلي و باورهاي مذهبي آنها دارد موردنظر قرار مي‌دهيم.
● پوشاك زنان كردستان‏
زنان اين سامان داراي يازده تكه پوشش اساسي هستند: كفش، شلوار، زيرپيراهن، جليقه، قبا، يل، دستمال سه گوش زينتي، عمامه و روسري.‏
▪ كفش زنان كرد از نيم تاج الوان يا چرم خام با طرحي ساده و نوك‏پنجه‏اي و اندكي نوك برگشته است. رويه كفش را معمولاً با نخهاي الوان ابريشمي نقش‏بندي و گلدوزي شده تهيه مي‏كنند.‏
▪ شلوار، داراي دو ساقه و يك ميان ساق پهن چهار گوش است. كمر اين نوع شلوار ليفه‏دار است. دم‏پاي ساقها نيز به صورت ليفه مي‏باشد كه به وسيله بندي در حدود مچ پا جمع مي‏شود.‏
▪ زنان كرد زيرپيراهن يا زيرپوش را معمولاً از چلوار تهيه مي‏كنند. اين زيرپوش ساده و بلند است كه تا به پشت پا مي‏رسد. آستين آن برشي معمولي است و در مچ دست با دكمه بسته مي‏شود.‏
▪ پيراهن زنان كرد تمام‏قد بلند است. از زير بغل، مخروطي‏شكل به طرف پايين ادامه دارد. اين نوع پيراهنها به وسيله پولك‏دوزي و يراقدوزي تزيين شده‏اند. جليقه بانوان كرد از مخملهاي الوان تهيه مي‏شود. اين جليقه‏ها معمولاً داراي يراقها و نوارهاي پهن هستند و با سكه‏ها و زيورهاي طلا و نقره تزيين يافته‏اند.‏
▪ قباي زنان كرد مانند پيراهن آنها تمام‏قد بلند است. به طوري كه تا پشت پايشان ادامه دارد و از روي پيراهن پوشيده مي‏شود. در محل اتصال يقه دكمه قيطاني دوخته مي‏شود كه يقه را به هم پيوند مي‏دهد.‏
▪ دستمال زينتي زنان كرد پارچه‏اي است از جنس توري و سه‏گوش كه از رنگهاي مختلف انتخاب مي‏شود.‏
▪ عمامه زنان كرد از دو قسمت تشكيل يافته است: ۱ـ كلاه كوتاه يا كلگي مسطح و پولك‏دوزي شده ۲ـ مقداري پارچه مشكي لوله شده.‏
▪ سربند زنان كرد معمولاً از چندين تكه پارچه‏هاي ابريشمي به نام كلاغي با زمينه‏هاي سياه و گلهاي زرد و سفيد تشكيل مي‏شود.‏
● پوشاك كردهاي شمال خراسان
در استان خراسان، كردها از اطراف كلات تا غرب بجنورد سكونت يافته‌اند. كردهاي اين ناحيه از دو ايل بزرگ به نامهاي زعفرانلو و شادلو تشكيل شده‌اند، كه هريك ازآنها نيز داراي طوايف جداگانه‌اي مي‌باشند. شادلوها در بجنورد و زعفرانلوها در قوچان سكونت دارند.‏
اساس و پايه پوشاك اين دو ايل يكسان و هماهنگ مي‌باشد ولي پس از طي زمان بعضي از آنها دستخوش دگرگوني شده‌اند به‌عنوان مثال شادلوها در اثر معاشرت با شهرنشينان داراي پوشاكي ساده‌تر از ديگر نواحي شده‌اند. لذا به علت اصالتي كه در لباسهاي زعفرانلوها مشاهده مي‌شود لباسهاي آنها به‌عنوان مبناي بررسي لباس كردهاي نواحي شمال خراسان انتخاب شده است.‏
پوشاك بانوان كرد مناطق شمال خراسان مجموعاً ۸ تكه مي‌باشند كه مشخصات آنها به قرارزير است:‏
۱) كفش بانوان كرد شمال خراسان
اين كفش در بين مردم اين ناحيه به كومخ معروف است. جنس آن تيماج الوان به‌خصوص سبز است. شكل ظاهري كفش شبيه نعلين نوك برگشته مي باشد ورويه و كناره‌هاي كفش رابا نخهاي ابريشمي رنگي رودوزي و گلدوزي مي‌نمايند.‏
۲) جوراب بانوان كرد شمال خراسان
جنس اين جورابها معمولاً پشم گوسفند است و داراي ساقه‌هاي كوتاهي مي باشد كه تا وسط ساق پا مي‌رسد. گفتني است كه اين جوراب ها توسط بانوان اين ناحيه با نقش و نگاره‌هاي زيبايي بافته مي‌شود.‏
۳) ‎وجه تمايز لباسهاي بانوان اين ناحيه با ديگر نواحي
بانوان كرد شمال خراسان شليته بر تن مي‌نمايند .بانوان اين ناحيه بر خلاف ديگر نواحي كرد نشين كه از پيراهن استفاده مي‌كنند از دامن‌هاي پرچين موسوم به شليته به همراه يك پيراهن نه چندان بلند استفاده مي‌كنند. اين دامنها تا نواحي زانو مي‌رسد كه اين اندازه براي بانوان سن بالا كمي بلندتر مي‌شود.‏
شليته حدود ۱۰ تا ۱۲ متر پارچه الوان گلدار مي‌باشد كه معمولا تا ۳,۱ قد دامن از پايين را زري دوزي و نواردوزي مي‌نمايند. معمولاً پيراهن كه با اين دامن پوشيده مي‌شود روي دامن را تا حدودي مي‌گيرد.
۴) ‎پيراهن بانوان كرد شمال خراسان
پيراهن بانوان اين ناحيه تا حدود كمر ميرسد كه در امتداد آن چند رج نوار تزئيني افقي چين دار نيز دوخته مي شود. پارچه اين پيراهنها معمولا از نوع گلدار انتخاب مي‌شود و بطور كلي تزئينات فراواني روي آن انجام مي‌شود. از جمله اين كه قسمت پيش سينه را با نوارهاي افقي و عمودي تزئين كرده و سردستها (مچها) نيز داراي نواردوزي زري مي‌باشد يقه اين پيراهن داراي چاكهايي از دو طرف مي‌باشد.
۵) ‎جليقه بانوان كرد شمال خراسان
همانند ساير مناطق كردنشين مي‌باشد و مظهر اصالت لباسهاي كرد اين ناحيه جليقه آن مي‌باشد. لذا مانند ديگر مناطق كردنشين آن را از مخمل الوان انتخاب كرده و روي آن تزئينات فراوان اعم از سكه‌دوزي يا يراق‌دوزي و يا نواردوزي انجام مي‌شود.‏
۶) روسري بانوان كرد شمال خراسان
پارچه آن گلدار و الوان مي‌باشد كه زمينه آن روشن و نقش و نگارهاي الوان زيبايي دارد . ابعادآن كه چهارگوش مي‌باشد هر ضلع يك مترو ۲۵ سانت است قبل از استفاده آن دوطرف آن را ريشه مي‌دهند و به صورت سه گوش تا كرده وروي سر گذاشته ويك گوشه آن را به داخل سربند برده و گره مي‌زنند.‏
۷) سربند بانوان كرد شمال خراسان
همان پارچه كلاغه‌اي معروف است كه در ديگر نواحي كرد نشين نيز استفاده مي‌شود.
۸) ‎چادر بانوان كرد شمال خراسان
يك پارچه مربع‌شكل به ابعاد ۲‏×۲ مي‌باشد كه در هر ضلع آن را دو رج با فاصله نواردوزي و ريشه‌دوزي مي‌كنند. رنگ اين چادر هميشه مشكي انتخاب مي‌شود.
علاوه‌بر اقلام ذكر شده كه به صورت پوشش استفاده مي‌شود بانوان كرد شمال خراسان از تزئينات زيادي برروي لباسها و سروگردن و دستهاي خود استفاده مي‌كنند از جمله خرمهره‌ها بر روي سربند و يا لبه‌هاي جيب،آويزهاي نقره و طلا بر بناگوش، پيشاني بندهاي مختلف، دستبندهاي متنوع از انواع عقيق و كهربا و نقره سينه‌ريزهاي گوناگون و قابهاي دعا و سكه‌هاي فراوان بر روي جليقه‌هاي الوان استفاده مي‌كنند.‏
● پوشاك زنان لرستان‏
پوشاك زنان منطقه لرستان عبارت است از كلاهك، روسري، پيراهن، شلوار، جليقه، يل، كلنچه (سرداري) و پاپوش. زنان لر از پارچه كم‏عرض كلاهك درست مي‏كنند و دور آن را دستمال يا كلاغي مي‏بندند. اين روسريهاي ريشه‏دار، گلدار و گاهي سياه و سفيد مي‏باشند. كلاغي را طوري دور سر مي‏پيچند كه پرپشت باشد و آويزه‏هاي بلند نيز همراه دارد.‏
پيراهن زن لر برشي ساده، بلند و گشاد و يقه گرد بهم آمده دارد. جلوي پيراهن از زير گلو تا حدود سينه چاك دارد، تنه پيراهن برش راست داشته و گاهي نيز از زير بغل به سوي پايين اريب مي‏خورد و در دامن عرض آن افزايش مي‏يابد. زنان لر از دو پيراهن روي هم رفته استفاده مي‏كنند كه يكي نقش زير پيراهن را ايفا مي‏نمايد و از تافته تهيه مي‏شود.‏
شلوار زنان لر از لحاظ برش وضع خاصي دارد. قسمت بالاي آن گشاد و پهن و داراي ليفه و كمر است. دو ساق آن مايل به بيرون و قسمت پهن آن در پايين شلوار دوخته مي‏شود. دو ساق در بخش بالاي خود به فاصله‏اي از همديگر قرار مي‏گيرند و اين فاصله خود به منزله ميان ساقي مي‏باشد. شلوار از لحاظ جنس و تركيب دو قسمتي و دو رنگ است كه از دم پا تا حدود زانو رنگي است. بر آن نقش‏بندي و نواردوزي كرده و قسمت ديگر آن رنگي ديگر است. جليقه از لحاظ برش و ساختمان در ميان تمام ايلات يكي است و در ميان زنان لر بخش جلوي آن هميشه باز است و دكمه ندارد. قسمت جلوي جليقه يراق‏دوزي مفصل دارد.‏
در لرستان دو نوع كت و ديل معمول است. يكي همان كت معمول است كه نيمه تن را مي‏پوشانند و ساده است و بدون آرايش و ديگري كتي است كه از مخمل تهيه مي‏گردد كه آن را كُلنتچه مي‏گويند. اين تن‏پوش چون كت معمولي است اما در جلوي بدن بسته نمي‏شود. يقه‏اش باز است و دم آستين و دوره شكاف آن يراق‏دوزي و نواردوزي مي‏شود.‏
سرداري زن لر پوششي بلند تا پشت پا داراي كمرچين، جلوي آن آزاد است بدون دكمه و آستين آن كوتاه تا آرنج و از مخمل الوان و مشكي تهيه مي‏شود. كناره‏هاي سرداري و دور دامن و سر آستين را به پهناي سه انگشت يراق‏دوزي مي‏كنند.‏
پا پوشش زن لرستاني از چرم محلي است كه در خرم‏آباد و بروجرد ساخته مي‏شود اما اغلب از دوخته‏هاي كرمانشاه و گيوه‏هاي معروف آنجا بهره مي‏برند.‏
● پوشاك زنان بختياري
بختياريها شاخه يي ازلرها هستند كه به لر بزرگ معروف مي باشند. بنابراين تحت تأثير آداب و رسوم لري هستند و پوشاكشان به لري نزديكتر و شبيه‏تر است.‏
▪ پاپوش بانوان بختياري از نوع گيوه‏هاي شيراز است كه در محل تهيه مي‏شود و يا از اصفهان و شيراز فراهم مي‏آورند.‏
▪ چادر بانوان بختياري مشخص‏كننده پوشاك زنان بختياري است كه از جنس پارچه توري و گاه مزين به تارها و نقشها و حاشيه‏هاي زرين است. حاشيه و كناره‏هاي چادر زنان بختياري اغلب به وسيله زر و زيور و سكه‏هاي مختلف تزيين مي‏شود. پوشش زن بختياري آميخته‏اي است از پوشاك همسايگان خود بويژه اصفهانيها.‏
▪ بانوان بختياري داراي يل هستند كه از مخمل گلدار يا ساده تهيه مي‏شود. يقه اين يل ايستاده و گاه خوابيده است.‏
سردست آن مزين و در قسمت جلو با دكمه بسته مي‏شود و از روي پيراهن مي‏پوشند. تنبان (شليته) ليفه‏دار و پرچين است. پارچه مورد مصرف آن از شش متر تجاوز مي‏كند و جنس پارچه آن از پارچه‏هاي الوان و خوشرنگ است.‏
● پوشاك زنان مازندران‏
پوشاك زنان مازندران شامل: لچك، روسري، پيراهن، جليقه، شليته كوتاه، شلوار، جوراب پشمي، كفش و چادر مي‏باشد.‏
▪ لچك از پارچه‏اي به شكل سه‏گوش و سفيد تهيه مي‏شود. در قسمت جلو لچك نواردوزي شده است. زنان اين لچك را با سبك خاص به سر مي‏بندند. لچك بارزترين پوشاك در ميان زنان ساحل خزر بوده و در تمام منطقه عموميت دارد.‏
▪ چارقد يا روسري پارچه‏اي است چهارگوش و معمولاً به رنگ سفيد كه آن را به صورت دولا بر سر مي‏گذارند و دو طرف آن را در زير گلو سنجاق مي‏زنند و يا با منجوق زيوردار، بند مي‏كنند.‏
▪ پيراهن زنان مازندراني با آستين بلند است كه يقه جلو آن باز است.‏
▪ پوشيدن جليقه تقريبا در تمام منطقه معمول است. اين پوشش براي ساكنين كوهپايه‏هاي مازندران بسيار متنوع است.‏
▪ شليته زنان مازندراني از پارچه‏هاي گلدار يا ساده تهيه مي‏شود. قد شليته كوتاه و پرچين است.‏
▪ زنان اين منطقه، شلوار را از زير شليته مي‏پوشند كه به صورت راسته و ‏ساده و از پارچه مشكي دوخته مي‏شود. قد شلوار در مازندران بلندتر از گيلان است.‏
● پوشاك زنان خراسان‏
پوشاك مردم سرزمين خراسان با پوشاك همسايه‏هاي خود يعني بلوچها شباهت بسيار دارد. ليكن تفاوتي نيز در برش آنها وجود دارد كه نمي‏توان ناديده گرفت. پوشش مردم شرق خراسان اصيل‏ترين پوشاكهاي اين منطقه است. دربقيه مناطق خراسان مردان عمامه را برداشته و كت و شلوار مي‏پوشند. زنان، چارقد به سر داشته كه از نوع دستمال يزدي است.
امروزه اين چارقدها كاربرد چنداني ندارند.‏
▪ پوشاك زنان شرق خراسان داراي شش تكه اساسي است: كلاغي، روسري، پيراهن، جليقه، شلوار، چادر و كفش.‏
▪ روسري زنان شرق خراسان به نام چارقد به رنگ سفيد و بزرگ كه به شكل سه گوش است. اين لچك را به صورت تا زده بر سر مي‏گذارند. در گوشه‏هاي اين سربند منگوله‏هايي از نخهاي ابريشم و الوان وصل شده است. دستمال كلاغي از قسمت پيشاني روي روسري بسته مي‏شود.‏
▪ پيراهن زنان در اين ديار با بالاتنه كوتاه است كه قسمت پايين آنها پرچين و بلند است. اين نوع پيراهن داراي آستيني معمولي و سردست است. روي سينه پيراهن زنان اين منطقه نقش‏بندي بسيار زيبايي انجام شده است. يقه تا حوالي سينه باز است. رنگ پارچه‏ها را اغلب از نوع قرمز و بدون گل و بوته انتخاب مي‏كنند.‏
▪ دور كمر شلوار زنان شرق خراسان گاهي از شش متر متجاوز است. اين شلوار در هنگام پوشيدن به وسيله بندي به دور كمر بسته مي‏شود. رنگ شلوارهاي زنانه را معمولاً از پارچه‏هاي الوان انتخاب مي‏كنند.‏
▪ جليقه زنان از مخملهاي الوان و زربفت تهيه مي‏شود كه براي حفاظت از سرما به جاي يل و ارخالق به كار مي‏برند.‏
▪ كفش زنان شرق خراسان به شكل نعليني است كه پاشنه كفش در روي تخت آن قرار گرفته است و از چرم الوان تهيه مي‏شود. زير پاشنه معمولاً نعل مي‏كوبند. در پاشنه اين كفشها استخوان شتر به كار مي‏رود. رويه كفش از چرم تزيين يافته است.‏
چادر زنان اين ناحيه معمولاً به رنگ نخودي روشن و يا با روناس رنگ مي‏شود. قد چادر نسبتاً كوتاه است و موقع استفاده مقداري از آن را روي سر مي‏گذارند.‏
▪ رنگ‏آميزي پوشاك زنان شمال خراسان نيز بسيار جالب و مانند پر طاووس رنگ به رنگ مي‏باشد.‏
 

روزنامه اطلاعات
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:37 توسط aseman790| (0) نظر

تابستان خنكي داشته باشيد

تابستان خنكي داشته باشيدتابستان با گرمايي غيرقابل پيش بيني از راه مي‌رسد و انواع وسايل خنك كننده فقط بخشي از مشكل طاقت فرساي گرما را كم مي كنند. نوع و جنس پوشش مي‌تواند بهترين كمك را در اين روزهاي گرم تابستاني به شما بكند تا كمتر از گرماي هوا برنجيد و گله و شكايت كنيد. قدم اول، جنس لباس است . پارچه هاي نخي، پنبه اي، لينن، گاباردين و ابريشم نازك مناسب اين فصل هستند و پوست در مجاورت آنها احساس خنكي مي كند. پوست در كنار ابريشم به اندازه لينن اجازه تنفس ندارد، اما اگر از چروك شدن لباس هاي لينن خسته شده ايد و نمي توانيد خود را با جمله «مد است» راضي كنيد مخلوط لينن و ابريشم مصنوعي (rayon) را امتحان كنيد. مخلوط ۷۰ در صد نخ و ۳۰ درصد نايلون يا پارچه هاي صددرصد پلي استر هم براي تابستان مناسب هستند. چنين پارچه هايي ميليون ها منفذ ريز در خود دارند و هوا را كاملاً از خود عبور مي دهند. به اين ترتيب با وزيدن كوچك ترين نسيمي دماي بدن كاهش مي يابد. پارچه هايي مثل تريكو يا جين هم كه در سراسر سال به كار مي روند براي تابستان مناسبند اما بايد ضخامت آنها را نسبت به پاييز و زمستان كمتر انتخاب كنيد.
رنگ لباس ها هم در تابستان تغيير چشم‌نوازي دارد. معمولاً ديدن لباس‌هاي با رنگ هاي تند بر تن اطرافيان آمدن تابستان را نويد مي‌دهد. پوشيدن يك يا دو تكه لباس با رنگ تند تنوع خوبي است اما لباسي كه از سر تا پا به رنگ هاي تند متعدد باشد چشم را آزار مي دهد. رنگ هاي تند مناسب اين فصل سبز مغزپسته‌اي، صورتي، ارغواني روشن، نارنجي و آجري هستند.
در فصل تابستان رنگ‌هاي روشن براي لباس مناسب‌ترند. رنگ روشن بخشي از انرژي خورشيد را منعكس مي كند در حالي كه رنگ تيره بيشتر آن را به خود جذب مي كند و موجب گرم شدن بدن مي شود. رنگ‌هاي سفيد، شيري، كرم، بژ و نخودي در تابستان به خنك ماندن بدن كمك مي‌كنند. همچنين مي‌توانيد لباس‌هايي به رنگ‌هاي خنثي بپوشيد كه در تمام طول سال كاربرد دارند مثل قهوه اي كم رنگ، طوسي يا آبي كم رنگ.در تابستان امكان انتقال سريع ازفضاي گرم به سرد وجود دارد . در فضاي بسته محل كار يا مراكز خريد معمولاً فضا را بيش از آنچه لازم است - براي رفاه حال مشتريان- خنك مي كنند و اگر بيرون و زير آفتاب داغ تابستان عرق كرده باشيد با كوچك‌ترين وزش باد كولر، سرما خواهيد خورد. بهتر است هميشه لباس نازكي همراه داشته باشيد تا وقتي وارد محيط سردتر ميشويد براي اين كه به آن دما عادت كنيد، بپوشيد. حتي ممكن است دما در طول روز بالا و پايين برود. آقايان برعكس زمستان كه وقتي وارد ساختمان مي شوند كتشان را در ميآورند، مي توانيد كت تابستاني و رنگ روشني تهيه كنيد كه وقتي وارد مكان هاي سرپوشيده و خنك مي‌شويد به تن كنيد.
در تابستان بدن خود را با لباس هاي بلند و گشاد بپوشانيد. سعي كنيد لباس هاي آستين بلند و شلوارهاي بلند بپوشيد. به ياد داشته باشيد اولين خط دفاعي در برابر اشعه آفتاب لباس است. SPF (فاكتور محافظت در برابر آفتاب) اكثر لباس ها بين ۵ تا ۹ است. لباس‌هاي نخي با بافت فشرده از پوست بيشتر محافظت مي‌كنند. خريدهايتان را از روي كيفيت انجام بدهيد نه كميت. انگليسي ها مي گويند «ما آنقدر پول نداريم كه لباس ارزان قيمت بخريم.»با پولي كه در اختيار داريد بهترين پارچه ها را انتخاب كنيد. به سراغ مدهاي كلاسيك برويد تا بتوانيد سال ها از آن استفاده كنيد. پول خود را بيشتر صرف خريد لباس اصلي مانند مانتو، شلوار، پيراهن و كفش بكنيد.
و در نهايت، هميشه «قانون سه تايي» را به ياد داشته باشيد:
لباسي بخريد كه رنگ و طرح آن حداقل به سه لباس ديگرتان بيايد. هنر هماهنگ كردن طرح ها و رنگ ها را با هم ياد بگيريد و لباس اصلي تان را با كيف يا روسري ارزان قيمت تري هماهنگ كنيد.
 

روزنامه تهران امروز
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:37 توسط aseman790| (0) نظر

ويژگي‌هاي يك كفش خوب

ويژگي‌هاي يك كفش خوبيك كفش خوب كفشي است كه از شكل و الگوي طبيعي پا تبعيت كند و ضمن اينكه يك پوشش كلي در اطراف پا فراهم مي‌كند بايد درجات قابل قبولي از انعطاف‌پذيري را داشته باشد كه با روند طبيعي راه رفتن اختلال ايجاد نكند.
پا در طي راه رفتن به طور مداوم در برابر ضربات و‌ آسيب‌هاي ناشي از تقابل و برخورد با زمين قرار مي‌گيرد. يك كفش خوب بايد كفه‌هاي نرم و ضربه‌‌گير داشته باشد تا پا در طي اين ضربات به آرامي و نرمي در تقابل با زمين قرار بگيرد و آسيب نبيند. كفش‌هايي كه كفه سفت و محكم‌ دارند از اين نظر به پا كمك نكرده و حتي باعث درد و آسيب بيشتر پا مي‌شوند.
اندازه كفش از مهم‌ترين ويژگي‌هاي كفش است. پا بايد به راحتي در درون كفش قرار بگيرد. اگر فضاي داخلي كفش كوچك باشد باعث آسيب بخش‌هاي مختلف پا (مثل قوزك‌ها، كناره‌ها و يا سطح رويي پا) خواهد شد. هرگز به اميد اين نباشيد كه كفش‌ جا باز مي‌كند. از همان ابتدا كفش بايد براي پا اندازه باشد چون حتي مدت كوتاهي استفاده از يك كفش تنگ نيز مي‌تواند باعث آسيب پاها شود و در بلند مدت فرد را مبتلا به بيماري‌هايي مثل ميخچه، زخم‌هاي زمين پا و نيز آرتروز و ديگر اختلالات مفصلي پاها كند.
همچنين در جلوي كفش بايد فضاي كافي براي انگشتان و پنچه پا وجود داشته باشد. با توجه به حساس بودن و استخواني بودن انگشتان بايد قسمت جلويي كفش به اندازه كافي نرم باشد تا تماس اين قسمت با انگشتان و پنجه باعث آزار آنها نشود. در مورد خانم‌ها بسيار شايع است كه از كفش‌هاي پنجه باريك استفاده شود. اين كفش‌ها با فشردن انگشتان به يكديگر در بلندمدت باعث انحراف انگشتان و يا بروز ميخچه مي‌شوند. همان‌‌طور كه گفته شد قسمت جلويي كفش هم بايد متناسب با اندازه پنجه باشد. كفش‌هايي كه پنجه باريك دارند اصولا كفش‌هاي مناسبي براي استفاده طولاني مدت نيستند.
بلند بودن بيش از حد پاشنه كفش نيز آسيب‌رسان است. به ويژه خانم‌ها تمايل دارند كه از كفش‌هايي استفاده كنند كه پاشنه بلندي دارند. اين كفش‌ها با به هم ريختن نظم طبيعي توزيع وزن بدن بر روي پاها و نيز با بر هم زدن وضعيت قرارگيري مفاصل پاها و كوتاه كردن تاندون آشيل در پشت‌پا باعث وارد آوردن فشار بيش از حد بر روي سطح پشتي پا و نيز به هم زدن تعادل فرد مي‌شوند.
هر باري كه فرد در پي استفاده از اين كفش‌ها دچار لغزش و بي‌تعادلي شود آسيب قابل توجهي به مفاصل و رباط‌هاي پا وارد مي‌آورد كه در بلند مدت مي‌تواند باعث درد مزمن پاها شود. احتمال بروز پيچ‌خوردگي و ديگر آسيب‌هاي پاها در افرادي كه از كفش‌هاي پاشنه بلند استفاده مي‌كنند به كرات بيشتر از كفش‌هاي عادي است. به طور كلي نبايد پاشنه كفش حداكثر بيش از ۵ سانتي‌متر باشد. هميشه بايد حدود يك سانتي‌متر از انتهاي آخرين انگشت خالي باشد تا انگشت را بتوان در كفش كمي حركت داد.
اگر كفش شما بزرگ باشد كه امكان حركت پا در آن كاملا راحت باشد و به عبارت ديگر كفش در پا لق بزند هم مناسب نيست. اين وضعيت باعث مي‌شود كه احتمال آسيب و حركت‌هاي نامناسب در پا پيش از حد باشد.
سعي كنيد حتي‌المقدور صبح‌ها براي خريد كفش اقدام نكنيد. به طور طبيعي در طول روز پاها به علت ايستادن‌هاي طولاني مدت كمي ورم مي‌كنند. به عبارت ديگر در طول روز به علت اثر جاذبه خون در بخش‌هاي تحتاني بدن و به ويژه پاها تجمع حاصل مي‌كند و همين امر باعث ورم كردن پاها مي‌شود. اين اتفاق باعث مي‌شود كه در بعد از ظهرها و انتهاي روز پاها كمي بزر‌گ‌تر باشند. حالا اگر شما صبح اقدام به خريد كفشي كرده باشيد كه كاملا اندازه پاي شماست ممكن است در انتهاي روز براي پاهاي شما كمي تنگ و آزار دهنده باشند. پس سعي كنيد هميشه در انتهاي روز براي خريد كفش اقدام كنيد تا دچار چنين مشكلاتي نشويد.
نكته ديگر اين است كه در موقع امتحان كردن كفش براي خريد حتما جوراب به پا داشته باشيد. در غير اين صورت كفشي كه ممكن است بدون جوراب براي پاي شما به اندازه و مناسب بوده است بعد از پوشيدن جوراب تنگ و نامناسب باشد.
به نظر اكثر مردم، هر دو پا از نظر اندازه باهم برابر هستند. اما واقعيت چيز ديگري است. در بسياري از افراد يكي از پاها از پاي ديگر بزرگ‌تر است. توجه به اين نكته در هنگام تهيه كفش بسيار بااهميت است. چرا كه به شما گوشزد مي‌كند حتما هر دو لنگه كفش را امتحان كنيد و در غير اين صورت اگر مجبوريد تنها يك لنگه كفش را امتحان كنيد حتما اين لنگه مربوط به پاي بزرگ‌تر شما باشد.
نكته مهم ديگر اين است كه هيچ وقت مسئوليت خريد كفش را به فرد ديگري واگذار نكنيد. علاوه بر مسائل مربوط به علايق و سليقه‌هاي شخصي شما در مورد انتخاب شكل، فرم و رنگ كفش، حتما بايد خود شما در هنگام خريد كفش حضور داشته باشيد و حتما كفش‌ها را امتحان كنيد. حتي فرستادن نمونه‌اي از كفش‌هاي قديمي براي خريد يك كفش جديد هم اصولا كار صحيحي نيست.
كفش‌ها پس از مدتي استفاده ممكن است تغيير شكل و فرم بدهند و كفش جديدي كه بر مبناي اين كفش‌هاي كهنه و قديمي خريده مي‌شود ممكن است ويژگي‌هاي مناسب براي پاهاي شما را نداشته باشد. در ضمن ممكن است در طول زمان پاهاي شما شكل خود را تا حدودي عوض كرده باشند و نيازمند كفشي با مشخصات، ابعاد، و ويژگي‌هاي جديد باشند. به سايزي كه روي كفش‌ها درج شده است يا توسط فروشنده اعلام مي‌شود اطمينان نكنيد.
گاهي يك سايز خاص (مثلا )۴۰ در كفش‌هاي توليدي يك كارخانه با همان سايز از كارخانه ديگر از نظر اندازه تفاوت دارند. با اين حساب ممكن است اعتماد مطلق به سايز كفش ممكن است گمراه كننده باشد و به خريد كفشي منتهي شود كه براي پاهاي شما مناسب نيست. باز هم تاكيد مي‌كنيم كه در هنگام خريد كفش هيچ معياري قابل اطمينان‌تر از پوشيدن كفش و احساس راحتي در آن نيست.
و آخرين نكته اينكه در هنگام امتحان كردن كفش مطلوب خود براي خريداري، حتما كمي با آن راه برويد. كفشي كه در هنگام نشستن در پاي شما راحت است ممكن است در هنگام راه رفتن بر پاهاي شما فشار وارد كند و ديگر چندان راحت نباشد.
 

روزنامه سلامت
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:36 توسط aseman790| (0) نظر

هر چوب‌لباسي را بهر كاري ساخته‌اند

هر چوب‌لباسي را بهر كاري ساخته‌اند▪ به نظر شما چه تفاوتي ميان كاربرد چوب‌لباسي‌هاي مختلف وجود دارد؟
در كمد لباس‌هايتان را باز كنيد و با دقت به چوب‌لباسي‌هاي آويزان‌شده به ميله اصلي كمد، نگاهي بيندازيد.
آيا تنوعي در جنس و مدل آنها مي‌بينيد يا اينكه همه لباس‌هايتان – با هر نوع و فرمي كه هستند – روي چوب‌لباسي‌هاي فلزي – كه معمولا همراه لباس‌هاي خشكشويي شده به مشتري داده مي‌شوند – آويزان شده‌اند؟!
به احتمال زياد اين‌طور نيست. در كمد همه ما انواع و اقسام چوب‌لباسي‌ها شامل فلزي بدون روكش، فلزي با روكش نازك، پلاستيكي، چوبي و تركيبي از چوب و فلز يافت مي‌شود كه يا خودمان آنها را خريداري كرده‌ايم يا هنگام خريد لباس، چوب‌لباسي مخصوصش همراه آن بوده است ولي موضوع اينجاست كه اغلب ما معمولا موقع آويزان‌كردن لباس‌ها در كمد
- باوجود چوب‌لباسي‌هاي متنوع - هر چوب‌لباسي خالي‌اي را كه در دسترس است، برداشته و لباس را روي آن آويزان مي‌كنيم؛ آن‌وقت اعتراض مي‌كنيم كه نمي‌دانيم چرا كت و دامن يا كت و شلوار نوي ما بعد از مدتي آويزان‌بودن داخل كمد، سرشانه‌هايش بد فرم و چين‌دار شده و ديگر شكل اوليه را روي بدن ما ندارد؛ درصورتي كه مقصر اصلي خودمان هستيم زيرا انتخاب ما براي چوب‌لباسي مناسب، درست نبوده است. بله، تعجب نكنيد.
لباس‌ها – گذشته از وزن، جنس و ميزان استقامت چوب‌لباسي – باتوجه به فرمشان بايد توسط چوب‌لباسي مناسبي به‌ميله كمد آويخته شوند. درواقع چوب‌لباسي‌ها نه تنها ابزار آويزان‌كردن لباس‌ها هستند بلكه نقش محافظت‌كننده از فرم آنها را نيز برعهده دارند.
در همين راستا ما به معرفي تعدادي از مهم‌ترين و پركاربردترين چوب‌لباسي‌ها – باتوجه به نوع كاربردشان– مي‌پردازيم:
اين چوب‌لباسي داراي يك آويز و ۲ بازوي مايل است كه فرم شانه انسان را دارد. اين نوع چوب‌لباسي‌ها را معمولا براي آويزان‌كردن انواع و اقسام بلوزها و پيراهن‌هاي دكمه‌دار مردانه و زنانه مورد استفاده قرار مي‌دهند.
چوب‌لباسي‌هايي كه فرم كليپس دارند و در واقع ۲ بازوي آنها با استفاده از فلزي روي هم به صورت محكم قرار مي‌گيرند، مخصوص آويختن شلوارهايي با پارچه‌هاي نازك و ظريف هستند. درضمن معمولا لايه‌اي از ابر فشرده لبه داخلي اين بازو را مي‌پوشاند تا روي پارچه فشار زيادي وارد نيامده و به اصطلاح جا نيندازند.
شلوارهاي با پارچه‌هاي ضخيم‌تر مانند جين، كتان يا مخمل كبريتي – كه براي قرارگرفتن روي ميله چوب‌لباسي نيازي به گيره يا كليپس ندارند – را روي چوب‌لباسي‌هايي با ميله گرد ضخيم مانند تصوير بياويزيد؛ درضمن، انتهاي بازوهاي طرفين ميله – كه با زاويه‌اي تندتر به ميله وصل شده‌ – نيز مانع از افتادن شلوار روي زمين مي‌شود. علاوه بر اين، از بازوي اين نوع چوب‌لباسي‌ نيز مي‌توانيد براي آويختن پيراهن‌هاي مردانه استفاده كنيد.
دامن از جمله لباس‌هايي است كه براي آويختن آن راه‌هاي مختلفي وجود دارد. به‌عنوان مثال اگر در دو طرف كمر دامن شما ۲ بند حلقه مانند روباني دوخته شده است، مي‌توانيد هريك از بندها را به گيره‌هاي كوچكي – كه معمولا در ۲ بازوي اغلب چوب‌لباسي‌هاي پلاستيكي و بعضي از انواع چوبي قرار دارد – بياويزيد ولي در اين حالت دامن به صورت صاف آويخته نخواهد شد؛ بنابراين براي اين كار، چوب‌لباسي‌هاي گيره‌دار در هر شكل و مدلي كه باشند، بهترين انتخاب‌اند. به اين ترتيب كه روي ميله پاييني اين‌گونه چوب‌لباسي‌ها معمولا ۲ گيره وجود دارد كه كمر دامن را محكم گرفته و آن را به همان حالت صاف آويزان مي‌كند.
براي آويختن يك دست لباس – كه اجزاي آن ۲تكه يا ۳ تكه است – شامل كت و شلوار و جليقه، بلوز و شلوار و مانند اينها، چوب‌لباسي‌اي را انتخاب كنيد كه زاويه ۲ بازوي آن باز باشد تا بتواند حالت و فرم كت يا بلوز را خوب نگهدارد؛ در ضمن داراي ميله‌اي براي آويختن شلوار نيز باشد.
وقتي مي‌خواهيد كت تكي را به چوب‌لباسي بياويزيد – به‌خصوص اگر از جنس ضخيم و زمستاني باشد – لازم نيست كه چوب‌لباسي ميله‌دار انتخاب كنيد. نكته قابل‌توجه – به‌ويژه در مورد كت‌هاي مردانه – انتخاب چوب‌لباسي‌اي با داشتن فرم شانه در ۲ سر بازوي آن است.
درضمن براي آويختن پالتوها نيز بايد از اين نوع چوب‌لباسي استفاده كرد ولي باتوجه به اينكه اين مدل چوب‌لباسي‌ها در ۲ نوع جنس پلاستيكي و چوبي توليد مي‌شوند، اگر مي‌خواهيد براي پالتويتان چوب‌لباسي انتخاب كنيد، نوع چوبي آن محكم‌تر است.
ژاكت‌ها، مانتوها و بلوزهاي بافتني نيز براي آويخته‌شدن به چوب‌لباسي فرم‌دار نياز دارند زيرا اين قبيل لباس‌ها تحت كوچك‌ترين فشاري فرم گرفته و تغيير ظاهر پيدا مي‌كنند؛ بنابراين آنها را روي چوبي آويزان كنيد كه شكل لباس را حفظ كند.
آويزان‌كردن شال، روسري و مقنعه براي تمام خانم‌ها يك معضل بزرگ شده است؛ درحالي كه انتخاب چوب‌لباسي‌هاي چندميله‌دار براي اين منظور، مي‌تواند بسيار مشكل‌گشا باشد. حداقل ديگر لازم نيست دربه‌در دنبال روسري خود در زير بقيه لباس‌ها بگرديد.
اغلب ما معمولا براي آويزان كردن لباس‌هاي رسمي زنانه يكي از انواع چوب‌لباسي‌هاي معمولي را انتخاب مي‌كنيم؛ درحالي كه در اين تقسيم‌بندي‌ها براي پيراهن‌هاي رسمي و مخصوص مهماني زنانه نيز فكري شده است. اين چوب‌لباسي‌ها معمولا با لايه‌اي ابر و روكش پارچه‌اي پوشيده شده‌اند. شما هم مي‌توانيد اين قبيل چوب‌لباسي‌ها را در فروشگاه‌هاي مخصوص فروش حوله، روتختي و مانند اينها پيدا كنيد ولي به جاي آنكه به دنبال اين مدل چوب‌لباسي بگرديد و احتمالا مبلغ گزافي هم بپردازيد، از چوب‌لباسي‌هاي معمولي چوبي بدون ميله استفاده كرده و آنها را با لايه‌اي از ابر يا پشم‌شيشه و پارچه روكش كنيد.
▪ چوب‌لباسي‌هاي متفاوت
علاوه بر پيشنهادات فوق، چوب‌لباسي‌هاي ديگري با كاربردهاي خاص‌تر كمابيش يافت مي‌شود كه توليد انبوه‌تر آنها مي‌تواند راهي براي ايجاد هرچه بيشتر نظم و دسترسي راحت‌تر به لوازم مربوط در كمدها باشد. به‌عنوان مثال در تصاوير زير شما ۲ چوب‌لباسي را ملاحظه مي‌كنيد كه با فرمي كاملا متفاوت براي آويزان‌كردن كمربندها، شال، دستمال‌گردن و حتي روسري‌هاي نازك و ظريف مناسب هستند.
 
همشهري آنلاين

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:36 توسط aseman790| (0) نظر

ژاكت ، كت و دامن

كت و پالتو به همراه دامن دوباره به مد بازگشته است. بنابراين بهترين ژاكت و كت در حال حاضر، مدلي است كه شما بتوانيد آن را با دامن هاي خود به عنواني بخشي از يك مجموعه كت و دامن بپوشيد.
همچنين كت ها و ژاكتهاي كوتاه كه تا كمر هستند، يا اگر در پايين كمر ادامه پيدا مي كنند با يك دامن كوتاه كه از كمر چين دار شده است، مي تواند بر شكل اين فصل تاكيد كند و كمر را حتي كوچكتر از آنچه كه هست، نشان دهد.
از آنجايي كه مشكي يكي از رنگ هاي مد زمستان ۲۰۰۸ است، يك كت يا پالتوي مشكي مي تواند به راحتي با هر دامن و شلواري هماهنگ بشود و انتخاب خوبي محسوب مي شود.
در وهله نخست بايد توجه كنيد كه آيا شما در رنگ مشكي، درخشان و تابناك به نظر مي رسيد يا رنگ سياه شما را بيمار و ناتوان نشان مي دهد؟
اگر مشكي باعث مي شود كه شاداب و سرحال ديده شويد، به دنبال ژاكت يا پالتوي مشكي با دامني باشيد كه مي توانيد آنها را با هم بپوشيد. اگر اينطور نيست، رنگي از ژاكت و كت را انتخاب كنيد كه واقعا شما را خوب نشان مي دهد و دامني مطابق و متناسب با آن انتخاب كنيد.
● باراني و پالتو:
يك باراني بلند تهيه كنيد. يك كت يا پالتو كمردار بلند شما را از پاييز تا زمستان همراهي خواهد كرد.
بازهم رنگي را انتخاب كنيد كه متناسب اندام شما است و كت يا كاپشني را برگزينيد كه درست تا بالاي زانوي شما ادامه دارد.
● كاپشن:
با سرد شدن هوا، به لباس گرمتري نياز داريد. كاپشن براي اين منظورعالي است. كاپشن ها كه به طور معمول از پر انباشته مي شود، اين روزها ممكن است، در تهيه آن از مواد تركيبي مصنوعي استفاده شود؛ اين كاپشن ها گرم، راحت و اسپرت هستند.
بهترين نمونه اي كه در اين فصل بسيار رايج است، كاپشن هاي پف كرده است.
ظاهر اين مدل ها نرم، دلچسب و جالب است و با يك لباس چسبان و تنگ عالي به نظر مي رسد. شايد اين مدل كاربردي ترين سبك زمستاني باشد كه در فروشگاههاي پوشاك است.


ترانه ها
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:33 توسط aseman790| (0) نظر

كفش‌هاي خوب

كفش‌هايي كه شما بپوشيد مي‌تواند نقش مهمي در حفظ تعادل فرد داشته باشد، كه براي بسياري از سالمندان مسئله مهمي محسوب مي‌شود.
برخي از اصول راهنما براي انتخاب كفش‌هاي ايمن، و ساير روش براي كاهش خطر افتادن اينها هستند:
▪ ترتيبي دهيد كه كفش‌هاي‌تان اندازه پاهاي‌تان باشد. هميشه پيش از خريدن كفش پاهاي‌تان‌ را اندازه بگيريد.
▪ كفش‌هايي را انتخاب كنيد كه راحت و محكم باشند، از كفش‌هاي با كفي بسيار ضخيم يا پاشنه بلند پرهيز كنيد.
▪ به دنبال كفش‌هايي باشيد كه كف آنها لغزنده و سر نباشد.
▪ بند‌هاي كفش را هميشه بسته و محكم نگهداريد. اگر بستن بندها براي‌تان مشكل است، از كفش‌هاي داراي بند چسبي (Velcro) استفاده كنيد.
▪ در خانه از دمپايي‌ها اندازه پا‌هاي‌تان كه كف لغزنده نداشته باشند، استفاده كنيد. دمپايي‌هاي را كه بيش از حد كشيده و شل شده‌اند، دور بيندازيد. از پابرهنه راه رفتن يا با جوراب راه رفتن پرهيز كنيد.
▪ نگذاريد ناخن‌هاي پاهاي‌تان بيش از حد بلند شود.
 
همشهري آنلاين

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:33 توسط aseman790| (0) نظر

شخصيت افراد و طرز پوشش

شخصيت افراد و طرز پوشش۱) شخصيت حساس
▪ خصوصيات اخلاقي بارز: ظرافت، نازك بيني، مهرباني، ملايمت، و مملو از خصوصيات زنانه.
▪ پارچه مناسب: پارچه ها نرم و لطيف و كاملاً مسطح ( ابريشمي، پنبه اي، و توري)
▪ رنگ مناسب: رنگ هاي روشن و ملايم
▪ طرح روي پارچه: عكس هاي كوچك و خيلي ظريف
▪ نوع لباس: پيراهن هايي با ظريف دوزي كنار حاشيه و لباس هاي چين دار.
▪ كيف دستي و كفش: ساده و ظريف
▪ مدل مو: كاملا ساده و مطابق با فرم صورت
۲) شخصيت خشن
▪ خصوصيات اخلاقي بارز: داراي روحيه ورزشكاري، تنومند و قوي هيكل، استوار و محكم
▪ پارچه مناسب: زبر، و شق مانند: كتان، مخمل، و نخ زبر
▪ رنگ مناسب: رنگهايي كه بيشتر جلب توجه مي كنند؛ مانند: قرمز و نارنجي
▪ طرح روي پارچه: عكس هاي غير معمول و جلب توجه كننده به ويژه تصاويري كه حاوي مفاهيم انتزاعي هستند.
ن▪ وع لباس: دوخت مردانه همراه با يقه هاي ساده، بدون وجود هيچ گونه چين و يا تاخوردگي.
▪ كيف دستي و كفش: هيچ گونه ظرافتي نبايد در آنها ديده شود.
▪ مدل مو: معمولا موها بايد كوتاه نگاه داشته شود و مدل آن نيز منطبق با فرم صورت فرد آرايش داده شود.
۳) شخصيت نمايشي
▪ خصوصيت اخلاقي بارز: بيش از اندازه غريب و غير عادي، برجسته و متمايز، جسور. اين گونه افراد آماده انجام تمام امور، از جمله معمول و غير معمول هستند.
▪ پارچه مناسب: متفاوت و غير معمول، اين افراد به راحتي هر نوع پارچه اي را به تن مي كنند.
▪ رنگ مناسب: تركيبي از رنگ هاي شاد و غير معمول
▪ طرح روي پارچه: هر طرحي كه با حالت و روحيه آنها سازگاري داشته باشد، اما حتماً بايد غير معمول باشد.
▪ نوع لباس: لباس هاي جديد و متمايز؛ اين دسته از افراد به راحتي قادرند كه از خودشان مدهاي جديدي در لباس پوشيدن اختراع كنند.
▪ كيف و كفش: كاملا متفاوت البته به طوري كه با ديگر لباس هايشان هم خواني داشته باشد.
▪ مدل مو: آنها مدل هاي مو مخصوص به خودشان را ابداع مي كنند كه همگي جديد و متفاوت است.
۴) شخصيت محتاط
▪ خصوصيت اخلاقي بارز: فروتن، خجالتي، و كمي ترسو. اصلا دوست نمي دارند كه در مكانهاي عمومي در معرض ديد ديگران قرار بگيرند.
▪ پارچه مناسب: پارچه هاي نرم و با وزن پايين. ( پنبه اي و ابريشمي)
▪ رنگ مناسب: رنگهاي آهسته و ملايم
▪ طرح روي پارچه: طرح هاي ساده و خيلي رايج كه چندان جلب توجه نكنند.
▪ نوع لباس: ساده و خيلي معمولي. اين گروه معمولا جزء آخرين افرادي هستند كه از مد استفاده مي كنند.
▪ كيف دستي و كفش: ساده و مطابق با لباس هاي ديگر.
▪ مدل مو: ساده، به طوريكه باعث متمايز ساختن آنها از سايرين نشود.
۵) شخصيت موقر
▪ خصوصيت اخلاقي بارز: محافظه كار، با ملاحظه، متين، جدي. اين خصوصيت اخلاقي معمولا با افزايش سن و تجربه در افراد بروز مي كند.
▪ پارچه مناسب: پارچه هاي با وزن كم
▪ رنگ مناسب: رنگ هاي روشن اما در عين حال سنگين
▪ طرح روي پارچه: طرح هاي ساده اما در عين حال آشكار كه خيلي هم توي ذوق نزنند.
▪ نوع لباس: ساده به طوريكه با شخصيت آنها همخواني داشته باشد.
▪ كيف دستي و كفش: سنگين و در عين حال راحت.
▪ مدل مو: ساده اما باسليقه و شايسته
۶) شخصيت مسرور و با نشاط
▪ خصوصيات اخلاقي بارز: پرانرژي، خوشحال، سبكبار و بي خيال
▪ پارچه مناسب: پارچه هاي راحتي كه نياز به مراقبت چنداني نداشته باشند.
▪ رنگ مناسب: هر رنگي كه موافق با ميل و حالات روحيشان باشد.
▪ طرح روي پارچه: طرح هاي شاد و رنگي و پارچه هايي با وزن متناسب.
▪ نوع لباس: لباس هاي اسپورت، راحت و غير رسمي.
▪ كيف دستي و كفش: فقط بايد راحت باشد و اگر خيلي هم مد نباشند مسئله اي ندارد.
▪ مدل مو: اسپورت و خيلي ساده

mezonshiva.blogfa.com/۸۶۰۹.aspx
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:32 توسط aseman790| (0) نظر

يك دوجين نكته درباره شلوار جين

شلوار جين، شلواري محبوب، شكيل و مد روز است اما پوشيدن اين شلوار هم اصولي دارد كه متخصصان مد و زيبايي آنها را توصيه كرده‌اند.
۱) مي‌توانيد شلوار جين را در هر شرايط و در هر مكاني به تن كنيد، البته به اين شرط كه بدانيد آن را بايد با چه لباس و كفشي بپوشيد.
۲) اگر مي‌خواهيد ظاهرتان كلاسيك‌تر به نظر برسد، مي‌توانيد يك بلوز بپوشيد و حتما روي شلوار جين خود كمربند ببنديد.
۳) پوشيدن شلوار جين با يك مانتوي بلند تا زير زانو نيز شكيل مي‌شود.
۴) شما مي‌توانيد براي رفتن به جلسه كاري، كنفرانس يا سمينار هم جين به پا كنيد اما توجه داشته باشيد كه ديگر حاضران چگونه لباس مي‌پوشند.پوشيدن شلوار جين در چنين شرايطي به موقعيت گروهي كه براي ملاقات‌شان مي‌رويد، بستگي دارد.
۵) در صورتي كه به يك مهماني دوستانه دعوت شده‌ايد، بايد تا حدي شلوار جين خود را تزيين كنيد.
۶) يك كمربند زيبا، چه نازك چه ضخيم و چه فانتزي و كفش‌هاي مناسب، زيبايي شلوار جين شما را دو چندان مي‌كنند.
۷) براي آنكه شلوار جين‌تان با هر لباسي كه مي‌پوشيد زيبا به نظر برسد، بايد اجازه ندهيد رنگ لباس‌هايتان از سه رنگ تجاوز كند.
۸) در هنگام خريد شلوار جين نيز به فرم اندام‌تان توجه كنيد.
۹) در صورتي كه پاهاي كوتاهي داريد، توصيه مي‌شود شلوار جين پاچه‌تنگ و اگر بسيار لاغريد، پاچه گشاد يا حداقل راسته بپوشيد.
۱۰) اگر شكم بزرگي داريد، توصيه مي‌شود جين پاچه گشاد بپوشيد.
۱۱) عمر يك شلوار جين به طور ميانگين يك يا دو سال است اما اگر مي‌خواهيد زمان بيشتري از آن استفاده كنيد، توجه كنيد كه نبايد آن را در دماي بالاتر از ۳۰ درجه سانتي‌گراد بشوييد.
۱۲) تار و پود كتان كه پارچه اصلي جين است با شستشوي‌هاي مكرر از هم باز مي‌شوند و اين موضوع وقتي جين در دماي بالاي ۳۰ درجه شسته شود، شدت مي‌يابد.
 
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:32 توسط aseman790| (0) نظر

چگونه كفشهاي براقي داشته باشيم

چگونه كفشهاي براقي داشته باشيمآيا شما هم از اينكه كفش هايتان تنها چند ساعت پس از خريد آنها كهنه به نظر مي رسند، خسته شده ايد؟ آيا مي خواهيد كه كفشهايتان به خوبي اولش باشد؟ نگران نباشيد؛ با لوازم ساده و دم دستي و دنبال كردن نكات زير مي توانيد روش هاي ساده اي رابياموزيد كه به كمك آنها كفش هاي خود را براق و پرجلوه سازيد.
قدم اول)
گردو غبار و كثيفي را با يك چتكه كفش پاك كن و واكس براق كننده يا يك دستمال مرطوب از سطح كفش خود پاك كنيد.
قدم دوم)
قوطي واكس يا كرم براق كننده كفشي انتخاب كنيد كه با چرم كفشتان مناسب و هماهنگ است.
قدم سوم)
از چتكه واكسي استفاده كنيد كه ميزان مناسبي از واكس را برروي سطح كفش استعمال مي كند. با حركات مدور واكس بزنيد تا اينكه چرم پوشش تيره و كدري داشته باشد. براي قسمتهاي ظريف و درزهاي كفش از يك مسواك قديمي استفاده كنيد.
قدم چهارم)
۱۵ دقيقه صبر كنيد تا اينكه واكس خشك بشود.
قدم پنجم)
سپس كفش يا چكمه خود را با يك چتكه براق كننده واكس بزنيد.
قدم ششم)
براي براق و درخشان كردن كفشتان از يك دستمال نخي پاكيزه مانند يك زيرپوش يا تي شرت كهنه استفاده كنيد.
▪ دقت كنيد كه:
ـ چرم جير، چرم مخمل نما و چرم برقي را واكس نزنيد.
ـ واكس هاي كفش فوري معمولا چندان دوام ندارد و ممكن است به چرم كفش آسيب برساند.
ـ از واكس مشكي براي تغيير رنگ چرم قهوه اي استفاده نكنيد.
 
سايت دوخت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:31 توسط aseman790| (0) نظر

پاپوش‌هاي زمستاني

پاپوش‌هاي زمستاني● براي انتخاب جوراب مخصوصاً در فصل‌هاي سرد سال به اين نكات توجه كنيد:.
▪ جوراب خود را ضخيم انتخاب كنيد. جوراب‌هاي بلند بخريد و كفش‌هاي ساق بلند بپوشيد تا ساق پايتان را اذيت نكند.
▪ به رنگ جوراب‌ها دقت داشته باشيد، هيچ چيز بد منظره‌تر از يك جوراب قرمز با لباس‌هاي مشكي نيست!
▪ رنگ دستكشتان را با جورابتان هماهنگ كنيد.
▪ به كش جوراب دقت كنيد اگر سفت باشد در تمام طول روز ساق پايتان را اذيت مي‌كند و اگر شل باشد دائم ليز خواهد خورد.
▪ براي شركت در مهماني‌هاي زمستاني از جوراب پشمي با رنگ مناسب با لباستان استفاده كنيد. جوراب‌هاي پشمي تنوع رنگي وسيعي دارند.
 
روزنامه تهران امروز
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:31 توسط aseman790| (0) نظر

۱۴ اصل درباره لباس فصل

۱۴ اصل درباره لباس فصلپشم پوششي مناسب براي زمستان است. امروزه پشم مصارف بسياري دارد و انواع و اقسام شال و روسري، بلوز، مانتو و پالتو و حتي دستكش و چكمه از آن تهيه مي‌شود. در عين حال پشم پوششي فوق‌العاده شيك است كه تا مدت‌ها تنها بزرگان و اشراف اجازه استفاده از آن را داشته‌اند اما هم اكنون به پوششي عامه‌پسند تبديل شده است. در اينجا قصد داريم انواع پشم و لباس‌هاي پشمي و تاثير، فوايد و مضرات هر يك را بر پوست بررسي كنيم. اگر شما نيز پوششي پشمي داريد يا قصد تهيه آن را داريد. اين نكته‌ها را بخوانيد...
۱) پشم بافتي محكم، مقاوم و راحت دارد و به همين دليل لباس‌هاي پشمي بهترين انتخاب براي روزهاي زمستان است.
۲) معمولا وقتي از پشم و لباس‌هاي پشمي صحبت مي‌شود همه به ياد پشم گوسفند مي‌افتند ولي لباس‌هاي پشمي دامنه بسيار وسيعي دارند و لباس‌هاي پشمي بسيار گران‌قيمتي از جنس موهر و آنگورا كه از پوست خرگوش تهيه شده‌اند و كشمير كه از موي لاما و بز تهيه مي‌شود نيز وجود دارد.
۳) امروزه مي‌توان گفت پارچه‌هاي كشميري از جمله پرمصرف‌ترين پارچه‌ها محسوب مي‌شوند. اين نوع پارچه بسيار گران و تجملي است. پارچه‌هاي كشميري از موي نوعي بز كه در كشمير هند زندگي مي‌كند، تهيه مي‌شود. در حال حاضر چين اولين و بزرگ‌ترين توليدكننده پارچه‌هاي كشميري است.
۴) نوع ديگر از الياف كه از موي نوعي بز و خرگوش آنگورا گرفته مي‌شود، موهر نام دارد كه برخلاف پشم گوسفند فاقد برجستگي‌هاي سطح تار است و فلس‌هاي آن به صورت يكنواخت به ساقه چسبيده‌اند به نحوي كه شكل و طرز قرار گرفتن اين فلس‌ها روي تار باعث درخشندگي موهر مي‌شود.
۵) امروزه عمده‌ترين توليدكنندگان موهر در جهان، آفريقاي جنوبي، آمريكا، تركيه، آرژانتين، استراليا و زلاندنو هستند. موهر استحكام بالايي دارد. غيرقابل اشتعال است. رطوبت را سريع جذب مي‌كند و دير از دست مي‌دهد. كمتر چروك مي‌شود. عمر طولاني دارد و رنگ آن ثابت است. به همين دليل طرفداران آن بسيار زياد است. قيمت لباس‌هاي موهري در مقايسه با لباس‌هاي كشميري پايين‌تر است و به همين دليل كاربرد بيشتري هم دارد.
۶) پشم از هر نوعي كه باشد، ۸۰ درصد هوا را درون خود نگاه مي‌دارد و همين امر سبب گرم شدن بدن مي‌شود. با اين حال اگر پوست شما دچار خشكي است يا مبتلا به خارش‌هاي پوستي هستيد، بهتر است زير لباس‌هاي پشمي، لباس نخي بپوشيد تا به اصطلاح پشم پوست شما را نخورد و آن را حساس‌تر نكند. براي كودكان و نوزادان نيز بهتر است لباس‌هاي پشمي ظريف تهيه كنيد.
۷) لباس‌هايي كه از جنس پشم گوسفند هستند محكم و بادوام‌اند و كافي است تنها در هنگام شستن مراقب آنها باشيم اما درمورد لباس‌هاي كشميري، موهري و آنگورايي وضع كمي فرق مي‌كند. اولين قانون در مورداستفاده از لباس‌هاي كشميري، پوشيدن و درآوردن آرام آنها از تن است.
۸) لباس‌هاي كشمير را نبايد به گيره چوب لباسي آويزان كرد زيرا حتي بهترين كشميرها نيز در اين صورت جا خواهند انداخت.
۹) لباس‌هاي كشمير به راحتي كرك مي‌شوند. به محض ديدن اولين كرك بهتر است آنها را با دست از روي لباس برداريد يا از برس نرم مخصوص اين كار استفاده كنيد و فراموش نكنيد حتما بايد برس را از بالا به پايين بكشيد.
۱۰) در مورد لباس‌هاي موهري و آنگورايي بهتر است بعد از درآوردن از تن، لباس را درون ساك پلاستيكي گذاشته و به مدت يكي دو ساعت درون يخچال قرار دهيد و يك تا دو ساعت قبل از پوشيدن آنها را بيرون بياوريد تا گرم شوند.
۱۱) لباس‌هايي كه از جنس پشم گوسفند است را مي‌توان در ماشين انداخت و با حرارت ۳۰ درجه سانتي‌گراد آن را شست. البته بهتر است پيش از انداختن اين لباس‌ها درون ماشين آنها را در پارچه‌اي توري بپيچيد و مچاله كنيد تا گشاد و وارفته نشوند.
۱۲) برخي از پودرها مخصوص لباس‌هاي پشمي هستند. توصيه مي‌شود از اين پودرها استفاده كنيد.
۱۳) پس از تمام شدن شست‌و شو نيز لباس پشمي را در آفتاب آويزان نكنيد بلكه در نقطه‌اي مچاله كنيد تا آب آن كاملا برود. بعد مي‌توانيد براي كامل خشك شدن آن، لباس را پهن كنيد.
۱۴) در مورد لباس‌هاي پشمي ظريف‌تر مثل آنگورا، موهر و كشمير بهتر است از آب سرد استفاده كنيد و آنها را با دست بشوييد و سپس آب آنها را كامل بگيريد تا آب درون آنها سبب تغيير فرمشان نشود.

ترجمه: سميه مقصودعلي
 
روزنامه سلامت
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:30 توسط aseman790| (0) نظر

لباس‌هاي محافظ در گرما و سرما

لباس‌هاي محافظ در گرما و سرما● اين لباس‌ها خود به دو گروه تقسيم مي‌شوند.
▪ گروه اول) جاذب حرارت
▪ گروه دوم) منعكس‌كننده حرارت
لازم به ذكر است بسياري از مواد به كار رفته در لباس‌هاي معــمولي، جاذب گرما هستند و علت اصلي محدوديت در به كارگيري آنها قابليت اشتعال‌پذيري اين مواد در دماهاي مختلف است. موادي نظير پنبه نسوز والياف آزبست در بـين مواد جاذب حرارت ويژگي بهتري دارند.
گاهي نيز مواد مصنوعي نظير پلي‌اورتان و الياف پلي‌استر و غيره در تهيه لباس‌هاي حفاظتي جاذب گرما به كار مي‌روند. استفاده از الياف شيشه و آزبست در لباس‌هاي حفاظتي در دماهايي كه مواد پشمي و پنبه‌اي شروع به سوختن مي‌كنند ضروري است.
ازخصوصيات لباس‌هاي پنبه‌اي اين است كه به راحتي مي‌سوزند، ولي در صورت نـسوز كردن آنها مقاومت گرمايي در آنها تا ۲۳۰ درجه افزايش مي‌يابد. در محيط‌هايي كه دماي عمليات حرارتي آن بالاتر از دماي اشتعال پنبه است و كارگران مجبور به كار در اين محيط‌ها هستند، استفاده از لباس‌هاي پشمي فشرده توصيه مي‌شود.
استفاده از الياف آزبست در لباس‌هاي حفاظتي براي محيط‌هايي كه دماي عمليات حرارتي آن حدود ۲۰۰ درجه سانتي‌گراد است، پيشنهاد مي‌شود.
الياف شيشه زماني به كار مي‌رود كه عمليات حرارتي محيط كار حدود ۴۵۰ درجه سانتيگراد باشد.
الياف مصنوعي مانند آكريلو‌نيتريل يا پلي‌استـر و پلي‌اوراتان در لباس‌هاي حفاظتي براي محيط‌هايي با عمليات حرارتي با دماي ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه سانتي‌گراد كاربرد دارند.
لباس‌هاي حفاظتي منعكس‌كننده گرما معمولاً داراي الياف آلومينيوم و الياف آزبست هستند. اين لباس‌ها در جايي استفاده مي‌شوند كه دماي عمليات حرارتي فوق‌العاده گرم باشد.
در عمليات نجات در آتش‌سوزي‌ها، كار در كنار كوره‌هاي ذوب فلز و ريخته‌گري‌ها و تعمير كوره‌ها استفاده از اين نوع لباس‌ها ضروري است. اين نوع لباس‌هاي حفاظتي بسته به نوع كاربردشان مي‌توانند قسمتي از بدن مانند دست‌ها، سر و يا تنه و يا تمام بدن را تحت پوشش قرار دهند.
از آنجا كه اين نوع لباس‌ها پس از مدتي گرماي زيادي را به بدن منتقل مي‌كنند، مدت زمان استفاده از آنها محدود است و گاه لازم است به وسيله پاشيدن آب سرد بر روي لباس، حرارت آن را كاهش داد.‌
 
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:30 توسط aseman790| (0) نظر

مردي با لباس‌هاي آنچناني

مردي با لباس‌هاي آنچنانيشيك‌پوش‌ترين و پولدارترين مردان دنيا، براي خريد لباس‌ها، كفش‌ها و يا حتي لوازم شخصي مردانه و عطرهاي خود به كدام فروشگاه مي‌روند؟ افرادي مانند بيل‌گيتس، تام كروز، توني‌بلر و يا شاهزادگان پولدار عرب را مي‌گويم! جالب است بدانيد كه طراح لباس تمام اين مردان خوش‌پوش و البته پولدار دنيا، فردي ايراني است؛ «بيژن پاكزاد» كه با مارك معروف «بيژن» اين روزها در دنيا به‌عنوان يكي از مشهورترين طراحان لباس مردانه، براي خود فرمانروايي پديد آورده و در حال حاضر از فروش لباس‌هاي مردانه و عطر و ادكلن‌هايش سالانه بيش از ۳۰۰ ميليون دلار درآمد دارد.
فكر مي‌كنيد چگونه مي‌توان سليقه اين همه مرد خوش لباس را تامين كرد و لبا‌س‌هايي را طراحي كرد كه آنها را براي خريد از نقاط دور و نزديك دنيا، به فروشگاه بزرگ و زيباي لباس‌هاي مردانه بيژن كشد؟ بايد در چنين مجموعه‌اي، لباس‌هاي مردانه، مطابق با هر نوع سليقه و فرهنگي وجود داشته باشد تا نظر مشتريان را برآورده كند. بيژن در اين باره مي‌گويد: «لباس يك ستاره سينما بايد با يك قاضي دادگاه متفاوت باشد، وقتي لباس را براي فردي طراحي مي‌كنم بايد بدانم كه او در آن لباس چه خواهد كرد.» اين يك اصل در طراحي و انتخاب لباس است. در انتخاب لباس مناسب اولين قدم اين است كه شما به شخصيت‌تان، شغل‌تان و مكاني كه قرار است از آن لباس استفاده كنيد، نيم نگاهي بيندازيد و بر اين اساس لباس مورد نظرتان را انتخاب كنيد. مردان شيك‌پوش مي‌دانند در چه موقعيتي چه لباسي بپوشند.
● بهاي خوش‌تيپي را بپردازيد، قربان!
حكايت طنزي وجود دارد كه مي‌گويد خانم‌ها براي رفتن به خريد، آب دادن به گل‌هاي باغچه، بيرون گذاشتن سطل زباله و گرفتن بسته پستي لباس شيك مي‌پوشند ولي مردان فقط هنگام رفتن به عروسي و يا مراسم ترحيم لباس رسمي مي‌پوشند. بيژن پاكزاد در اين باره مي‌گويد: «مردان دوست دارند زيبا و خوش‌تيپ به نظر برسند ولي اغلب آقايان به سختي پول براي اضافه كردن يك لباس به جا رختي‌شان مي‌پردازند. خيلي از آقايان به سادگي لباس مورد نظرشان را از دوست‌شان قرض مي‌گيرند و در نهايت نتيجه اين است كه انتخاب‌هاي چنداني در كمد لباس‌شان ندارند.» بنابراين عادت كنيد كه براي خوش تيپي كمي پول خرج كنيد و بهايش را بپردازيد.
● رابطه لباس و موفقيت
موفقيت در تجارت و فعاليت‌هاي حرفه‌اي، يكي از اهداف مهم بسياري از ‌آقايان است. يكي از دغدغه‌هاي اصلي موفقيت در موقعيت‌هاي حرفه‌اي، خوش‌پوشي است چون تاثير رواني قوي بر مخاطب شما مي‌گذارد. بيژن به آقايان توصيه مي‌كند: «اگر شما در موقعيتي شغلي با سر و لباس نامرتب و نامناسب ظاهر شويد، اين بي‌توجهي بر موقعيت شغلي‌تان، كارتان و معامله‌تان اثر منفي مي‌‌گذارد، به ويژه اگر براي نخستين بار مخاطب‌تان را ملاقات مي‌كنيد. بسيار مهم است كه شما در نظر مخاطب زيبا جلوه كنيد و در اولين برخورد احساس خوبي را در او به وجود آوريد و اين بخشي از موفقيت و تاثيرگذاري شما را خلق خواهد كرد. پيش از ترك منزل برنامه روزانه‌تان را كنترل كنيد و اگر قرار ملاقات حرفه‌اي و رسمي داريد، لباس‌هاي معمولي روزانه‌تان را كنار بگذاريد و لباس‌هاي رسمي‌تر را انتخاب كنيد.»
● خوش‌پوشي، آموختني است
بيژن مي‌گويد: «يكي از لذت‌هاي شغل من كه طراحي لباس براي آقايان است، اين است كه روزي همان آقايان پسربچه‌هاي خود را براي طراحي و يا خريد لباس نزد من مي‌آورند و يا من براي مردان ميانسالي لباس مناسب شغل و سن‌شان طراحي مي‌كنم كه زماني در جواني مجبور بودم مطابق با سن و سال كم‌شان لباس‌هايشان را به گونه‌اي ديگر طراحي كنم.» يكي از مشكلات لباس پوشيدن آقايان اين است كه از همان كودكي زماني كه نوجوان و پسربچه بوده‌اند طرز لباس پوشيدن را از پدران خود نياموخته‌اند و گاهي پسرهاي نوجواني را مي‌بينيم كه با لباس‌هاي مناسب يك مرد ميانسال ديده مي‌شوند كه به دل نمي‌نشيند و يا به هيچ وجه مناسب سن و موقعيت اجتماعي‌شان نيست. بسياري از كودكان خوش‌پوشي را از والدين و به‌ويژه از پدر خود مي‌آموزند.
● توصيه بيژن به مردان خوش‌لباس
رنگ‌ها را بشناسيد و بدانيد چه رنگ‌هايي به شما مي‌آيد، چه رنگ‌هايي با چه رنگ‌هايي هماهنگي دارد و چه رنگ‌هايي مخالف چه رنگ‌هايي است و بر اين اساس لباس‌هايتان را انتخاب كنيد.
 
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:29 توسط aseman790| (0) نظر

كفش ها

كفش هافراموش نكنيد كه يكي از نقاطي كه در ارتباط مستقيم و مستمر با برف و خصوصا سرما مي باشد پاها مي باشد ! اگر تصميم داريد به مدت طولاني در برف راه برويد حتما بايد براي كفشهاي خود برنامه داشته باشيد ! پاها بر اثر رطوبت و سرما دچار يخ زدگي مي گردند بنابراين بهترين حالت براي اينكه پاي شما دچار يخ زدگي نگردد ايجاد فاصله بين برف تا پوست پاي شما با عايق هاي حرارتي و رطوبتي است ! مي توانيد از واكس يا چربي و درصورت عدم دسترسي به اين دو از روغن حتي روغنهاي غذايي براي چرب نمودن سطح پوشش كفش خود بهره ببريد اينكار باعث مي شود كه آب به درون كفش شما نفوذ نكند و براي عايق كردن كفش خود در برابر سرما ؛ مي توانيد از جورابهاي پشمي و نيز كاور كردن خود كفش با لباس هاي پشمي مازادي كه ممكن است همراه خود و يا در منزل داشته باشيد استفاده نمائيد . استفاده از گتر نيز جلو ورود برف و باران به داخل كفش را مي گيرد .
● توجه داشته باشيد:
كفش هاي حرفه ايي براي اين منظور مانند كفش هاي دوپوش وجود دارد كه مخصوص برنامه هاي زمستاني سنگين و فني مي باشد . قابليت نصب كرامپون را دارند و ضد آب مي باشد . مورد فوق راجع به كفش هاي كوهنوردي معمولي است.

http://neshate-koohestan.blogfa.com/۸۶۱۰.aspx
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:29 توسط aseman790| (0) نظر

راهنماي خريد چكمه

راهنماي خريد چكمهريزنكته هائي كه بايد هنگام خريد چكمه و مراقبت از آن مورد توجه قرار دادرابه خاطر بسپاريد: وقتي هوا سرد مي‌شود، نوع پوشش افراد تغيير مي‌كند.
كفش‌ها نيز به عنوان پاپوش از اين امر مستثنا نيستند. در واقع با سرد شدن هوا، نقش محافظتي كفش از پا در مقابل سرما و بارندگي‌هاي فصلي پررنگ‌تر شده و همه ترجيح مي‌دهند از نوع پوشيده‌تر آن ـ يعني پوتين يا چكمه ـ استفاده كنند. در نتيجه، اين روزها بازار خريد اين قبيل كفش‌ها بسيار داغ است. اگر شما هم قصد خريد داريد، پيش از آن، نيم نگاهي به نكات زير بيندازيد. علاوه بر اين، توجه به پيشنهادهاي زير براي نگهداري و مراقبت‌هاي پس از خريد نيز خالي از لطف نخواهد بود:
● پاپوشي بزرگ‌تر از پاهايتان بخريد؛:
▪ هنگام خريد چكمه، رعايت ۲ نكته مهم ضروري است:
۱) براي خريد چكمه نيز مانند كفش‌هاي معمولي بهتر است صبح هنگام را انتخاب نكنيد؛ زيرا معمولا پاهاي اغلب افراد بعد از استراحت طولاني‌مدت شبانه، كمي كوچك‌تر از اندازه واقعي آن شده و در صورتي كه شما براي خريد كفش، صبح راهي بازار شويد، احتمال اين وجود دارد كه كفش خريداري شده چند ساعت بعد، براي پاهايتان تنگ شده و حتي تحمل آن نيز غيرممكن شود. اين مشكل در مورد افرادي كه به دلايل مختلف با مشكل ورم پا مواجه هستند، جدي‌تر است.
۲) اگر مي‌خواهيد پوتين يا چكمه‌اي اسپرت و غيررسمي بخريد، آن را نيم يا حتي يك شماره بزرگ‌تر از پاهايتان خريداري كنيد؛ زيرا با توجه به اين اصل كه هر چه پاها گرم‌تر باشند، بدن ما نيز احساس گرماي بيشتري خواهد كرد، اغلب ما در فصول سرد سال از جوراب‌هاي ضخيم و حوله‌اي استفاده مي‌كنيم. در نتيجه همين ضخامت، سبب بزرگ‌تر شدن حجم پاها شده و براي راحتي بيشتر نياز به كفش كمي بزرگ‌تر از پاها خواهيم داشت.
▪ شوره‌زدايي از كفش‌هاي چرم و جير:
هرگز كفش‌هاي خيس شده در اثر باران و برف را براي خشك كردن در مقابل بخاري يا شومينه يا در مجاورت با رادياتور قرار ندهيد؛ زيرا با اين كار روي آنها سفيدك يا شوره‌ ايجاد مي‌شود و ظاهر كفش را نازيبا مي‌كند. بنابراين بهترين كار، انجام روش قبلي يعني استفاده از روزنامه‌هاي باطله و خشك كردن كفش در زمان طولاني‌تر است.
حالا اگر با تمام اين اقدامات لكه شوره روي كفش‌هاي شما ظاهر شده، محلولي به نسبت مساوي از آب و سركه آماده كنيد و آن را با برس يا پارچه‌اي آغشته به آن بر سطح سفيدك‌زده بماليد. سپس با پارچه يا پنبه‌اي مرطوب، به اصطلاح آبكشي كنيد. در پايان هم اگر كفشتان از جنس چرم باشد، آن را واكس بزنيد يا اينكه با وازلين روي آن را چرب كرده و برق بيندازيد تا چرم خشك نشود.
▪ كفش‌هايتان را با روزنامه‌ قالب بزنيد:
اگر كفش‌هايتان در مجاورت با باران و برف خيس شده و فرم آن تغيير كرده، پس از اينكه به خانه آمديد، داخل آن را با مقداري روزنامه باطله مچاله شده پر كنيد. به اين ترتيب، روزنامه هم رطوبت داخل كفش را به خود جذب مي‌كند و هم مانند قالبي قابل انعطاف عمل خواهد كرد.
▪ قالبي براي ساق چكمه‌ها آماده كنيد:
با توجه به اينكه ساق بلند چكمه‌ها بعد از بيرون آمدن از پا، به يكي از طرفين خميده شده و احتمال ترك خوردن از آن ناحيه وجود دارد، بهترين كار، قرار دادن چند عدد لوله مقوايي يا حتي لوله پليكاي باريك داخل ساق كفش است. لوله پليكاها را بايد به صورت آماده خريداري كنيد و بعد به اندازه لازم ببريد ولي براي تهيه لوله‌هاي مقوايي، به پارچه‌فروشي‌ها مراجعه كرده و چند لوله مقوايي مخصوص پارچه را از فروشنده درخواست كنيد. لوله مقوايي را با توجه به ارتفاع ساق چكمه با كاتر بريده و به صورت ايستاده داخل چكمه قرار دهيد.
▪ چكمه‌تان را لاك بزنيد:
به طور قطع ديده‌ايد كه در بعضي مدل كفش‌ها و چكمه‌ها براي ايجاد نماي زيباتر، دور تا دور كفش يا روي آن را با نخ سفيد يا شيري رنگ مخصوص كفاشي مي‌دوزند ولي اين زيبايي بسيار كم‌دوام است چون فقط پس از چند بار پوشيدن كفش و مجاورت با گل و لاي، بارندگي‌هاي پاييزي و زمستاني و آلودگي هوا، نخ دوخت آن كثيف شده و كفش، ديگر نماي اوليه خود را نخواهد داشت. بنابراين پيش از تغيير رنگ، از همان ابتدا، روي دوخت را با چند لايه لاك بي‌رنگ ناخن بپوشانيد. از اين پس، ديگر نگران كثيف شدن و تغيير رنگ نخ كفش نباشيد.
▪ چاره‌اي براي كفش‌هاي ليز بيابيد:
به هنگام خريد چكمه يا هر كفش ديگري براي فصول سرد سال، به فكر روزهاي باراني و برفي و ليز خوردن‌هاي احتمالي نيز باشيد. بنابراين كفشي بخريد كه كف آن عاج‌دار بوده يا شيارهاي عميق داشته باشد و در صورتي كه كف پوتين قديمي‌تان فاقد چنين مشخصاتي است، لازم نيست در فكر خريد چكمه‌اي نو باشيد. براي اين منظور راهكارهاي ديگري نيز وجود دارد.
۱ ) پاشنه و قسمتي از ته كفش را ـ هر چند كه هنوز نو بوده و ساييده نشده است ـ دو تكه كفي شياردار بچسبانيد.
۲) بعضي كفش‌هاي نو و رسمي، داراي كفي صاف و بدون شيار هستند ولي به مرور زمان در تماس با سطح آسفالت كوچه و خيابان زبر شده و از خاصيت ليز بودن آن كم مي‌شود. شما مي‌توانيد اين كار را از همان ابتدا انجام دهيد. به اين معنا كه سمباده زبري برداريد و ته كفش را چند بار سمباده بكشيد تا كمي زبر شود. به اين ترتيب، مانند قبل ليز نخواهد بود.
 
بانك اطلاعات گردشگري
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:28 توسط aseman790| (0) نظر

كليد طلايي كه زن شيك بايد داشته باشد

مجلات مختلف همچون الي و ووگ چيزهاي زيادي در مورد نحوه لباس پوشيدن مي گويند، اما واقعيت اين است كه زنان همانند مردان نياز به چيزهاي دارند كه داشتن آنها براي اينكه شيك و مد باشند، ضروري است و بدون آنها مثل اين است كه يك راهبه و فرد روحاني بدون دعا و نماز باشد.
۱) يك پيراهن مشكي:
داشتن آن براي هر زني ضروري است. اين لباس اشخاصي مانند آدري هيپبرن درفيلم صبحانه اي براي تيفاني و مونيكا بلوچي در فيلم مالن را ماندگار كرد. پيراهن مشكي لباسي است كه مي توان آن را در تمام موقعيتها و در هر زمان و مكاني پوشيد.
۲) يك كيف دستي شيك و با كيفيت خوب:
كيف هايي كه از مواد خوبي تهيه شده باشند و ظاهر شيكي داشته باشند، باعث مي شوند كه به شما توجه شود. كيف نخستين چيزي كه افراد متخصص مد و خوش سليقه در افراد مشهور به آن توجه مي كنند.
۳) عينك آفتابي:
عينكها مكمل صورت شما هستند و زماني كه آن را به چشم مي زنيد، شما را اسرار آميز و مرموز نشان مي دهند.
۴) يك دستبند يا النگوي طلا:
به شما زيبايي و شيكي خاصي مي بخشد. خصوصا اگر دستبندي داشته باشيد كه نام شما در سرتاسر آن نوشته شده باشد.
۵) عطري گرانبها و خوشبو:
بوي فريبنده و برانگيزنده عطري عالي، حسي از جذابيت و فريبندگي و مرموز بودن را به شما مي بخشد. اين عطر باعث مي شود كه فردي آن را بو كرده است، بخواهد تا شما را بشناسد و اسرار شخصيت شما را بداند.
۶) كفش هايي عالي با پاشنه بلند:
اين كفش ها ظاهر شما را برازنده تر مي كنند و با آنها زيباتر قدم بر مي داريد.
۷) كت پوست و خز يا كتي از چرم عالي:
خواه شما به خز اعتقاد داشته باشيد يا نه( در اين صورت مي توانيد از نمونه مصنوعي استفاده كنيد) يك كت خز هميشه قابل پوشيدن است و هميشه زيبا و شيك است. خزهاي گران قيمت، پوست سمور و روباه است و نمونه ارزان، پوست و خز خرگوش است. يادتان باشد يك كت از چرم بسيار عالي مي تواند جايگزين يك كت خز شود.
۸) يك ساعت جواهرنشان و شيك:
نيازي نيست كه مارك خيلي معروف و گراني باشد. فقط كار كند و شيك و زيبا باشد.
۹) روسري هاي ابريشمي:
اين نوع روسري ظاهر شما را بهتر نشان مي دهد و هيچ وقت از مد نمي رود.
۱۰) اعتماد به نفس:
اينكه لباس را به خوبي بپوشيد و با اعتماد به نفس رفتار كنيد، هيچ هزينه اي براي شما ندارد. خودتان باشيد و به خودتان اعتقاد داشته باشيد.
 
وطن دوستان ايراني
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:28 توسط aseman790| (0) نظر

روشهاي انتخاب كمربند و استفاده از آن

روشهاي انتخاب كمربند و استفاده از آنبا اينكه ممكن است جزء كوچكي از ستِ لباس به نظر آيد، اما تناسب و زيبايي كمربند، نقش بسيار مهمي در لباس پوشيدن مردها ايفا مي كند.
پيچيدگي طريقه ي استفاده از كمربند باعث مي شود كه اكثر آقايون به طرز نادرستي آن را به شلوار ببندند. پس اگر مي خواهيد با انتخاب و استفاده صحيح از كمربند، جلوه و شكوه بيشتري به لباسهايتان دهيد و خوش تيپ تر به نظر آييد، با ما در اين مقاله همراهي كنيد.
● انواع كمربند
به طور كلي دو نوع كمربند داريم: نوع معمولي و نوع رسمي. با يك حساب سرانگشتي مي توانيد اين دو نوع كمربند را از هم تشخيص دهيد.
اگر كمربند به پهناي انگشت شستتان بود، معلوم مي شود كه كمربند مخصوص لباسهاي رسمي است. هر كمربندي كه از اين اندازه پهنتر باشد نوع معمولي است و به درد لباسهاي رسمي و فرمال نمي خورد. اگر نتوانستيد با كمك اين راهنمايي كمربندها را به خوبي از هم تشخيص دهيد، بايد بدانيد كه از ظاهر كمربند نيز ميتوانيد پي به نوع آن ببريد. كمربندهاي اسپرت معمولاً رنگ هايي براق دارند، درصورتيكه كمربندهاي رسمي رنگ و بافت هايي صاف و مات دارند. خوب است كه حداقل يكي از هر نوع را در كمد لباسهايتان داشته باشيد.
● سه رنگ اصلي
انتخاب رنگ كمربند كاري بسيار ساده است، چون فقط سه رنگ اصلي براي آن وجود دارد: مشكي، قهوه اي و قهوه اي سوخته. خوب است كه از هر سه رنگ هم كمربند اسپرت داشته باشيد و هم كمربند رسمي، اما اگر در وسعتان نبود، خوب است كه كمربند اسپرتتان را به رنگ قهوه اي يا قهوه اي سوخته و كمربند لباسهاي رسمي خود را به رنگ مشكي انخاب كنيد.
كمربند رنگ هاي روشن براي نوجوانان و جوانان بسيار مناسب است اما براي افراد مسن تر زياد جالب به نظر نمي رسد.
● انواع چرم كمربند
نوبت به جنس كمربند كه مي رسد، انتخاب آن كمي مشكل مي شود.
▪ چرم گوساله: تقريباً اكثر كمربندهايي كه در فروشگاه ها و بوتيك هاي لباس مردانه ديده مي شود، انواع مختلفي از چرم گوساله است. فكر نكنيد زياد بودن آن نشاندهنده ي عدم مرغوبيت آنهاست. برعكس چرم گوساله براي كمربند، هم براي كمربندهاي صاف و براق رسمي و هم كمربندهاي پهن و كلفت اسپرت بسيار عالي و مناسب است.
▪ چرم شترمرغ: مي توان گفت كه زيباترين و خوشرنگ ترين چرم كمربند، چرم شترمرغ است. از آنجا كه ساخت اين نوع كمربند بسيار دشوار است، حداقل چند صد هزار تومان قيمت دارد و هركسي استطاعت خريد آن را ندارد. بستن چنين كمربندي نشانه ي خوشتيپي و كلاس است.
▪ چرم سوسمار: مي توان گفت اين نوع كمربند گرانترين نوع است. قيمت كمربند ساخته شده از چرم سوسمار و همنوعان آن يعني چرم تمساح و كروكوديل، حداقل تا ۸۰۰ هزار تومان هم مي رسد. ظاهر اين چرم بسيار زيبا و فريبنده است.
● خريد كمربند
هر كمربند برچسبي دارد كه روي آن سايز كمربند نوشته شده. اندازه دور كمرتان را بگيريد، و كمربندي با يك شماره بزرگتر از آن بخريد. مثلا اگر اندازه دور كمرتان، ۳۳ يا ۳۴ است، اندازه كمربندتان ۳۶-۴۰ خواهد بود.
كمربند هميشه بايد بعنوان لوازم فرعي كمر لباستان باشد، نه مهمترين جزء لباستان. پس با اينكه دوست داريد چشم ديگران را با برق كمربند چرم كروكوديل خود خيره كنيد، دنبال كمربندهايي نرويد كه قيمتش از كفش يا حتي خداي نكرده از كت و شلوارتان نيز گرانتر باشد.
پس در نتيجه اگر قيمت كت و شلوارتان حدود ۳۰۰ هزار توماناست، قيمت كمربندتان بايد چيزي بين ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان باشد نه بيشتر. مارك هايي مثل گوچي يا ديزل معمولاً كمربندهاي خوبي با قيمت هاي مناسب توليد ميكنند.
● سِت كردن كمربند با لباس
خوب، پس كمربند كل هفته روي قفسه ي كمربندها در كمدتان بوده و همه ي هفته منتظر بوديد كه امروز برسد تا آن را بسته و به دوستانتان فخر بفروشيد؟ اما صبر كنيد! كمربندتان سياه است، درحاليكه مي خواهيد كفش هاي قهوه اي بپوشيد. واقعاً فكر نمي كنيد كه سِتِ مضحكي از كار درميايد؟
ساده ترين قانون براي سِت كردن كمربند با لباس اين است كه رنگ كمربند بايد همواره با رنگ كفش ها يكي باشد. خيلي ساده است: كفش سياه براق، يك كمربند سياه براق مي خواهد، همين!
كمربندهاي عادي و اسپرت، دست شما را در اين زمينه بازتر مي گذارد. كمربندتان چه سياه باشد، چه قهوه اي و چه سوخته، به خوبي با جين و كفش كتاني جور درميايد، مگر اينكه بخواهيد چكمه پايتان كنيد چون در اين حالت انتخاب كمربند كمي مشكل مي شود.
تقريباً همه ي چكمه ها، بدون توجه به قيمت آن، جزء كفش هاي اسپرت و عادي به حساب مي آيند. اما از آنجا كه از چرم ساخته شده اند، بايد از قانون لباسهاي رسمي براي انتخاب كمربند استفاده كنيد، و رنگ كمربند بايد حتماً با رنگ چكمه ها جور باشد.
حواستان به اندازه ي سگك يا قلاب كمربند هم باشد. هرچه سگك بزرگتر باشد، كمربند اسپرت تر است. قلاب هاي كوچك و صاف مخصوص لباسهاي رسمي هستند.
● طريقه ي نگاهداري كمربن
اگر ۸۰ هزار تومان خرج خريد يك كمربند گوچي كرده باشيد، حتماً كمي ديگر هم خرج مي كنيد تا كمربندتان سالم نگاه داشته شود. كمربندها بايد هميشه به صورت عمودي و دور از نور آفتاب آويزان شوند تا چرم آنها خشك و خراب نشود. اكثر مردها عادت دارند كه كمربندهاي خود را روي شلوار نگاه داشته و جداگانه آويزان نمي كنند. اما خوب است بدانيد كه نگاهداري كمربند به مدت طولاني در اين شرايط، چرم آنرا خم كرده و ظاهر آن را از بين مي برد. خوب است كه محلي جداگانه براي آويزان كردن كمربندها در كمد لباستان داشته باشيد و اگر نه مي توانيد آنها را در همان قسمت كراواتها آويزان كنيد.
● نبايدها
مغزتان از شنيدن اين همه حرف در مورد سگگ كمربند، انواع مختلف كمربند و انواع چرم آن در حال منفجر شدن است؟ اشكالي ندارد، در اينجا چند نمونه از نبايدهاي مربوط به استفاده ي كمربند را آورده ايم و بعد ديگر بحث را خاتمه مي دهيم. پس كمي ديگر هم تحمل كنيد!
▪ سگك هاي بزرگ پر زرق و برق را براي همان كابوي ها نگاه داريد.
▪ كمربندهاي زنجيري فلزي مدل S&M را به همان سال ۱۹۹۸ واگذار كنيد.
▪ هيچوقت كمربند مخصوص لباسهاي رسمي را با شلوار جين نپوشيد و هيچوقت هم كمربندهاي اسپرت را با كت و شلوار نبنديد.
▪ هيچوقت نگذاريد ديگران شما را درحالي ببينند كه پيرهنتان را در شلواري گذاشته ايد كه رويش كمربند نبسته ايد.
▪ هيوقت خودتان روي كمربند سوراخ نزنيد. اگر دور كمرتان بزرگتر شده است، يا برويد باشگاه و اضافه وزنتان را كم كنيد و يا يك كمربند ديگر بخريد كه به سايزتان بخورد.
● مراقب كمربند بستنتان باشيد
● يادتان باشد: خريد كمربند آسان است—اما استفاده ي درست و مناسب از آن دشوار. به اين دليل بايد كاملاً مراقب باشيد تا استفاده ي نامناسب و نادرست از كمربند، تيپتان را به كلي خراب نكند .
 
ايفستيوال

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:27 توسط aseman790| (0) نظر

يك ست شيك و كلاسيك مردانه پاييزي

يك ست شيك و كلاسيك مردانه پاييزيامروز با يك ست شيك و كلاسيك مردانه پاييزي در خدمت شما هستم. اين ست براي آقايان جوان شيك‌پوش و آقاياني با اندام كوچك و متوسط بسيار مناسب است. امسال مدل هاي دوطرف دگمه دار در مجموعه كت و كاپشن‌هاي پاييز ۲۰۰۸ نقش بسيار مهمي دارد و در انواع مدل‌هاي لباس گرم شامل كت، كاپشن، كتهاي اسپرت و ژاكت‌ها، نمونه هايي از اين سبك شيك ديده مي‌شود. من در ست امروز يك كت كلاسيك دو طرف دگمه دار و شلواري راسته و كلاسيك را انتخاب كرده‌ام. به تصوير زير نگاه كنيد و جزئيات را در ادامه بخوانيد...
● كت پشمي:
همانطور كه گفتم اين مدل كت پشمي دو رديف دگمه دار يكي از مدهاي پاييز و زمستان امسال است. قد اين كت ۲۰ سانتيمتر زير خط كمر است. اين كت خوش‌استيل را مي‌توانيد هم به صورت جلوباز و هم جلو بسته بپوشيد.
اين مدل كت به اين زودي از مد نمي‌رود و مي توانيد آنها را در فصل هاي بعدي هم بپوشيد.
● بلوز بافتني:
بلوزهاي بافتني اين فصل در طرح هاي مختلف در فروشگاهها موجود هستند. براي اين روزهاي پاييزي كه هوا سرد شده است، خوب است از يك بلوز بافتني ظريف استفاده كنيد. براي ست با كت پشمي كه برايتان معرفي كردم يك رنگ گرم‌ترمانند تصوير زير انتخاب كنيد.
اگر صورت كشيده اي داريد از مدل هايي با يقه گرد استفاده كنيد. اگر صورتي گرد و بيضي داريد مي توانيد مدل هاي يقه هفت هم انتخاب نماييد.
● شلوار:
شلوار اين مجموعه، مدلي راسته است و از مدل هاي كلاسيك است كه در رنگ‌هاي مختلف مي‌توانيد تهيه كنيد. براي ست امروز شلواري به رنگ مشكي يا زغال سنگي انتخاب كنيد.
● كفش:
كفش هاي مشكي چرم براق، مجموعه شما را كامل مي كند. ست امروز به سبك كلاسيك است، پس سعي كنيد كفش هاي رسمي با آن بپوشيد.

نويسنده مقاله: پريسا مينوچهر
 
دوخت
نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:24 توسط aseman790| (0) نظر

يك شلوار و ۱۲ نكته

يك شلوار و ۱۲ نكته۱) انگليسي‌ها ضرب المثلي دارند كه مي‌گويد: <شما آن چيزي هستيد كه به تن داريد.> چارلي چاپلين نيز در مورد نقش جاودانه <چارلي> مي‌گويد: <هيچ تصوري از آن نقش نداشتم تا اينكه آن لباس‌ها را پوشيدم. آن لباس‌ها همه چيز را در مورد نقش چارلي برايم روشن كرد.>
۲) قيمت هر لباسي را چند امل اصلي تعيين مي‌كند: كيفيت پارچه، طراحي لباس و كيفيت دوخت آن. پس از در نظر گرفتن اين چند عامل، تازه بايد اين سوالات اساسي را از خود بپرسيد: اول اينكه آيا اين لباس، هر چند هم خوب و عالي، از نظر قيمت با درآمد من تناسب دارد يا نه؟ و ديگر اينكه: آيا در اين لباس احساس راحتي مي‌كنم؟
۳) لباس يعني پارچه. پس، قبل از خريد شلوار، جنس پارچه را بررسي كنيد و ببينيد كه آيا چيزي هست كه بتوانيد بدون زحمت زياد، از پس نگه‌داري،‌ شستشو و اتو كردنش برآييد يا نه. پارچه را دقيق لمس كنيد. جنس آن بايد طوري باشد كه پوست‌تان چه از داخل چه از خارج با آن مشكلي نداشته باشد. تكه‌اي از پارچه را در مشت بگيريد و فشار دهيد و ببينيد به چه ميزان و با چه سرعتي چروك مي‌شود. پارچه‌هاي كتان،‌‌ نخي، ابريشم و ابريشم مصنوعي ممكن است آب بروند، لَخت شوند، رنگشان برود يا رنگ پس بدهند.
۴) شلوارهاي با كيفيت معمولا دكمه‌هاي خوبي دارند. جا دكمه‌اي‌ها نيز مي‌تواند شاخص خوبي براي شناسايي يك شلوار باكيفيت باشد. به درزهاي شلوار هم دقت كنيد. درزهاي عريض شاخص يك لباس خوب، و درزهاي خيلي باريك، نشان دهنده كيفيت پايين لباس است.
۵) تزيينات و آرايه‌هاي لباس بايد با رعايت تمام جزييات، پرداخت شده باشد. استفاده از مقوا و يا پلاستيك‌هاي نرم در قسمت كمر شلوار به جاي طلق، نشان‌دهنده كيفيت پايين كار است. قسمت‌هاي توگذاشتگي شلوار بايد عريض بوده و ترجيحا با دست دوخته شده باشد. به آستر شلوار نيز دقت كنيد. اگر آستر با دست كوك زده شده باشد، بهتر است.
۶) شلوار خيلي تنگ، حتي اگر به نحو خارق‌العاده‌اي هم برازنده‌تان باشد، باز هم مناسب نيست چون در آن احساس ناراحتي خواهيد كرد. به علاوه، لباس تنگ زودتر فرم و حالتش را از دست مي‌دهد و به اصطلاح مي‌شكند اما مشكل شلوار تنگ فقط اين نيست و تهويه پوست را هم دچار مشكل مي‌كند و شانس ابتلا به عفونت‌هاي پوستي را افزايش مي‌دهد. انواع و اقسام حساسيت‌هاي پوستي را هم ايجاد مي‌كند، مخصوصا نوعي از آن كه به درماتيت عصبي معروف است.
۷) افرادي كه اندازه دور كمرشان زياد است بايد شلواري انتخاب كنند كه قسمت كمرش پهن باشد و روي آن كمربندي ساده بزنند. برعكس، افرادي كه دور كمرشان باريك است، بهتر است شلوار فاق كوتاه بپوشند و كمربندي بزنند كه به لباس بالاتنه بيايد.
۸) آنهايي كه پايين تنه برجسته دارند نبايد شلوار‌هاي چسبان بپوشند و در عوض از انواع راسته استفاده كنند. به علاوه، اين دسته از افراد بايد از شلوارهايي كه جيب‌هاي عقبشان بزرگ، فانتزي يا پرزرق و برق است نيز پرهيز كنند. اين نوع جيب‌ها به درد كساني مي‌خورد كه پايين‌تنه‌اي تخت دارند. اگر ران‌هاي لاغري داريد، شلواري بپوشيد كه جيب‌هاي جلويي آن از نوع تكه‌دوزي شده و يا بگي باشد.
۹) آنهايي كه چاقند و شكم‌‌هاي برآمده‌اي دارند، مي‌توانند شلوارهايي بپوشند كه كمرشان كشي است. يادتان باشد كه شلوار چنين آدمي نبايد زيپ كناري يا پشت داشته باشد. اگر هيچ دكمه‌اي هم نداشته باشد كه چه بهتر.
۱۰) براي اينكه لاغرتر و بلندتر جلوه كنيد، شلواري بپوشيد كه دقيقا اندازه‌تان باشد، نه تنگ باشد و نه گشاد. سعي كنيد رنگ شلوار نيز يكدست تيره و جنس آن نرم باشد. جيب‌ها هم بايد كاملا عمودي باشد، نه اريب. بهتر است دمپاي شلوارتان نيز تو زده باشد، يعني دوبل نباشد.
۱۱) يك راهنمايي ديگر براي آنها كه قدي كوتاه دارند: دور كمر شلوارتان نبايد از اندازه‌هاي طبيعي و معمول خيلي كمتر باشد. اگر در اين حالت دچار مشكل شديد، از بند شلوار استفاده كنيد. در اين صورت بهتر است بند شلوارتان به جاي گيره، دكمه داشته باشد.
۱۲) اگر درشت هيكل و قد بلند هستيد، هرگز از شلوارهايي كه جلويشان پيلي دارد استفاه نكنيد.
 
مهرنوش پاك‌اندام
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:24 توسط aseman790| (0) نظر

براي بهار چه لباسي بخريم؟

 

فصل بهار كه مي‌شود، وقتش است كه لباس‌هاي پشمي را توي چمدان بگذاريد، چند قرص نفتالين لابه‌لاي لباس‌ها بگذاريد و آنها را روانه‌ انباري كنيد. در اين وقت‌ها است كه ويترين رنگارنگ لباس‌فروشي‌ها شما را وسوسه مي‌كند كه به خريد لباس‌ بهاري برويد. اما قبل از اينكه براي خريد لباس بهاره راهي پاساژ و مراكز خريد شويد حتما اين 12 نكته را به خاطر بسپاريد...

براي كودكان لباس‌هاي چسبان نخريد: اگر دنبال خريد لباس بهاره براي كوچولوها هستيد، يك قانون اصلي را بايد رعايت كنيد. آن هم اين است كه لباس‌هايي را براي فصل بهار بچه‌ها بخريد كه خيلي تنگ و چسبان نباشند. لباس‌هاي تنگ و چسبان ناراحت هستند و بچه‌ها در آن احساس راحتي نخواهند كرد.

بچه‌ها را همراه‌تان به خريد ببريد: توصيه دوم ما اين است كه انتخاب لباس‌ بهاره را به عهده خود بچه‌ها بگذاريد. اگر برايشان انتخاب كمي دشوار است دست كم چند لباس مناسب با رنگ‌‌هاي شاد و مورد توجه كودكان را انتخاب كنيد و از او بخواهيد از ميان آن لباس‌ها، لباس موردنظرش را برگزيند البته خريد رفتن با كودكان هم اصول خاص خودش را دارد. مهم‌تر از همه اينكه كودك شما قبل از خريد بهاره بايد خوب تغذيه كرده باشد و سير باشد. بچه‌ها وقتي گرسنه‌اند در هنگام خريد بهانه مي‌گيرند وگريه راه مي‌اندازند.

به كاتالوگ‌ها و وب‌سايت‌ها نگاهي بيندازيد: قبل از اينكه براي خريد لباس‌ بهاره به مراكز خريد برويد، پيش خودتان تعيين كنيد كه چه مدل لباسي، چه طرحي و چه رنگي را مي‌خواهيد. اين كار باعث مي‌شود كه خريد شما هدفمند شود. حداقل از سر درگمي در ميان انواع لباس‌ها نجات پيدا مي‌كنيد.شما حتي مي‌توانيد به كاتالوگ‌ها و وب‌سايت‌ها هم نگاه كنيد و از ميان مدل‌هاي موجود كه در اين فصل بهار، مد شده است، مدل دلخواه‌تان را انتخاب كنيد.

جنس‌هاي خنك را برگزينيد: به خصوص اگر دنبال خريد لباس بهاره براي كوچولوها هستيد، توصيه ما اين است كه به جنس لباس توجه ويژه‌اي داشته باشيد. جنس لباس در راحتي شما و احساس خنكي شما موثر است. بهترين جنس پارچه براي لباس بهاره، پارچه‌هاي نخي، كتان، پنبه‌اي و حتي ساتن است.

به رنگ‌ها دقت كنيد: فصل بهار، فصل تازگي طبيعت است و همه جا پر از گل و گياه مي‌شود بنابراين شما مي‌توانيد در انتخاب رنگ لباس‌تان هم از رنگ‌هايي كه در طبيعت در اين فصل زياد هستند، الهام بگيريد. براي پسربچه‌ها مي‌توانيد يك شلوار خاكي با بلوز سفيد ست كنيد. اين ست لباس را آقايان با سنين بالاتر هم مي‌توانند انتخاب كنند. براي دختر بچه‌ها هم رنگ‌هاي آبي تيره و سبز عالي است.

 

به جنس پارچه توجه كنيد: براي خريد لباس بهاره، بايد به جنس و دوخت پارچه لباس توجه ويژه‌اي داشته باشيد. پارچه خوب، پارچه‌اي است كه كيفيت آن در هر دو سوي آن يكسان باشد. به دنبال خريد پارچه‌هايي باشيد كه جنس نرمي داشته باشند و در عين حال مقاوم هم باشند. بهتر است براي خريد لباس بهاري دنبال پارچه‌هاي پلاستيكي نباشيد چون هم در آنها احساس گرما خواهيد كرد و هم به دليل اينكه مواد مصنوعي با پوست سازگاري مناسبي ندارد، ممكن است دچار خارش شويد به خصوص اگر براي خريد لباس براي بچه‌ها مي‌رويد، حتما به اين نكته توجه كنيد.

مانتوهاي بهاره بخريد: وقت آن رسيده است كه پالتوها و ژاكت‌هاي زمستاني را جمع كنيد و دنبال خريد مانتوهايي مناسب براي خريد فصل تابستان باشيد. براي فصل بهار سراغ خريد مانتوهاي رنگ روشن مثل سفيد، كرم و خاكي برويد حتي مي‌توانيد براي مهماني‌هاي خودماني‌تر، مانتوهاي بنفش روشن، صورتي روشن، سبز روشن و مغز پسته‌اي را بپوشيد. سعي كنيد مانتوهايي را كه انتخاب مي‌كنيد پارچه‌هاي نازك و سبكي داشته باشند و بدون چين و لايه باشند.

كفش بهاره بخريد: در فصل بهار، چكمه و نيم چكمه تعطيل است بنابراين سري به كفش‌هاي روباز بهاري و صندل‌ها بزنيد. كفش‌هاي تخت عروسكي گزينه خوبي براي بانوان هستند كه حتي مي‌توانيد آن را با جوراب‌هاي نازك زنانه ست كنيد. براي آقايان هم صندل‌هايي كه با بندهايي روي پا محكم مي‌شوند براي موقعيت‌هاي غيررسمي بهاري مناسب‌اند. اگر علاقه‌اي به پوشيدن صندل نداريد، حداقل براي بهارتان، يك جفت كفش پارچه‌اي خنك بخريد.

يك ژاكت سبك بخريد: چند سالي است كه ژاكت‌هاي سبك با پيراهن‌هاي نخي زيرشان روانه فروشگاه‌ها در فصل بهار شده است. اين ژاكت‌ها در رنگ‌هاي مليح و زنانه با بلوز سفيد زيرين، انتخاب مناسبي براي مهماني‌هاي خودماني و ساده در فصل بهار است كه احساس راحتي و آسايش بهار را در شما دوچندان مي‌كند.

زيرپيراهن را فراموش نكنيد: شايد به نظر شما خيلي پيش پا افتاده و ساده باشد ولي پوشيدن يك زير پيراهن مناسب و نخي از اين فصل به بعد ضروري است. پوشيدن يك زير پيراهن مناسب باعث مي‌شود كه در ظهرهاي بهاري كه هوا گرم مي‌شود، بوي بدي نگيريد. زير پيراهن نخي به خصوص براي آقاياني كه در روزهاي گرم بهاري در هواي آزاد كار مي‌كنند بسيار ضروري است كه كمك مي‌كند هر روز نياز به تعويض لباسشان نداشته باشند.

شال‌ها و روسري‌هاي بهاري بخريد: شال‌ها و روسري‌ها در فصل بهار با رنگ‌هاي شاد مناسب‌ترند.در عين حال دنبال شال‌ها و روسري‌هايي باشيد كه بافت شلي داشته باشند كه به جريان هوا در آن كمك كنند و احساس خنكي داشته باشيد.

يك باراني دم دست بگذاريد: فصل بهار فصل باران‌هاي ناگهاني است بنابراين دم دست داشتن يك باراني شاد به شما كمك مي‌كند كه در هواي باراني خيس نشويد.

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 9:42 توسط aseman790| (0) نظر

دور اين 12 لباس خط بكشيد

 

ويترين مغازه‌ها را نگاه مي‌كنيد تا لباس‌هايي پيدا كنيد كه با پوشيدن آنها خوش‌لباس‌تر شويد ولي هيچ مي‌دانستيد كه بعضي از لباس‌ها براي نپوشيدن است! اينها لباس‌هايي است كه شما اصلا نبايد به فكر خريدشان باشيد چون حسابي شما را بدتيپ مي‌كنند. اگر دوست داريد بدانيد دور كدام لباس‌ها را بايد خط بكشيد، مقاله‌ ما را بخوانيد...

• رنگ‌هايي را كه به شما نمي‌آيد، نپوشيد: ممكن است شما از يك حراجي يك ژاكت آبي فوق‌العاده خوش رنگ و عالي پيدا كنيد كه بتوانيد آن را به يك سوم قيمت اصلي‌اش بخريد ولي زماني كه آن را مقابل آينه جلوي خودتان مي‌گيريد اصلا به شما نيايد اين از همان لباس‌هايي است كه اصلا نبايد به فكر خريد آن باشيد. چون بهترين لباس براي شما رنگي دارد كه به رنگ پوست شما، رنگ چشم شما و حتي رنگ موهايتان مي‌آيد. صرفا خوش‌ رنگ بودن لباس كافي نيست كه شما آن لباس را براي پوشيدن انتخاب كنيد.

• اعتياد به خريد را كنار بگذاريد: بعضي از خانم‌ها فقط 20 درصد لباس‌هاي داخل كمدشان را مي‌پوشند، مي‌دانيد چرا؟ چون خيلي از آن لباس‌ها را براي نپوشيدن خريده‌اند! اين 80 درصد بقيه يا رنگ دلخواهشان را ندارند و يا در آنها راحت نيستند و يا خيلي تنگ هستند. اگر شما هم يكي از اين بانواني هستيد كه فقط براي پر كردن كمد لباس‌تان به خريد مي‌رويد، حتما مي‌دانيد كه لباس‌هاي زيادي براي نپوشيدن داريد. بنابراين اين عادت را كنار بگذاريد و فقط به دنبال خريد لباس‌هايي باشيد كه دقيقا از نظر اندازه، رنگ، جنس و مدل موردپسند شما هستند.

• كفش‌هاي نپوشيدني را نخريد: وقتي براي خريد كفش به بازار مي‌رويد پيش از آن دقيقا تعيين كنيد كه اين كفش را براي چه مكاني قصد داريد استفاده كنيد. محل كار، مهماني، مدرسه و دانشگاه؟ وگرنه كفش‌هاي زيادي در جاكفشي‌تان سردرمي‌آورند كه اصلا براي پوشيدن مناسب نيستند يا خيلي براقند و يا خيلي پاشنه بلند و يا حتي مدل آنها را نمي‌توانيد با لباس‌هايتان ست كنيد.

• پارچه‌هايي را كه به هم نمي‌آيند، با هم ست نكنيد: پارچه‌هاي لباس‌هاي پاييزي و زمستاني به‌‌طور‌معمول سنگين‌تر، زبرتر و خشن‌تر هستند در حالي كه پارچه‌هاي لباس‌هاي بهاري و تابستاني، سبك، رها و خنك هستند و از الياف طبيعي ساخته شده‌اند. بنابراين شما نبايد پارچه‌ها و لباس‌هايي را كه اصلا با يكديگر هماهنگ نيستند، بپوشيد. براي مثال پوشيدن يك روپوش پشمي با يك روسري حرير چندان زيبا به نظر نمي‌رسد و شما بايد دور پوشيدن اين لباس‌ها را خط بكشيد در عوض مي‌توانيد روپوش پشمي‌تان را با يك روسري ضخيم‌تر ست كنيد.

• لباس‌هاي خيلي براق نپوشيد: براي يك مهماني عصر و يا صبح پوشيدن لباس‌هايي با پارچه‌هاي خيلي براق چندان زيبا نيست چون لباس شما را خيلي سنگين نشان مي‌دهد. پارچه‌هاي ساتن و براق و حتي سنگ‌دوزي شده براي لباس‌هاي شب مناسب‌ترند و نه لباس‌هاي روز.

 

• زيور‌آلات زيادي به خودتان آويزان نكنيد: زيورآلات خيلي زياد هم از آن دسته وسايلي است كه بايد از خودتان دور كنيد. اين روزها استفاده از زيورآلات زياد چندان مد نيست و اگر شما در يك مهماني زنانه از زيورآلات خيلي زيادي استفاده كنيد، ممكن است خيلي شلوغ و نامرتب به نظر برسيد. به جاي آن به سراغ خريد يك سرويس ساده‌تر از گردن‌بند، انگشتر و گوشواره و دست‌بند، حتي مي‌توانيد فقط از چند عدد از اين زيورآلات استفاده كنيد براي مثال گردن‌بند و انگشتر به اين ترتيب ساده‌تر و شيك‌تر به نظر مي‌رسيد.

• لباس را فقط به اميد لاغرتر شدن نخريد: شايد براي شما هم پيش آمده باشد كه يك دامن و يا شلوار و يا حتي مانتو را در يك فروشگاه ديده باشيد كه سايز 36 داشته باشند ولي سايز شما 40 باشد، مي‌دانستيد كه اين لباس 2 سايز از شما كوچك‌تر است ولي آنقدر آن لباس به دل‌تان نشسته باشد كه آن را بخريد و با خودتان عهد كنيد كه چند سايز كم مي‌كنيد كه اندازه آن لباس شويد ولي به‌‌طور‌معمول چنين لباس‌هايي را هيچ‌وقت نخواهيد پوشيد و از خير سايز كم كردن هم مي‌گذريد. بهترين كار هنگام خريد لباس اين است كه لباسي را بخريد كه در همان لحظه دقيقا اندازه شما باشد تا بتوانيد با خيال آسوده آن را بپوشيد.

• لباس‌هاي رسمي و غيررسمي را با هم نپوشيد: پوشيدن لباس‌هاي رسمي و غيررسمي با هم يكي از همان‌ دست لباس‌هايي است كه شما بايد پوشيدن آن را از سرتان بيرون كنيد. پوشيدن كفش‌ كتاني با كت و شلوار و حتي كفش‌هاي عروسكي و رنگي زنانه با يك مانتو شلوار برش‌دار و رسمي محل كار چندان زيبا نيست. اگر قرار است امروز با تيپ رسمي از منزل بيرون برويد تمام لباس‌هايتان را در اين مدل هماهنگ كنيد و اگر قرار است با تيپ اسپرت منزل را ترك كنيد، لباس‌ها و كفش‌هايتان را همه اسپرت انتخاب كنيد.

• لباس‌هاي خيلي تنگ يا خيلي گشاد نپوشيد: حتما شما هم دوست نداريد يك پيراهن خيلي تنگ را در يك مهماني زنانه بپوشيد كه همه بگويند كه خيلي چاق هستيد؟ پيش از انتخاب لباس به اندام‌تان و نقص‌هاي احتمالي آن دقت كنيد. اگر شما پايين تنه بزرگي داريد، كمرتان چندان باريك نيست نبايد به سراغ خريدن لباس‌هايي برويد كه كمر و پايين تنه تنگ و چسبان دارند در عوض مي‌توانيد به سراغ خريدن مدل‌هايي برويد كه دامن‌هاي تور دارد ژپون‌دار بزرگي دارند كه بلافاصله از روي كمر شما شروع مي‌شوند در اين صورت پايين‌تنه شما را مي‌پوشانند و اگر بالا تنه متناسبي داشته باشيد در اين لباس فوق‌العاده خوش اندام به نظر مي‌رسيد.

• شلوار جين را با كفش رسمي مردانه نپوشيد: خيلي از آقايان اين اشتباه را هنگام لباس پوشيدن انجام مي‌دهند. در حالي كه شلوار جين اصلا با كفش ورني براق مردانه جور در نمي‌آيد. به جاي آن بهتر است اگر مي‌خواهيد كه شلوار جين‌تان را بپوشيد يك‌‌ كفش كتاني و يا حتي كفش‌هاي مردانه اسپرت را با آن ست كنيد. در اين صورت شما هم از فهرست آقايان بدتيپ خارج مي‌شويد.

• كفش‌هاي خاكي و واكس نخورده‌ را نپوشيد: پيش از اينكه منزل را ترك كنيد نگاهي به كفش‌هايتان بيندازيد اگر خاكي و واكس نخورده‌اند، دستي به سر و گوش‌شان بكشيد. بسياري از افراد، آدم‌هاي خوش لباس را از كفش و جوراب‌شان مي‌شناسند. داشتن كفش‌هايي واكس خورده و مرتب و جوراب‌هايي كه با آن هماهنگ است از شما يك آدم خوش‌تيپ مي‌سازد.

• اگر چاق هستيد، پارچه‌هاي طرح‌دار نپوشيد: اگر شما خانمي هستيد كه كمي اضافه وزن داريد به سراغ خريد پارچه‌هاي طرح‌دار و يا تورهاي با گل‌هاي درشت براي دوختن لباس‌هاي مهماني‌تان نرويد چون اين لباس‌ها شما را چاق‌تر و پهن‌تر نشان مي‌دهند و به جاي لباس‌هاي سر تا پا يك رنگ و با طرح‌هاي هندسي عمودي را انتخاب كنيد.

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 9:39 توسط aseman790| (0) نظر

نكات مهم در انتخاب تي شرت زنانه

آيا شما زماني كه تي شرت دلخواه خود را مي پوشيد، به اينكه مناسب شماست هم توجه مي كنيد؟         

احتمالا وقتي شما در حال خريد تي شرت هستيد، واقعا به تيپ بدن خود توجه نمي كنيد و فكر مي كنيد كه تي شرت ها لباس هاي غير رسمي هستند و همه افراد مي توانند آنها را بپوشند، درسته؟   

اشتباه مي كنيد، هر سايز و هر مدل تي شرت لزوما بر تن همه اشخاص عالي و خوب به نظر نمي رسد. سبك ها و مدلهاي مختلفي براي اندام هاي مختلف وجود دارد. پس به نكات ما دراين باره توجه كنيد.       

تي شرت يقه هفت(وي شكل)  

اين مدل خاص معمولا همه جا موجود است و خريد مطلوبي محسوب مي شود، اما بايد بدانيد كه اين نوع تي شرت مناسب همه افراد نيست.        

تي شرت هاي يقه هفت براي زناني خوب است كه بالاتنه و سينه هاي بزرگ دارند. يقه هفت باعث مي شود سينه ها كوچكتر ديده شود.      

هرچه يقه هفت پايين تر باشد، شما لاغرتر به نظر مي رسيد. اين نوع يقه، سايز سينه شما را كوچكتر نشان مي دهد و همچنين موجب مي شود كه بيشتر به روي صورت شما توجه و تمركز بشود .  

از طرف ديگر اگر شما بالاتنه صاف و بدون برجستگي مشخص داريد، مطمئنا اين نوع لباس سبك مناسب اندام شما نيست، زيرا لباس هاي يقه هفت هميشه باعث مي شود كه بالاتنه شما كوچكتر به نظر برسد. لباس زير بادكرده و بزرگ هم به شما كمك نمي كند و تنها موجب مي شود كه ظاهري غير طبيعي پيدا كنيد.  

تي شرت يقه گرد       

در حالي كه تي شرت هاي يقه هفت مناسب زناني است كه بالاتنه بزرگ و سنگين وزني دارند، تي شرت هاي يقه گرد اينطور نيست. 

اين مدل يقه براي كساني مناسب است كه مي خواهند در محدوده سينه خود، ظاهري درشت تر، پرتر و فريبنده تر داشته باشند. اگر شما  سينه ها و بالاتنه كوچكي داريد يقه گرد به شكلي شگفت انگيز و جادويي باعث مي شود كه بهتر ديده شويد.         

خانمي يا سينه هاي بزرگ با پوشيدن لباس يقه گرد، به طور ناخواسته توجه را به آن قسمت از بدنش جلب مي كند، زيرا يقه گرد موجب مي شود تا شما از آنچه كه واقعا هستيد، بزرگتر به نظر برسيد.      

تي شرت كوتاه روي ناف       

اين نوع تي شرت ها براي زنان چاق و تپل مناسب نيست. تي شرت هايي كه ناحيه شكم را نمي پوشاند و تا زير سينه يا قسمت ناف ادامه دارد، براي كساني كه شكم صاف و كوچكي دارند مناسب است و لباس ايده آلي براي آنها محسوب مي شود.         

اما اگر شما شكم خوش فرمي نداريد و چاقي شما از زير يك تي شرت كوتاه به چشم مي خورد، يقينا اين حالت جذاب و خوشايند نخواهد بود و اين نوع تي شرت مناسب اندام شما نيست.        

تي شرت بلند  

تي شرت بلند در حال حاضر بسيار رايج و مد شده است، اما براي همه افراد مناسب و جالب نيست.     

اين نوع تي شرت بهتر ازهمه بر تن زناني كه بدن آنها فريبندگي و برجستگي اندكي دارد، جالب به نظر مي رسد، زيرا اندام آنها را برجسته و مشخص مي كند. اغلب اوقات اين مدل تي شرت از پارچه اي كه به بدن مي چسبند تهيه مي شوند و اگر شما سينه صاف و ران هاي باريك و لاغري داريد،  پوشيدن اين نوع تي شرت براي شما مناسب نيست.        

اگر شما ران هاي لاغري داريد ، تي شرت بلندي را انتخاب كنيد كه متناسب با بدن شما است نه اينكه به بدن شما بچسبد.         

همچنين يك كمربند پهن و ضخيم كه بر روي قسمت ران پوشيده بشود، وسيله بسيار خوبي است كه به يك تي شرت بلند افزوده بشود، و باعث مي شود كه به ظاهر معمولي كل بدن شما تاثير فريبنده اي ببخشد.

         

نوشته شده در جمعه 1390/2/2ساعت 21:43 توسط aseman790| (0) نظر

چگونه لباس مجلسي مناسب انتخاب كنم ؟

بسياري از دوستان و خوانندگان ايميل ها در مورد انتخاب لباس مجلسي و ميهماني از ما سوال كرده اند، در اينجا نكاتي را در مورد انتخاب لباسي مناسب ميهماني برايتان شرح مي‌دهيم.

 1- انتخاب پيراهن قرمز يا مشكي كوتاه هميشه عالي است و هيچ‌وقت با پوشيدن چنين لباسي بد و نامناسب به نظر نمي‌رسيد.

 2- كتان هم مدل بسيار خوبي است. شلوار جين تيره به همراه يك بلوز و تاپ براق يا تزئين شده (سنگ‌دوزي، قلابدوزي يا گلدوزي شده) ظاهر بسيار عالي براي يك ميهماني عصرانه دارد.

 3- اگر لباس بيرونتان كاملا مشكي يا به رنگ خنثي و تيره است، مي‌توانيد با انتخاب يك روسري بلند مستطيل شكل با طرحي شيك و شاد، ظاهري متفاوت و مد ايجاد كنيد.

 4- لباس‌هاي خيلي مجلسي و تجملي خود را با لباس‌هاي معمولي تركيب كنيد. يك بلوز خيلي شيك را با شلوار جين بپوشيد يا يك شلورا فلانل( نوعى پارچه پشمى) خاكستري را با تاپ ابريشمي ست كنيد. يك لباس ميهماني فوري!

 5- چيزهايي را كه هيچوقت با هم نمي‌پوشيد، با هم ست كنيد تا ظاهري كاملا متفاوت خلق كنيد.

 6- اگر قرار است براي ميهماني لباس بخريد، سعي كنيد لباس ويژه و خاصي بخريد كه بتوانيد آن را بيشتر از يك ميهماني بپوشيد و تا مدتي بتوانيد از آن استفاده كنيد و مد باشد.

 7- يك كيف يا كفش مدروز خودبه‌خود ظاهر شما را به روز مي‌كند. براي جاذبه بيشتر مي‌توانيد كفش براق ساتن را امتحان كنيد.

 8- لباس، كفش، كيف و ساير لوازم جانبي براق و فلزي نمونه‌هايي كلاسيك و مد هستند و در سراسر بهار 2010 قابل استفاده است.

 9- شلوار را فراموش نكنيد. يك كت شلوار رسمي، لباسي بسيار مناسب و عالي براي ميهماني است.

 10- اولين وسيله تزئيني كه بايد به آن توجه كنيد يك گردنبند زيبا و جذاب است. براي داشتن ظاهري نسبتا كلاسيك مي‌توانيد گردنبندي با سنگ‌هاي مصنوعي مات انتخاب كنيد.

 11- دومين جواهري كه مي‌توانيد استفاده كنيد، يك النگو يا دستبند زيبا است.

 12- و سومين جواهر هم يك حلقه بزرگ و شيك است.

 13- مي‌توانيد از تزئينات مو هم استفاده كنيد. گيره و كليپس‌هاي پر مدل خوبي است. اين يك روش ساده و كم خرج براي داشتن ظاهري شاد براي يك ميهماني است.

 

 14- اگر از موي مصنوعي و آرايش موي زيادي استفاده مي‌كنيد، كمترين جواهرات را انتخاب كنيد؛ شما كه قصد نداريد اين دو با هم رقابت كنند!

 15- بهتر است يك مجموعه ست كامل جواهرات را انتخاب نكنيد. اگر گردنبند برجسته و بزرگي به گردن داريد، از گوشواره خودداري كنيد يا حداقل يك گوشواره كوچك و ساده بياويزيد. برعكس اگر گوشواره‌هاي بزرگي داريد، از آويختن گردنبند بزرگ و درشت خودداري كنيد.

 16- يادتان باشد كه نبايد هيچوقت طوري به نظر برسد كه براي شركت در ميهماني بيش از اندازه تلاش كرده‌ايد. شما مي‌خواهيد بخش مناسب و عالي خودتان را نشان بدهيد نه فردي كاملا متفاوت. پس از يك آرايش مناسب و دور از افراط غافل نشويد.

 

نوشته شده در جمعه 1390/2/2ساعت 21:35 توسط aseman790| (0) نظر

پيراهن هاي زنانه‌اي كه هميشه مد هستند

پوشيدن پيراهن‌هاي جلو دگمه دار و يقه دار زنانه(shirtdress) در همه جاي دنيا بين خانم‌ها مرسوم است. اين لباس، يك مدل كلاسيك است كه هرگز از مد نمي رود و مي شود به شكل هاي مختلف و در موقعيتهاي گوناگون آن را پوشيد. يقه‌ بسياري از اين پيراهن‌ها شبيه پيراهن‌هاي مردانه است.  شما مي توانيد يك پيراهن ساده خوش دوخت را در رنگهاي مختلف انتخاب كنيد و سپس از لوازم جانبي مختلف استفاده كنيد تا ظاهر شما را تغيير دهد، در اين صورت مي توانيد بارها و بارها به شكل هاي مختلف از آن استفاده كنيد.                   

در ضمن بسياري از اين مدل پيراهن ها اگر آزادتر و آستين بلند تهيه شوند شما مي توانيد به عنوان مانتو با لوازم جانبي هماهنگ آن، استفاده كنيد.                          

(منظور ما در اين مقاله از كلمه پيراهن، همان shirtdress يا پيراهن هاي جلو دگمه دار زنانه است.)    آلبوم پيراهن هاي زنانه‌ ( shirtdress ) را از اينجا ببينيد                   

چند نكته درباره استفاده بهتر و شيكتر از اين نوع پيراهن ها:                      

1-پوشيدن يك پيراهن با شلوار چسب همرنگ (يا رنگي متضاد) آن و كفش هاي اسپرت، براي ايجاد ظاهري معمولي و غيررسمي، بسيار خوب است. يك گردنبند مرواريد يا مهره دار رنگي كه چند رشته با طول هاي متفاوت دارد، به گردن بيندازيد. مي توانيد يك كيف بزرگ يا كيف پول كوچك با خود داشته باشيد. اين تيپ، يك ظاهر عالي براي شركت در يك ميهماني معمولي و دوستانه است.                           

2-از يك كمربند چرمي استفاده كنيد تا به شكل پيراهن شما اهميت بيشتري دهد وحالت رسمي تري به لباس شما ببخشد. مي توانيد يك كفش پاشنه دار كوتاه بپوشيد، از يك گردنبند درشت كوتاه استفاده كنيد يا يك روسري به دور گردن خود گره بزنيد.                     

3-بالاترين دگمه هاي پيراهن خود را باز بگذاريد و اجازه بدهيد تاپي كه تزئين توري زيبايي دارد يا زيرپوش نازك زيبايي كه زير آن پوشيده ايد، ديده بشود. جوراب نپوشيد يا جوراب ظريف و رنگ پا پوشيد. كفش يا صندل هاي بنددار پاشنه بلند به پا كنيد و زنجير طلا، تقره يا مرواريد بياويزيد تا ظاهري شيك تر داشته باشيد. يك كيف پول دستي كوچك با خود حمل كنيد تا اين ظاهر شيك خود را كامل كنيد.                                

4-يك ژاكت كشباف يا كت اسپرت بلند دگمه دار روي اين پيراهن خود بپوشيد تا كاملا ظاهر لباستان را تغيير بدهيد، در اين صورت لباس شما مانند يك تاپ دامن به نظر مي رسد. اين ظاهر با يك كفش پاشنه دار كوتاه، گردنبند مرواريد و يك كيف زيبا، رسمي و عالي خواهد بود.                   

5-يك كمربند چرم برقي پهن به روي پيراهن خود بپوشيد و كفشي كه رنگي متضاد آن دارد، به پا كنيد.

6-دگمه هاي پيراهن خود را كاملا باز بگذاريد و آن را با يك شلوار جين تنگ يا شلوار چسب و يك تي شرت يا بلوز يقه اسكي همراه كنيد.                          

7-شما با خريد چند پيراهن در طرح و رنگ مختلف، مي توانيد سالها انواع گزينه ها را براي انتخاب داشته باشيد، به عنوان مثال شما مي توانيد يك پيراهن كشباف بدون آستين را روي يك تي شرت يا بلوز تنگ آستين بلند بپوشيد.                          

8-فراموش نكنيد كه راهنمايي هاي كارخانه توليد كننده پيراهن را در مورد شستشو و نگهداري لباس دنبال كنيد تا پيراهن شما مدت زمان طولاني تري دوام داشته باشد.                           

نوشته شده در جمعه 1390/2/2ساعت 21:33 توسط aseman790| (0) نظر

پيراهن ماكسي مناسب من كدام است؟

يك پيراهن ماكسي مدل بسيار خوبي براي قفسه لباس است و تقريبا براي هر اندامي مناسب و عالي است. پيراهن هاي ماكسي در هر دو اندازه بلند ( تا روي زمين) و كوتاه تر ( تا مچ پا) موجود است و برخي از آنها با حجم و پارچه بيشتري نسبت به بقيه تهيه مي شود. در اينجا نكاتي را براي انتخاب درست پيراهن ماكسي كه براي اندام شما متناسب باشد، بيان مي كنيم.             

 اگر اندام بزرگ و درشتي داريد، پيراهن ماكسي انتخاب كنيد كه اندازه دور كمر شما باشد. يك پيراهن ماكسي معمولي بادكرده و مواج است و مانند لباس تونيك روي بدن شما قرار مي گيرد. مدل دوختي را انتخاب كنيد كه اندازه است و كمر تنگ تري دارد.                           

پيراهن هاي ماكسي براي خانم هاي درشت هيكل                 

2- براي مهماني شب و مجلس رسمي پيراهن ماكسي خواه بلند باشد و خواه كوتاه، با كفش هاي پاشنه بلند بپوشيد. از كفش هاي پاشنه كوتاه يا تخت استفاده نكنيد، زيرا شما را شلخته و نامرتب نشان مي دهد. تا آنجايي كه مي توانيد با پوشيدن كفش پاشنه دار به قد خود بيفزاييد.      

3- براي پوشيدن شكم بزرگ خود، مدل برش خطيA شكل يا مدل هايي كه خط كمرشان از زير سينه است را انتخاب كنيد. اين مدل براي زنان درشت تر بسيار عالي است و ظاهر زنانه لباس را حفظ مي كند، در حالي كه اندام آنها را متناسب تر نشان مي دهد.           

4- جواهرات بزرگ و درشت بپوشيد و يك كيف سايز بزرگ با خود حمل كنيد. جواهرات يا كيف هاي كوچك با مدل هاي راحت و آزاد ماكسي به خوبي هماهنگ نمي شود، بنابراين ظاهر خود را با لوازم جانبي بزرگ كامل كنيد.                

5- اگر ريزه اندام هستيد، مدل هايي با طرح ها و تصاوير مينياتوري و كوچك بپوشيد.          

6- پيراهن تك رنگ بپوشيد تا ظاهري نرم و ملايم ايجاد كنيد. از طرح ها و تصاوير برجسته در پيراهن ماكسي به همراه رنگهاي شاد و تند خودداري كنيد. بهترين رنگها آبي، ارغواني، زرد و حتي قرمز روشن است.    

نوشته شده در جمعه 1390/2/2ساعت 21:28 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog